Заїди на губах

Зміст статті:

 • Що таке заїди на губах?
 • Причини заїди на губах
 • Симптоми і діагностика заед
 • Як лікувати заїди на губах?

Що таке заїди на губах?

Заїди на губах - це порушення цілісності шкіри або слизової оболонки губ, в основі якого лежать запальні зміни, зумовлені дією умовно патогенних мікроорганізмів. Це означає, що заїду являє собою маленьку ранку на зовнішньої або внутрішньої поверхні губ. Найцікавіше, що викликають її ті мікроорганізми, які постійно мешкають на цих ділянках.

Але в нормальних умовах при цьому ніяких патологічних проявів не виникає. Отже, заїду на губах - це не просто місцеві проблеми зі шкірою, а якийсь маркер зниження загальної реактивності і захисних властивостей організму.

Наведені дані пояснюють, чому заїди на губах виникають найчастіше в холодний період року. Адже цей час характеризується зниженням активності всіх метаболічних і обмінних процесів в будь-якому організмі. Більшою мірою схильні до таких впливів особи з хронічними захворюваннями з регулярними сезонними загостреннями. Звичайно, що на такому тлі, в першу чергу, страждає імунна система, яка не здатна тримати під контролем всі мікроби. Як результат - заїди на губах і ще ціла маса подібних дрібних симптомів, які вказують на імунний дисбаланс в організмі.

У розвитку заїди на губах можна виділити кілька стадій. На першій відбувається впровадження збудників в шкіру або слизову оболонку. При цьому виникають або маленькі бульбашки, або папулка (вузлики).

Вони супроводжуються вираженим свербінням, печіння і дискомфортом в уражених ділянках. Зазвичай в цей час людина провокує розрив таких первинних елементів. На цьому місці утворюється невелика ранова поверхню у вигляді виразки. Вона може кровоточити, супроводжуватися виділеннями і утворенням кірочок. У побуті такий процес викликає відчутний дискомфорт, який проявляє себе при розмові, прийомі їжі, сміху. У цей час виникає розтягнення шкіри і тріщини на губах. Вони стають частими супутниками запущеної заїди.


Причини заїди на губах

Заїди виникають на грунті гіповітамінозу, зокрема причиною розвитку інфекції може послужити нестача вітаміну В2.

По темі: В яких продуктах найбільше вітаміну B2?

 • З несприятливих зовнішніх факторів варто відзначити тривалий контакт куточків губ зі слиною, що призводить до мацерації шкірних складок і слизової в результаті підвищеного слиновиділення, яке може зустрічатися при деяких захворюваннях (неправильному прикусі). Ускладнює фактором при розвитку заед служить цукровий діабет. Грибкові заїди можуть виникнути після тривалої антибактеріальної терапії, вживання цитостатиків, стероїдних протизапальних засобів.

 • У більшості випадків заїди мають стрептококову природу, рідше запалення викликається грибками.

 • Заїди можуть бути спровоковані сухістю шкірних покривів, невеликими травмами шкіри, брудом, тривалим впливом високих або низьких температур, недотриманням особистої гігієни при неправильному прикусі, карієсі, носінні протезів або брекетів.

 • Кандидозний заїду викликають гриби Candida. Захворювання в більшості випадків супроводжується грибковим ураженням мови, ротової порожнини і хейлітом. Дріжджоподібні грибки роду кандида є умовно патогенною флорою шкіри та слизової, якщо ж спостерігається зниження імунітету, гриби перетворюються в патогенні мікроорганізми і стають причиною запальних захворювань - кандидозов. Зниження імунітету може бути викликано вживанням медичних препаратів, а також різними захворюваннями, в тому числі ВІЛ-інфекцією.

 • Причиною заед може бути залізодефіцитна анемія, яка проявляється блідістю шкіри і слизових. Шкіра стає сухою і шорсткою, в куточках рота з'являються тріщини, нігті і волосся стає ламким.

3 основні групи причин заед

Якщо центральним механізмом освіти заїди є імунний дисбаланс в організмі, то безпосередніми винуватцями в реалізації цього процесу можуть стати:

 • Бактерії. Найчастіше це різні стрептококи;

 • Грибки. Представники цього класу - дріжджоподібні кандідамікозний інфекція;

 • Віруси. Самим постійним супутником людини є представники родини герпесу.

Імунний дисбаланс ніколи не виникає просто так. Для активізації перерахованих мікроорганізмів на організм повинні впливати:

 1. Простудні захворювання та респіраторні інфекції;

 2. Затяжні загострення хронічних захворювань;

 3. Підвищена температура тіла;

 4. Загальне переохолодження чи перегрівання організму;

 5. Порушення гігієнічних правил по догляду за губами;

 6. Прямий контакт з інфікованою людиною або використання його індивідуальних засобів (ложки, чашки та інші);

 7. Захворювання травної системи і печінки;

 8. Анемія будь-якого походження;

 9. Лікування цитостатиками і гормонами.


Симптоми і діагностика заед

Встановити точну причину допомагає лабораторне дослідження. У соскобе, взятому з ураженої ділянки шкіри, визначають наявність грибів. Негативний результат свідчить про відсутність кандидозу. В загальному аналізі крові визначають рівень гемоглобіну, щоб виключити анемію, рівень лейкоцитів і ШОЕ для виключення запальної реакції, також досліджують кров на цукор з метою виключити діабет.

Для більш точної діагностики необхідно провести реакцію Вассермана, щоб ідентифікувати стрептококову заїду, виключивши сифіліс.

Стрептококова Заєда в більшості випадків діагностується у дітей. У куточках рота на самому початку захворювання з'являються бульбашки з тонкою покришкою, через невеликий проміжок часу вони лопаються, а на їх місці залишається ерозія в формі щілини, на поверхні якої утворюється кров'яна скориночка з запеченою гноєм. Після зняття скоринки можна помітити, що кровоточить вологу поверхню, часто з тріщиною, розташованої посередині, через пару годин ерозія знову покривається кіркою. Відкривання рота в розпал патологічного процесу може викликати невеликий біль.

Детальніше: заєда у дітей

Кандидамикотический заєда супроводжується появою в куточках рота яскраво-червоною ерозії, навколо якої можна помітити бахрому епітеліального шару. У деяких випадках уражене місце покривається білуватим нальотом, його можна легко видалити. Характерним симптомом заїди, викликаної дріжджоподібними грибами, є відсутність кірочок на поверхні ранок. При закритому роті хворобливі ділянки можуть бути приховані нависає складкою шкіри. Хвороба може супроводжуватися частими рецидивами і мати хронічний перебіг.Як лікувати заїди на губах?

З огляду на, що заїди - це майже завжди результат патологічних змін в організмі загального характеру, необхідно точно також комплексно підійти і до усунення проблеми. Відразу варто зауважити, що більшість людей вважають за краще ліквідувати місцеві зміни в області заїди і на цьому обмежити весь лікувальний процес. Подібний підхід загрожує постійним загостренням і рецидивом такого стану. Адже корінь проблеми залишається без належної уваги. Тому починати з місцевого лікування можна, але бажано, щоб воно доповнювалося загальнозміцнюючі заходами.

Мазь від заїду на губах

Мазь - це найголовніший інструмент в руках будь-якої людини, який зіткнувся з такою проблемою. Але ось яку її різновид вибрати, іноді може викликати утруднення. Тут бажано орієнтуватися на приблизне походження заїди. Вірусні їх види зазвичай викликають виражені неприємні відчуття і розташовуються окремими точками. Грибкове ураження - завжди поширене. Стрептококи викликають запалення, набряк і витікання вмісту з заїди. На основі цих даних повинна бути сформована тактика.


Можливий збудник заїди

препарати

віруси

противірусні:

 1. Рятівник;

 2. ацикловір;

грибки

Протигрибкові і антисептики:

 1. клотримазол;

 2. Стоматидин;

 3. Мірамістин;

бактерії

Антибактеріальні та протизапальні:

 1. тетрациклін;

 2. Тримістин;

 3. Очна мазь тетрациклінова;

 4. Мірамістин;

Неможливо визначити природу

Засоби з антибактеріальними, протигрибковими і слабкими противірусними властивостями:

 1. Метрогил дента;

 2. Стоматидин;

 3. фукорцин;

 4. Мірамістин;


Вітаміни від заїду на губах

Вітаміни краще призначати в будь-якому разі їх утворення. Адже шкоди від цього точно не буде. А користь залежить від загального стану організму. Найбільш поширені такі препарати: аскорутин, аскорбінова кислота, вітамін Е, витрум, аевіт (поєднання вітамінів А і Е).

Основна причина заед - дефіцит вітаміну B2 - що потрібно їсти для його заповнення?

Можна і потрібно використовувати загальнозміцнюючі засоби народної медицини: ехінацею, цибуля, часник, прополіс, мед та інші продукти бджільництва, різні настої і трав'яні відвари. Всі питання з приводу доцільності призначення більш специфічних препаратів з групи імуностимуляторів або протимікробних засобів повинні вирішуватися виключно фахівцем після ретельного обстеження хворого.

додаткові рекомендації

В першу чергу при лікуванні заїду усувають зовнішні чинники, які можуть провокувати рецидиви захворювання (необхідна відмова від звички облизувати губи, відмова від куріння, рекомендується використання гігієнічної помади і спеціальних косметичних засобів).

В успішному лікуванні заїду велику роль грає дотримання дієти: необхідно виключити з раціону гостре, кисле і солоне, збагативши раціон овочами та фруктами. Також корисні пацієнтам продукти, що містять рибофлавін (капуста, печінку, м'ясо, молоко, арахіс, мигдаль та ін.).

Хворим рекомендується прийом полівітамінів, обробка шкіри 2-3 рази на добу фукорцином, який бореться з мікробами і грибами. Уражені ділянки обробляють 3% -м борним спиртом або олією чайного дерева.