Згадати все м'язова пам'ять і її дивовижні можливості

Що відбувається з нами, коли ми припиняємо заняття спортом, наскільки легко і швидко зможемо повернути втрачену форму, чи можна влаштовувати собі «відпустку» від фітнесу і що робити, якщо немає прогресу в тренуваннях ... Відповіді на ці питання знайшов, розібравшись з таким феноменом нашого організму як м'язова пам'ять.

Що таке м'язова пам'ять

Всезнайка Вікіпедія відповідає на це питання так: «довгострокові структурні зміни (перебудова) м'язових і нервових клітин, які розвиваються під впливом фізичних тренувань і забезпечують швидке відновлення спортивної форми після тривалого відпочинку». Не зрозуміло? Тоді пояснимо на прикладі. Уявіть собі, що ви довго тренувалися, набирали спортивну форму, ваша мускулатура росла і розвивалася, а потім ви залишили тренування. Захворіли, переїхали в інше місце, пішли в декрет, так просто набридло займатися .... А потім ви вирішуєте знову повернутися до тренувань. Так ось, виявляється, форму ви наберете значно швидше, ніж якби були абсолютним новачком.

М'язи як би відновлюють своє колишнє стан по залишилася в них інформації. Це явище називають м'язової пам'яттю.

Як працює механізм м'язової пам'яті

Коли ми навантажуємо м'язи (не важливо заняття це на силовому тренажері або гра на скрипці), мотонейрони правої півкулі головного мозку посилають сигнали м'язових волокон. У відповідь м'язи посилають в мозок свої сигнали. Так наводиться своєрідний «місток», і чим більше і активніше ми займаємося, тим він стає міцнішим. Тому, одного разу навчившись кататися на ковзанах, ви вже ніколи не розучилися, а, освоївши техніку падіння або ударів, в разі необхідності абсолютно автоматично відтворите, здавалося б, забутий навик. Але механізм м'язової пам'яті нейронними зв'язками не обмежується. Вчені під керівництвом Крістіана Гундерсена з університету Осло, вивчаючи роботу м'язів, зробили чудове відкриття. Як відомо, клітини, складові м'язову тканину, або м'язові волокна містять багато ядер. При активних навантаженнях кількість ядер зростає, а з ними зростає і кількість тих частин ДНК, які відповідають за синтез скоротливих білків м'язи - актину і міозину. В результаті м'язова маса збільшується. Коли ми припиняємо тренування, організму стає нема чого витрачати ресурси на її підтримку, тому синтез сповільнюється і м'язи «здуваються». Але, найголовніше, що нові, отримані в результаті тренувань ядра нікуди не зникають! Коли ви знову гарненько їх навантажите, вони знову приступлять до синтезу і повернуть м'язам колишню силу і обсяг.

Навіщо і як розвивати м'язову пам'ять

Відкриття Гундерсена дає багато приводів для оптимізму і відмінний стимул для занять спортом і фітнесом. Виходить, що результати, яких ви домоглися завдяки тренуванням, назавжди відображаються в пам'яті м'язів.

Регулярно виконуючи фізичні вправи, ми розвиваємо м'язову пам'ять і створюємо резерв, який зможемо використовувати до глибокої старості.

Кілька десятиліть тому навіть був проведений експеримент. Літнім людям 70-80 років під наглядом медиків запропонували позайматися з вагами. Результати вразили: за пару місяців випробовувані дуже істотно зміцнили м'язи ніг, рук, преса, стали сильніше і витривалішими.

Однак це не означає, що заняття спортом можна відсунути до виходу на пенсію. Навпаки, - якщо хочете зустріти похилий вік бадьорими і активними, займайтеся змолоду. Нові ядра в м'язових волокнах утворюються завдяки поділу клітин-сателітів. З віком ці клітини втрачають таку здатність, і накачати м'язи навряд чи вдасться, але повернути собі пристойну форму - цілком.

Як використовувати м'язову пам'ять

Зате з'ясувалося, що відновлення активних занять спортом сприяє поділу ядер. Тому, роблячи перерви в тренуваннях, можна досягти нових, кращих результатів. Бодибилдерам, наприклад, добре відомий стан «плато», при якому, яких зусиль вони б не робили, показники маси і сили стоять на місці. Однак хороший відпочинок після посилених тренувань допоможе зробити «перезавантаження» і вийти з глухого кута. Справедливо це і для інших видів. Ефективність тренувань знижується, коли організм до них звикає і починає використовувати меншу кількість м'язових волокон. Але якщо зробити перерву або змінити на час вид спорту або фітнесу, а потім відновити заняття з колишньою інтенсивністю, можна домогтися прогресу.


Для всіх чи видів тренувань працює м'язова пам'ять

Так. М'язи запам'ятовують техніку виконання будь-яких вправ. Навчившись правильно присідати зі штангою або плавати кролем, ви навіть після десятирічної перерви зможете все зробити правильно. По крайней мере, швидко згадайте, як. Але все-таки найбільш яскраво ефект м'язової пам'яті проявляється при силових навантаженнях, оскільки ділення ядер і синтез сокращательних гормонів проходить дуже активно.

До речі, якщо ви тренувалися раніше, то при відновленні занять ваші м'язи і суглоби будуть хворіти менше, ніж у початківців. Та й втома після тренувань буде менше, ніж у новачків.

Бачите, скільки приводів відправитися в спортзал просто негайно і дати своїм м'язам запам'ятати побільше.