Зубні вкладки що це таке і коли застосовуються

Якщо корінь (коріння) зуба не потребують додаткового лікування, а коронковая частина сильно пошкоджена в результаті каріозного процесу, кращим варіантом для реставрації є мікропротезування за допомогою зубних вкладок. Вона дає можливість відтворити жувальну поверхню, і в майбутньому допоможе зафіксувати ортопедичну конструкцію.

Відновлювальна конструкція повністю копіює анатомічну форму зуба, повертає йому функціональну активність і попереджає подальше руйнування.

Вкладка є великий пломбою, але вона виготовляються кваліфікованим техніком по попередньо знятому лікарем зліпком (відбитку).

 

Як проводиться виготовлення та постановка вкладки?

На першому етапі стоматолог проводить ретельний огляд всієї ротової порожнини, і препарує проблемний зуб, щоб усунути всю уражену карієсом тканину. Потім з хворого зуба знімається відбиток матеріалом, що не дає навіть мінімальної усадки. На його основі за допомогою сучасних цифрових технологій створюється модель, по якій виготовляють мікропротез.

При створенні керамічних моделей на початковому етапі методом пресування виконується фарфоровий каркас. Потім на нього пошарово наноситься особлива керамічна маса, конструкція запікається в спеціальній печі при високій температурі

металеві вкладки роблять за моделями з технічного воску, а цирконієві виготовляють методом комп'ютерного моделювання і фрезерування з використанням передової методики СAD / СAM.

композитні мікропротези роблять, використовуючи гіпсову модель зуба, відлиту за зліпком. Вони тверднуть під дією світла спеціальної лампи (аналогічно керамічним пломбам) або нагрівання.

Для кращої адгезії моделі проходять піскоструминну обробку.

Під час повторного відвідування фахівець проводить примірку вкладки на предмет бездоганного прилягання до підготовленої порожнини. На фінальному етапі здійснюється фіксація мікропротези на цемент або особливий стоматологічний клей, шліфування та полірування.

різновиди мікропротезів

важливо

Відповідно до прийнятої класифікації, за своїм призначенням всі вкладки підрозділяються на кульшових і відновні.

кульшових різновиди використовуються при істотному руйнуванні власного зуба, і надалі слугують опорою для металокерамічної або металевої коронки. Вони являють собою збірні або суцільнолиті конструкції з фіксуючим штифтом, що дозволяє надійно зафіксувати вкладку в каналі раніше депульпірованного зуба. Верхня частина виконується у вигляді кукси, на яку потім одягається штучна коронка. Такі моделі дозволяють відновити зуб, навіть якщо неушкодженим залишився тільки корінь. Перед виготовленням подібних вкладок проводиться рентгенографія, що дозволяє переконатися у відсутності кіст і гранульом. Кульшових конструкції характеризуються винятковою надійністю, і служать практично довічно. Зубні вкладки під коронку створюють настільки надійну опору, що можуть застосовуватися при виготовленні мостоподібних протезів. Вони встановлюються навіть, якщо зуб зруйнований більш ніж на 2/3.

важливо

До мікропротези відносяться також вініри і люмініри, але з їх допомогою можна відновити тільки вестибулярну частину фронтальної групи зубів. Вкладками вони не вважаються.

відновлювальні вкладки не вимагають покриття коронкою. Вони служать для реконструкції пошкодженого фрагмента зуба і, по суті, виконують ті ж функції, що і пломби. Вони виконуються з кераміки, що обумовлює їх бездоганні естетичні властивості. Лікар має можливість підібрати колір штучної конструкції, який буде повністю відповідати відтінку емалі сусідніх здорових зубів. Підбір кольору здійснюється за шкалою ВІТА (16 відтінків).

Зверніть увагу

Характеристики вкладок залежать від матеріалу, що застосовується при їх виготовленні. Це може бути металевий сплав, цирконій, кераміка і т. Д.

Різновиди мікропротезів, які пропонуються сучасними клініками:

 • штифтово-культевая вкладка (цільнолита або розбірна);
 • штифтово-культевая вкладка на спецсплаву;
 • відновна керамокомпозітная вкладка;
 • цільнокерамічна відновна модель;
 • штифтово-культевая вкладка, створена на базі діоксиду цирконію;
 • композитна штифтово-культевая конструкція (цільна або розбірна).

показання

До Мікропротезування лікарі радять вдаватися, якщо власна коронка зруйнована як мінімум на чверть. Звичайна пломба при такому обсязі дефекту, швидше за все, не буде триматися, але покривати весь зуб коронкою ще рано. Зубні вкладки дозволяють відновити сильно зруйнований зуб, не вдаючись до послуг фахівця-ортопеда.

Виберіть рекомендується встановлювати, якщо має місце:

 • каріозні порожнини, розмір яких> 25-50% від загального обсягу зуба;
 • клиновидний дефект;
 • травматичне ушкодження коронки зуба;
 • гіпопоплазія і дисплазія емалі;
 • часткове руйнування зубів, здатних служити опорою для мостоподібних протезів.

Протипоказання

Мікропротези протипоказані в наступних випадках:

 • бруксизм;
 • невеликий обсяг каріозної порожнини;
 • апроксімальний (контактний) карієс;
 • висока активність каріозного процесу.

Зубні вкладки в стоматології: плюси і мінуси

У мікропротезів є ряд безперечних переваг:

 • можливість реставрації зуба з сильно пошкодженою коронкою;
 • відсутність ризику усадки;
 • ризик розвитку вторинного карієсу фактично зводиться до нуля;
 • естетичні переваги (точне відтворення анатомічної форми і кольору зуба);
 • зубні вкладки під коронку створюють додаткову опору для ортопедичної конструкції.

Недоліками вкладок можна вважати:

 • порівняно високу вартість;
 • необхідність повторного відвідування стоматолога.

Керамічні моделі Е-max вважаються найбільш функціональними і естетичними. Вони мають природний коефіцієнт стачіваемості, і можуть прослужити 20-25 років.

перевагою цирконієвих мікропротезів є висока міцність, але зчеплення зі збереженими тканинами зуба у них дещо менш надійне.

композитні вкладки виконуються зі звичайного пломбувального матеріалу. Їх перевага з тому, що при навантаженні вони не створюють підвищеної напруги у стінок зуба, травмуючи або руйнуючи їх.

До плюсів металевих конструкцій (Не покритих коронкою) можна віднести тільки їх гіпоалергенність і міцність. При постановці таких мікропротезів нерідко розвивається ефект гальванизма (появи слабких струмів, що викликають дискомфорт у ряду пацієнтів).

Догляд за вкладками

Протягом перших днів після постановки мікропротезів настійно рекомендується уникати серйозних навантажень на відреставровану зубну одиницю. Жувати краще на протилежному боці.

Надалі необхідно приділяти підвищену увагу гігієні порожнини рота, і відвідувати стоматолога не рідше 1 разу на 6 місяців. Чистити зуби потрібно не менше 2 разів на день, а після прийому їжі ретельно полоскати порожнину рота.

ПЛІС Володимир, стоматолог, медичний оглядач