Затримка сечі чому виникає і як проявляється цей стан

Акт сечовипускання є одним з фізіологічних процесів організму, за допомогою яких людина задовольняє свої природні потреби. Будь-які розлади і зміни акту сечовипускання називаються дизурією і сигналізують про наявність патологічного процесу в сечовий системі організму. Більшість дизурических проявів характеризуються такими змінами, при яких сеча виділяється занадто часто, у великих кількостях або неконтрольовано. У той же час, такий розлад сечовипускання як затримка сечі є одним з найнебезпечніших проявів дизурії, виникнення якого говорить про наявність досить серйозного захворювання органів сечової системи.

Класифікація та клінічні прояви при затримці сечі

Затримка сечі - це патологічний стан, при якому під час акту сечовипускання не вдається повністю спорожнити сечовий міхур. Виникає затримка сечі на тлі патологічних процесів в сечовому міхурі, уретрі і передміхуровій залозі, або ж на тлі ураження нервової системи організму. Затримка сечі може бути гострою та хронічною, а також повної та часткової. Гостра затримка сечовипускання завжди буває тільки повної і є жизнеугрожающим станом, що вимагає надання невідкладної медичної допомоги. Серед урологічної патології до виникнення затримки сечі часто призводять обструктивні процеси, що виникають на різних рівнях сечового тракту.

Затримка сечовипускання:

  • чому виникає і як проявляється гостра затримка сечі;
  • хронічна затримка сечі: клінічні прояви;
  • часткова і повна хронічна затримка сечі.

Чому виникає гостра затримка сечовипускання

Гостра затримка сечі є небезпечним станом, який виникає спонтанно і характеризується повним припиненням сечовипускання при наявності хворобливих позивів до нього. Виникає гостра затримка сечі в наступних випадках:

  • при наявності механічної перешкоди до відтоку сечі, наприклад, при гіперплазії передміхурової залози, каменях сечового міхура і т.д .;
  • рефлекторна гостра затримка сечі після оперативного втручання з тривалим постільною післяопераційним періодом, після наркозу і т.д .;
  • при спонтанному загостренні захворювання, яке раніше призвело до розвитку часткової хронічної затримки сечі;
  • при травматичних ураженнях уретри, травмах передміхурової залози, обструкції уретри каменем або чужорідним тілом;
  • при ураженнях спинного мозку.

При всіх цих станах сечовий міхур переповнений, в результаті чого пацієнт відчуває різкий біль внизу живота. Пацієнти з гострою затримкою сечовипускання вимагає надання невідкладної медичної допомоги, характер якої залежить від причини патологічного процесу.

Хронічна затримка сечі: клінічні прояви

До розвитку хронічної затримки сечі призводять всі види утрудненого сечовипускання. При цьому в умовах підвищеного опору уретри розвивається гіпертрофія м'язової стінки сечового міхура, ніж і обумовлюється ступінь компенсації і виведення сечі. При утрудненні сечовипускання, обумовленого якою-небудь перешкодою відтоку сечі в області шийки сечового міхура або уретри, а також при зниженні тонусу м'язів, виштовхують сечу, сечовий міхур спорожняється не повністю, в ньому залишається частина сечі. Саме таким чином формується хронічна затримка сечі. Клінічно хронічна затримка сечі проявляється відчуттям неповного випорожнення сечового міхура, незавершеністю акту сечовипускання, почуттям незадоволеності після сечовипускання, а також відсутністю активного заключного скорочення сечового міхура і уретри, яке допомагає викинути весь залишок сечі.

Часткова і повна хронічна затримка сечі

Часткова хронічна затримка сечі виникає при наявності перешкоди відтоку сечі на рівні шийки сечового міхура і протягом всієї довжини уретри. При цьому в сечовому міхурі залишається деяка кількість залишкової сечі: від декількох мілілітрів до більш ніж одного літра. У міру збільшення кількості залишкової сечі і розтягування сечового міхура внаслідок повної нездатності м'яза, що виштовхує сечу, скорочуватися, а також в результаті парезу сфінктера сечового міхура виникає хронічна повна затримка сечі. Особливістю цієї форми затримки сечі є те, що клінічно вона проявляється нетриманням сечі, тобто виникає парадоксальне нетримання сечі. Парадоксальна ишурия є комбінацією затримки і нетримання сечі, при якій пацієнт не здатний спорожнити сечовий міхур, але його перерозтягнення великою кількістю сечі провокує підтікання її краплями через уретру.