Зубна пластинка дитині коли краще ставити, ефективність, недоліки

Знімна пластинка - це ортодонтична конструкція, завданням якої є корекція прикусу. Вони створюють умови для правильного прорізування постійних зубів і виправлення неправильного положення вже прорізалися. Унікальні пристрої з успіхом використовуються стоматологами протягом кількох десятиліть.

Що являє собою пластина для вирівнювання зубів?

Пластина - це знімний ортодонтичний апарат, що виготовляється в лабораторних умовах за індивідуальними гіпсовим зліпках. Їх основа виконана з полімерного матеріалу (частіше - акрилової пластмаси) і оснащено різними механічними елементами - лигатурами, кільцями, гвинтами Бертоні (в глибині купола неба), пружинами, ретракционная дугами (для створення тяги при корекції положення фронтальних зубів) і кламмерами (пристроями для фіксації). На виготовлення індивідуальної пластини в середньому йде від 5 до 10 днів. Залежно від показань, пристрої можуть бути одно- і двучелюстних. Якщо необхідно переміщення тільки однієї зубної одиниці, при створенні пластини формується т. Н. "Рукообразний відросток".

Зверніть увагу

Дитячі платівки виконуються з гіпоалергенних і абсолютно безпечних пластиків. Для малюків їх роблять особливо яскравими і привабливими, щоб апарати сприймалися як забавні іграшки.

Лікар попередньо визначає, на яких саме зубах доцільно розмістити фіксують лапки-кламерами, щоб дитина могла самостійно вільно отримувати конструкцію в міру необхідності.

Чому у дитини порушується прикус?

Порушення прикусу - це досить поширена проблема, яку простіше виправити в дитячому або підлітковому віці, т. Е. При молочному або змінному прикусі. Пластинки найбільш ефективні до 12-річного віку, потім їх носіння практично втрачає сенс. Застосовувати дані системи можна, починаючи з 3-річного віку.

Причини порушення прикусу:

 • спадкові фактори (маленький розмір щелепної кістки, згодом стає причиною скупченості зубів);
 • раннє видалення тимчасових зубів (в зв'язку з каріозною поразкою);
 • часті захворювання, пов'язані з закладенням носа (коли дитина 2-3 і більше разів на рік змушений довго дихати ротом);
 • шкідливі звички дитини (прікусиваніе губи, смоктання пальця і ​​т. д.);
 • прорізування постійних зубів йде високими темпами (швидше, ніж зростання щелепи).

Дітей доцільно частіше наводити на профілактичні огляди до фахівця-ортодонта, щоб той міг діагностувати порушення прикусу на ранніх етапах. Проблема порівняно легко вирішується, коли прорізалися тільки фронтальні постійні зуби (різці).

Навіщо встановлюються знімні ортодонтичні пластини?

Платівка допомагає вирішити такі проблеми:

 • розширення зубної дуги;
 • корекція форми щелепи;
 • створення вільного місця для постійних зубів;
 • збільшення (або зменшення) розміру неба;
 • виправлення нахилу або патологічного осьового повороту зубних одиниць.
важливо

Тільки досвідчений стоматолог може вирішити питання про доцільність встановлення пластини. У ряді випадків може знадобитися застосування інших ортодонтичних конструкцій.

Механізм дії пластинки

У конструкцію вбудовані одна або кілька гвинтових систем, що дозволяють розсовувати дугу в міру необхідності. Крім цього, у пристрої можуть бути присутніми механізми, що сприяють повороту або нахилу зуба.

Режим розкручування гвинтовий системи визначається ортодонтом. Кожен "крок" гвинта дозволяє додатково отримати 0,25 мм вільного простору. Після корекції дитина може відчувати певний дискомфорт протягом 10-15 хвилин. Деякі діти взагалі не помічають додатково створеного тиску.

Ортодонт може довірити процедуру підкручування гвинта батькам малюка. Вона не представляє особливої ​​складності. В основний отвір гвинта вставляється спеціальний ключ, за допомогою якого проводиться один поворот по ходу направляючої стрілки. Якщо у дитини з'явилися скарги на біль, потрібно повернути гвинт у вихідне положення, і звернутися до лікаря.

Травматичні пошкодження ясен і твердих зубних тканин під час лікування повністю виключені. Оскільки механічний вплив невелика, пристрій доводиться носити досить довго - від 6 до 12 місяців і більше. Тривалість лікування має позитивний момент: зуби, положення яких було скориговано, встигають закріпитися в анатомічно правильному положенні. Носити пластинки потрібно як мінімум 22-23 години на добу. Повна заміна конструкції потрібно через кожні 6-8 місяців.

Зверніть увагу

Після початку носіння дитиною пластини процес звикання може зайняти до 2 тижнів. В цьому періоді він може проявляти занепокоєння, і робити спроби витягти заважає йому конструкцію.

Чи доведеться ставити брекети після зняття пластинки?

У ряді випадків пластина допомагає вирішити всі проблеми, пов'язані з порушеннями зубощелепної системи. Однак при деяких проблемах дітям старшого віку і підліткам доведеться деякий час носити брекет-системи для досягнення максимального естетичного ефекту. Брекети ставляться на порівняно короткий час.

Рекомендуємо прочитати: Платівка або брекети: що краще?

Плюси і мінуси ортодонтичних пластин

Безперечними перевагами пластини є:

 • легкість конструкції;
 • невелика ціна;
 • високі естетичні характеристики;
 • можливість отримати пристосування для очищення або перед прийомом їжі;
 • простота догляду.

До числа недоліків можна віднести:

 • можливість зрушувати зуби лише в 1-2 напрямках;
 • реальну ефективність тільки в дитячому та підлітковому віці;
 • тривалий термін ремонту при випадковій поломці;
 • порівняно довгий процес лікування.

Догляд за конструкцією

Після виготовлення і установки конструкції стоматолог детально роз'яснює дитині і його батькам, як потрібно доглядати за пластиною. Якщо пристрій не знімається під час їжі, то його потрібно зняти і ретельно промити після прийому їжі звичайної проточною водою, паралельно ретельно прополоскати рот.

важливо

На профілактичний огляд до ортодонта необхідно бути 1 раз в 1-2 місяці (час чергового візиту визначається самим лікарем).

Пластина обов'язково знімається під час ранкової та вечірньої чищення зубів. Вона обробляється щіткою з м'якою щетиною і звичайної зубної пастою. Лікарі рекомендують в якості альтернативи пасті придбати два види очищувальних гелів - для повсякденного догляду і для глибокої обробки. Доцільно раз на тиждень залишати ортодонтический апарат в особливому контейнері з активним складом на ніч.

ПЛІС Володимир, стоматолог, медичний оглядач