Затримка внутрішньоутробного розвитку плода причини, ступеня, наслідки

Протягом всієї вагітності за майбутньою матір'ю і розвитком плоду ретельно спостерігають лікарі. Це спостереження включає в себе не тільки загальний огляд на прийомі, вимір окружності живота і висоти стояння матки, промацування частин плода і аналізи. Одним з важливих обстежень, які проводять протягом гестації не менше трьох разів, є ультразвукове сканування плода і плаценти, а також матки. Іноді після подібного дослідження лікар УЗД пише в ув'язненні абревіатуру "ЗВП" або "внутрішньоутробна затримка в розвитку". Такі діагнози сильно лякають майбутніх мам, які підозрюють найстрашніше - з малюком щось не так. Наскільки виправдані побоювання вагітних, чим загрожує подібний діагноз і звідки взагалі береться затримка в розвитку, що потрібно зробити для її усунення?

Поняття про ЗВУР: терміни, визначення  

У статтях по акушерству миготять різні терміни, по суті, відображають приблизно одні й ті ж стану, пов'язані з відхиленнями від нормального розвитку плода всередині матки жінки. Лікарі користуються поняттями "гіпотрофія плода", або "затримка у внутрішньоутробному розвитку", "малі показники зростання і ваги до терміну гестації", "ретардация плода", багатьма іншими термінами. Згідно з міжнародною класифікацією (МКБ-10), такі поняття включені в загальну рубрику патологій вагітності (Р05), і вони об'єднуються єдиним терміном - "Уповільнення зростання і дефіцит харчування плоду".

Настільки лякаючий, незрозумілий термін ЗВУР буде мати на увазі під собою проблеми і патології плода, пов'язані з негативним впливом зовнішніх і внутрішніх факторів, що призводить до зниженого вступу до крихті молекул кисню і необхідних для росту поживних компонентів. Подібний діагноз ставиться, коли за даними УЗД або при народженні у дитини вага тіла до терміну вагітності знижений на 10% і більше. Крім усього іншого, подібний діагноз буде ставитися і тим дітлахам, які недостиглі для свого терміну вагітності (іншими словами, вони виглядають на менший термін вагітності, з відхиленням, як мінімум, в межах двотижневого терміну і більше).

Як часто ставлять діагноз затримка внутрішньоутробного розвитку плода

За даними акушерів, відштовхуючись від регіонів і виду пологового установи (звичайний пологовий будинок або спеціалізований перинатальний центр), подібний стан реєструють у 5-18% вагітних, при цьому до 20% мертвонароджень припадає саме на цю патологію. У таких дітей підвищений в 8 разів ризик ранньої смертності в перші дні життя через ускладнення і розвиваються патологій в порівнянні зі здоровими дітьми.

Зверніть увагу

Приблизно половина з дітей, народжених з ЗВУР, мають гострі інфекції або хронічні патології разу після народження. Важливо відзначити, що кількість дітей, народжених з таким діагнозом, залежить від того, наскільки довго і часто впливає шкідливий фактор на тіло матері і побічно на плід.

В даний час зросла кількість дітей з ЗВУР в зв'язку із загальним погіршенням стану здоров'я матерів і практикою збереження вагітності у тих жінок, яким раніше народжувати просто забороняли.

В результаті, якщо здоров'я самої мами незадовільний, це призводить до патологічного перебігу вагітності, при якому малюк росте повільніше, ніж зазвичай в силу того, що йому поставляється менше кисню і харчування. Близько 10% дітей з діагнозом ЗВУР народжуються від матерів, які не мали скарг на здоров'я і будь-яких факторів ризику, молодих і цілком міцних, без наявності хронічних соматичних захворювань. У зв'язку з цим фактом завжди потрібен нагляд лікарями з ранніх строків, щоб вчасно виявляти відхилення в розвитку дитини і коригувати їх.

Як формується ЗВУР?

Всю вагітність малюк харчується глюкозою, вітамінами та іншими елементами, "дихає" розчиненим у крові киснем за рахунок безперебійних поставок плацентою цих речовин з тіла матері. Плацента - унікальний орган, що виникає тільки при вагітності для того, щоб здійснювати сполучення між матір'ю і малюком в обох напрямках. Вона фільтрує небезпечні сполуки, що можуть потрапляти до плоду, виводить продукти метаболізму, доставляє кисень з еритроцитів крові матері і всі необхідні для росту речовини, при цьому, не змішуючи плодову і материнську кров між собою.

Якщо з якихось причин плацента не може повністю впоратися зі своїми функціями, формується особлива патологія - ФПН (фетоплацентарна недостатність). Вона поступово формує стан, коли плід отримує все менші і менші обсяги кисню, а також "голодує" в силу браку амінокислот, вуглеводних і жирових молекул. Це призводить до уповільнення його ростових показників і збільшень маси.

важливо

Якщо плід за термінами відстає від нормативів, регламентованих результатами УЗД, фахівці виставляють його гипотрофию, наявність ЗВУР. Такий термін не означає, то це захворювання, швидше за це ускладнення вагітності, що виникає під впливом різних негативних факторів, що впливають на будову і функції плаценти.

Небезпека ЗВУР для розвитку плода

Але, варто відразу зазначити і той факт, що як ускладнення вагітності наявність ЗВУР у крихти загрожує йому розвитком серйозних захворювань, що будуть небезпечні після появи на світло. Особливо серйозними можуть бути наслідки для різних відділів в нервовій системі, як найбільш чутливою до гіпоксії. Найлегше, що можна очікувати від дитини зі ЗВУР - порушення процесів адаптації до нових умов життя, що загрожує зниженням імунітету і частими хворобами дитини після пологів.

Також ЗВУР є одним зі складових в комплексі генетичних і хромосомних аномалій або вад розвитку плоду. Цілком закономірно, що плід з дефектами буде гірше рости і розвиватися. Тому, якщо виявляється ЗВУР, показаний обов'язковий детальний скринінг (як УЗД, так і лабораторний) на виявлення хромосомних і генних аномалій і наявності вад головного і спинного мозку, внутрішніх органів.

Причини затримки внутрішньоутробного розвитку плода

Якщо говорити про всі негативні фактори, які можуть призвести до ЗВУР, їх досить багато, починаючи від шкідливих звичок і способу життя майбутньої мами, закінчуючи серйозними проблемами здоров'я, як репродуктивного, так і соматичного.

Зверніть увагу

Варто відразу обмовитися, що далеко не завжди невеликі розміри плоду на УЗД відразу є приводом для постановки діагнозу ЗВУР. У субтильний юної мами невисокого зросту з таким же чоловіком за визначенням не буде 4-ох кілограмового дитини.

Якщо ж говорити про шкідливі чинники, їх підрозділяють на три групи:

 • Материнські фактори,
 • Проблеми, пов'язані з маткою і плацентою, репродуктивною сферою і гормонами,
 • плодові чинники.

Якщо говорити про стан матері, впливають факторами може стати багато:

 • Ранній вік для вагітності, починаючи з 13-14 років до 17-ти,
 • Вік жінки після 35 років, коли накопичується вантаж мутацій і соматичних патологій,
 • Низьке соціально-економічне становище, погане харчування, неможливість забезпечення медикаментами,
 • Особливості, обумовлені расою і етнічною приналежністю, близькоспоріднений шлюб,
 • Конституціональні особливості - маса, ріст, спадковість.

Також до формування затримки розвитку можуть приводити гострі і тривалі захворювання матері при вагітності, загострення хронічної патології, праця в умовах небезпечних і шкідливих виробництв, перевтома, різні системи харчування (веганство, дієти, пост), шкідливі звички, а також прийом деяких ліків при гестації.

До плодових факторів ризику ЗВУР відносять:

 • Спадкові захворювання, генетичні аномалії, хромосомні патології,
 • Пороки серця, травлення, нирок,
 • Проблеми розвитку нервової трубки (аненцефалія, spina bifida та інші),
 • Внутрішньоутробне інфікування крихти,
 • Багатоплідність з синдромом обкрадаючи одного плоду іншим.

Проблеми плаценти в генезі ЗВУР, протягом вагітності

Нерідко причиною для розвитку ЗВУР стають проблеми в будові і функціонуванні матки і плаценти. Так, сюди можна віднести маткові пороки (дворога, сідлоподібна, з перегородками), міоми і інші пухлини, вади в будові плаценти і пуповини, передлежання її (повне або часткове), інфаркти в товщі плаценти, кальцинати або відшарування з утворенням гематом і кровотеч. Вплив багатодітній родині і загрози переривання вагітності, розвиток анемії і резус-конфлікт, несумісність по групі крові або іншим факторам.

важливо

Хоч би якими були початкові причини ЗВУР, всі вони в підсумку призводять до порушення доставки через плаценту кисню і харчування, від чого страждає малюк.

Класифікація, ступеня затримки затримки внутрішньоутробного розвитку плода

За походженням виділяється первинна затримка розвитку і вторинна. первинна є спочатку, з ранніх строків, і пов'язана з важкими впливають факторами - незадовільними харчуванням, пороками розвитку, шкідливими звичками і впливом ліків, її діагностують з перших же УЗД. Вона формується як початковий дефіцит харчування і кисню, зазвичай має важкі ступеня.

Вторинний тип ЗВУР виявляють не раніше 2-3 триместру, і нерідко він виникає при хворобах мами, наявності гестозів, важкої анемії або проблем з розташуванням плаценти.

За ступенем тяжкості затримки можна виявити три ступені. Перша ступінь ЗВУР характеризується відставанням малюка за терміном в межах 2-3 тижнів від покладеного, при другого ступеня відставання сягає терміну в 4 тижні, а при важкої третьої плід відстає від термінів розвитку на 5-ть і більше тижнів.

Типи ЗВУР по особливостям розвитку плода

За даними УЗД-досліджень лікарями прийнято розділяти два типу ЗВУР: симетричну і асиметричну, для яких є різні особливості перебігу патології.

Симетричний тип затримки типовий при пропорційному зниженні ростових і вагових показників, і таке зазвичай пов'язане зі спадковістю і хромосомними аномаліями, наявністю внутрішньоутробного інфікування і пороків плода, особливо в області головного мозку. Подібні проблеми можуть бути у матерів з шкідливими звичками, які голодують і не стежать за здоров'ям. Дані явища можна виявити після другого триместру, і необхідно при наявності такої картини проведення додаткових скринінгів з метою виключення генних і хромосомних патологій.

асиметрична затримка проявляється в нерівномірному розвитку плода, головка його зазвичай відповідає термінам за розміром, а тіло в розвитку відстає від термінів. Таке виявляється після 30-ти тижнів вагітності, нерідко пов'язане з патологіями мами і ускладненнями гестації (гестози, гіпертензія, діабет, багатоплідна вагітність). Для такого ЗВУР, навіть якщо тіло крихти відстає в розвитку на 3-4 тижні, при своєчасному лікуванні проблема швидко усувається, плід підростає і набирає вагу.

при змішаній формі, поєднує обидві попередні форми, прогноз найбільш несприятливий.

Діагностика ЗВУР: аналізи та УЗД

Підозри на наявність ЗВУР можуть виникати у акушера-гінеколога, який веде вагітність жінки за результатами оглядів і динаміці змін розмірів матки і окружності живота по тижнях. Починаючи з 15 тижнів, коли матка прощупується над лобком, висоту стояння її дна заміряють в сантиметрах. Якщо прирости менше покладених за терміном, лікар призначить аналізи і проведення УЗД для підтвердження гіпотрофії плода та наявності ЗВУР.

Точні дані може показати тільки УЗД, так як розміри живота і висота дна матки залежать від статури, ємності таза і багатьох інших умов. При виявленні невеликих розмірів плода за терміном проводять аналіз сім'ї та оцінюють спадковість, виключають пороки і проблеми у здоров'ї. Якщо залишається підозра на ЗВУР, показано додаткове УЗД з доплерометріі плода і плаценти для оцінки кровообігу.

Інструментальні методики оцінки ЗВУР

Проведення УЗД може легко і безболісно поставити діагноз і оцінити ступінь тяжкості затримки розвитку, форму патології. За даними УЗД, на підставі фактичного терміну вагітності і розмірів плода, визначається відповідність або затримка розвитку, а також форма патології. При необхідності, доплерометрія покаже проблеми з кровотоком в області судин пуповини і плаценти, що дозволить з'ясувати як причини, так і ступінь тяжкості ЗВУР.

Поряд з цими методиками, проводять такі сучасні дослідження як визначення рівня плацентарних гормонів в крові матері: це плацентарний лактоген, рівень лужної фосфатази і деякі інші. За кількістю цих гормонів можна оцінити ступінь ураження плаценти. Щоб оцінити самопочуття плоду проводять КТГ (кардіотокографія) з оцінкою серцевого ритму плода, його реакцій на тонус матки і ворушіння, це показує - чи достатньо плоду харчування і кисню для нормального розвитку.

Дії лікарів при наявності ЗВУР

Якщо за даними всіх досліджень виявлено затримка в розвитку, необхідні як загальні режимні заходи і повноцінне харчування, так і медикаментозна підтримка. Це призводить до збагачення плаценти і матки киснем, що допомагає плоду отримувати достатньо поживних речовин для розвитку і зростання, збільшення маси.

важливо

При легкому ступені фетоплацентарної недостатності жінку лікують вдома, під наглядом лікаря жіночої консультації, важкі ступеня ЗВУР вимагають стаціонарного лікування.

На сьогоднішній день є група препаратів, які підсилюють кровообіг в судинах фетоплацентарного комплексу, підвищують стійкість плоду до гіпоксії і усувають ЗВУР. Саме основне лікування - усунути причину, яка призводить до затримки розвитку і страждання плода. Чим раніше буде виявлено проблема і розпочато лікування, тим краще буде прогноз для крихти.

Застосовують препарати, що знижують тонус матки і усувають спазм судин, зменшують в'язкість крові і насичують кров киснем, а також вітаміни, залізо і мінерали, необхідні для повноцінної роботи материнського організму. Вибір препаратів завжди залишається за лікарем, виходячи з клінічної ситуації, переносимості того чи іншого лікування і тяжкості ФПН.

Контроль за ефективністю лікування проводять кожні 2 тижні за даними УЗД і кардіотокографії плода, при усуненні причин, які привели до ЗВУР зазвичай зростання і збільшення маси плода швидко приходять до норми.

Алена Парецкі, лікар-педіатр