Затримка місячних можливі причини і план обстеження

Одним з порушень менструальної функції вважається затримка місячних, яка проявляється відсутністю менструації понад 35 днів. Даний стан може бути викликано фізіологічними змінами вмісту гормонів або патологічними причинами (соматична або гінекологічна патологія, функціональні розлади).

  Зверніть увагу

Якщо місячні "запізнюються" на 5 - 7 днів, дана ситуація не прирівнюється до патології і може бути обумовлена ​​віковими змінами гормонального фону або фізіологічними станами (вагітність, лактація).

До порушень циклу відносяться оліго, опсоменорея або аменорея, коли менструальні кровотечі стають рідкісними або зникають. Якщо менструація затримується на 7 днів і більше необхідно звернутися до гінеколога для проходження обстеження.

Характеристика, становлення і завершення менструального циклу

Циклічні зміни, які відбуваються в яєчниках і матці у жінки репродуктивного віку і супроводжуються регулярними кровотечами із статевих шляхів, називаються менструальним циклом. У статевих залозах під дією гіпофізарних гормонів виробляються естрогени і прогестерон, що впливають на ендометрій, що призводить до його потовщення, кровенаполнению і зміни секреції. Подібні зміни готують ендометрій до імплантації заплідненої яйцеклітини. Прі не трапилося зачатті відбувається десквамація функціонального шару маткової слизової, що називається менструальним кровотечею.

 У здорової жінки менструації відрізняються регулярністю, а збої циклу сигналізують про функціональних розладах або захворюванні.

Нормальні показники циклу:

 • тривалість: 21 - 35 днів, в 60% випадках 28 днів;
 • тривалість менструальних виділень: 3 - 7 днів;
 • кількість крові, що втрачається в період менструацій: 50 - 150 мл.

Менархе (перша менструація) відзначається у віці 11 - 15 років. Упорядкування менструального циклу відбувається протягом 1 - 1,5 років, що супроводжується нерегулярними менструаціями. Поява менархе у дівчаток до 11 років або відсутність менструацій після 17 свідчить про патологію (Генітальний і загальний інфантилізм, патологія яєчників, гіпофіза, надниркових залоз, хромосомні захворювання та інше).

До 45 - 50 років функція яєчників починає згасати, що відбивається на менструальний цикл. Менструації стають нерегулярними, змінюється їх тривалість і обсяг, багато цикли проходять без овуляції.

Фізіологічні причини затримки менструації

До фізіологічних причин, що зумовлюють затримку менструації, відносять:

 • пубертатний вік. Після появи менархе менструальний цикл не відразу стає регулярним, наступна менструація може наступити через 1 - 3 місяці. Нерегулярність менструальних кровотеч у дівчаток-підлітків вважається варіантом норми і обумовлена ​​гормональними сплесками.
 • пременопауза. Період життя жінки, що триває з моменту втрати регулярності менструацій до повного їх припинення, називається пременопаузою. Чітких вікових меж пременопаузи визначити не представляється можливим, даний період спостерігається у жінок з початку виникнення перших симптомів клімаксу і триває до останньої менструації. Приблизний вік жінок пременопаузального періоду становить 46 - 53 роки. Гаснуча функція яєчників призводить до стрибків статевих гормонів в організмі, що супроводжується порушенням циклу у вигляді почастішання менструацій або їх затримок.
 • вагітність. Найбільш поширеною причиною затримки менструації виступає вагітність, в тому числі і ектопічна. До ймовірних ознак вагітності за винятком затримки місячних відносяться зміни нюху і смакових пристрастей, посилення або відсутність апетиту, ознаки раннього токсикозу (нудота, блювота), набухання молочних залоз, сонливість. Не можна заперечувати ймовірність настання вагітності в наступних випадках: перший і єдиний сексуальний контакт, перерваний статевий акт, коїтус в період менструальної кровотечі. Також не виключається вагітність на тлі носіння ВМС, при застосуванні презерватива, прийомі КОК або статевих актах в "безпечні дні". Важливо При позаматкової вагітності затримка менструації маскується появою незначних кров'яних виділень в дні передбачуваної менструації, незадовго до її початку або після.

  Подібні виділення, як правило, супроводжуються болем у животі (гострої, ріжучої або ниючий, що віддає в ногу, промежину, крижі) і короткочасним погіршенням стану (слабкість, зниження артеріального тиску, можлива втрата свідомості). Поява мізерних кров'яних виділень із статевих шляхів на тлі ектопічної вагітності пояснюється відторгненням децидуальної оболонки при загрозі переривання вагітності (трубний аборт).

 • лактація. Менструації після народження дитини в нормі відсутні 2 місяці (за умови відсутності лактації). У разі грудного вигодовування менструальні виділення у жінки відсутні весь період лактації, що пояснюється синтезом в гіпофізі пролактину, який відповідає за виробництво молока і одночасно пригнічує утворення статевих стероїдів в яєчниках. Відновлення регулярного менструального циклу відбувається після припинення годування дитини грудьми.
Зверніть увагу

Годування грудьми і відсутність місячних не є 100% гарантією захисту від вагітності, так як овуляція може відновитися до початку менструацій на тлі триваючої лактації.

До умовно фізіологічних причин затримки менструації відносять:

 • Прийом гормональних протизаплідних таблеток. Відсутність місячних під час проведення 7-денної перерви на тлі споживання КОК може спостерігатися в двох ситуаціях. Або мали місце пропуск черговий таблетки або несвоєчасно прийнята таблетка, що призвело до порушення захисту від вагітності і її настанню, або в разі прийому мікродозованих КОК нового покоління (Джес, Клайра). В останньому випадку менструальноподобниє кровотечі спостерігаються після споживання препаратів протягом декількох місяців. Чергове кровотеча не настає внаслідок незначного наростання ендометрія через низьку дози гестагенного компонента в КОК. В даному випадку призначаються препарати з вмістом прогестерону (Утрожестан, Дюфастон), які стимулюють зростання ендометрію і подальше його відторгнення після припинення їх прийому.
 • Синдром гіперторможенія яєчників. Спостерігається після тривалого вживання КОК з високим або середнім вмістом статевих гормонів через пригнічення вироблення гіпофізом ФСГ і ЛГ, що призводить до пригнічення гормонобразующей функції яєчників і припинення менструацій. Спеціального лікування не потребує, менструації відновлюються через декілька місяців після припинення приймання КПК.
 • Емоційне і фізичне перенапруження. Значні стреси (іспит, зміна місця навчання, проживання або роботи) і інтенсивні фізичні навантаження (професійний спорт, важка фізична праця) призводять до збою в гіпоталамо-гіпофіз-яєчники системі, розладу вироблення гормонів, затримці місячних, а в тяжких випадках їх зникнення ( наприклад, аменорея воєнного часу - припинення менструацій у період війни).
 • Зміна звичного способу життя. Зміна характеру роботи, наприклад, після 5-денного робочого тижня перехід на роботу з ненормованим робочим графіком або нічними змінами, часті відрядження, зміна клімату та часового поясу, авіаперельоти можуть спровокувати нетривалу затримку менструації.
 • зміна харчування. Перехід на сувору дієту з метою схуднення або недостатнє харчування можуть спровокувати затримку місячних.
 • Шкідливі звички. Прийом наркотиків, зловживання алкоголем викликають розлади циклу і можуть супроводжуватися нерегулярними менструаціями.
 • Прийом коштів для "пожежної" контрацепції. Подібні препарати характеризуються високим вмістом гормонів, що нерідко призводить до розладу циклу і зрушенню дати чергової менструації.
 • Прийом деяких ліків. Лікування глюкокортикоїдами, променева терапія, прийом цитостатиків або аналогів рилізинг-гормонів можуть призводити як до затримки, так і до зникнення менструацій.
 • ГРВІ та гострі соматичні захворювання. Перенесені простудні хвороби або інші гострі захворювання (бронхіт, пневмонія, гастрит, пієлонефрит та інші) можуть викликати розлади циклу і короткочасну затримку місячних.
важливо

Лікування антибіотиками не призводить до збоїв менструального циклу, як вважають багато жінок. Затримку менструації викликає не застосування антибактеріальних препаратів, а захворювання, з приводу якого призначалося лікування.

Патологічні причини затримки менструації

При 5 - 7-денному очікуванні місячних в разі їх відсутності, слід звернутися до лікаря для виключення патологічних причин їх затримки:

 • Хронічні соматичні хвороби. Патологія щитовидної залози може провокувати збої в менструальному циклі, так як тиреоїднігормони грають роль в його регуляції. Також до нерегулярних менструацій призводять: цукровий діабет, хронічні захворювання печінки і нирок, пухлини і травми головного мозку, психічні захворювання (шизофренія, епілепсія, психоз, депресія).
 • Переривання вагітності. Штучне або самовільне переривання вагітності супроводжується різкою зміною гормонального фону, що відбивається на менструальний цикл і характер менструацій. Крім того, вишкрібання порожнини матки може привести до пошкодження ендометрія і виникнення аменореї в результаті утворення внутрішньоматкових синехій.
 • Значна зміна ваги. Різка втрата маси тіла (вага становить 45 кг і менше), наприклад, при анорексії, призводить до порушень всіх систем організму, в тому числі і до збою менструального циклу аж до розвитку аменореї. Надмірна вага (ожиріння 3 - 4 ступеня) також викликає розлади циклу через накопичення в жировій тканині естрогенів, що призводить до тривалої персистенції фолікула і регулярним затримок менструацій.
 • Запальні хвороби жіночих статевих органів. Запалення матки, придатків, особливо хронічне, призводить до структурних і гормональних змін і порушень циклу.
 • Новоутворення органів жіночої статевої сфери. Оваріальні кісти і кістоми, міома матки, трофобластичних пухлини, поліпи ендометрію ведуть до гормональних порушень і збоїв циклу.
 • Гормональнозалежні гінекологічні захворювання. Ендометріоз матки або яєчників, гіперпластичні процеси ендометрія, склерополікістоз яєчників супроводжуються нерегулярним циклом і появою тривалих і рясних менструацій після їх затримки.
 • Передчасне виснаження функції яєчників. Синонімом патології є ранній клімакс. Виявляється симптомами клімаксу, порушенням циклу, нерегулярними менструаціями, а потім їх припиненням.
 • гіпоплазія матки. Вроджена аномалія, що виявляється пізнім настанням менархе, нерегулярним циклом з тривалими затримками місячних, альгоменореєю, загальним і генітальним інфантилізмом. У репродуктивному віці дитяча матка чревата безпліддям, ослабленням лібідо і аноргазмией.

Обстеження при затримці місячних

Для виявлення причини затримки місячних необхідно відвідати гінеколога (в разі негативного тесту на вагітність). Після проведення гінекологічного огляду лікар запропонує наступний план обстеження:

 • ПЛР на приховані статеві інфекції (виключити уповільнені запальні процеси матки і придатків);
 • кров на вміст гормонів (ХГЧ - негативний тест на вагітність не доводить її відсутність, гіпофізарні і яєчникові гормони, за свідченнями гормони надниркових залоз і / або гормони щитовидної залози);
 • УЗД трансвагінальне органів малого таза (виключити запальну і пухлинну патологію придатків, матки);
 • УЗД щитовидної залози, надниркових залоз за показаннями;
 • КТ, рентгенографія черепа, ЕЕГ, МРТ головного мозку (виключити патологію гіпофіза);
 • роздільне діагностичне вишкрібання (по УЗ-даними і змістом гормонів).

Виявлення в ході обстеження пацієнтки екстрагенітальних захворювань, які послужили причиною затримки місячних, вимагає призначення консультацій вузьких фахівців (ендокринолог, дієтолог, психотерапевт).

При невстановленої причини "запізнілої" менструації не допускається займатися самолікуванням і застосовувати народні методи для стимулювання менструальної кровотечі.

Созинова Анна Володимирівна, акушер-гінеколог