Запій ознаки, наслідки, методи виведення з запою

Запій - одна з форм зловживання спиртними напоями при хронічному алкоголізмі. Він проявляється раптово виникають посиленням прийому алкоголю. Запойное стан супроводжується певною циклічністю.

Крім запоїв при алкогольної залежності зустрічається постійна (щоденна) форма пияцтва і переміжна (розвиток запійних ексцесів на тлі постійної форми зловживання). Запійних форма відноситься до самих злоякісним варіантами перебігу. Чітко ця проблема проступає на етапі розвитку II стадії алкоголізму. Більшість хворих страждає саме цим видом зловживання.

Зверніть увагу: При запої страждає алкоголізмом людина випиває за добу надмірну дозу алкогольних напоїв. При відсутності допомоги після закінчення запою у хворих часто розвиваються психози.

Чим обумовлено виникнення запою

Тривале зловживання спиртними напоями призводить до порушення обміну речовин. Зокрема, порушується співвідношення, вироблення, виділення і катаболізм нейромедіаторів, що виконують керуючу регуляторну роль багатьох функцій організму.

 Сформована алкогольна залежність вимагає постійного надходження все нових доз спирту. Тривале утримання призводить до накопичення одних медіаторів, і зменшення інших. Так, періодично наступаючий викид в кров катехоламінів (адреналіну, норадреналіну, дофаміну) викликає виникнення фізичного компонента потягу до алкоголю.

Організм вимагає нейтралізації цих з'єднань спиртом. На цьому тлі алкоголік починає вживати після утримання великі дози алкоголю. Відбувається зрив адаптаційних можливостей, на який нашаровується нервово-психічний компонент і психічна залежність. Хворий починає пити до повного виснаження своїх можливостей. Така суть запою. Спробуємо розібратися в видах і проявах цього небезпечного для здоров'я стану.

Які бувають запої

Запій починається різко виникають, непереборним потягом до прийому великих доз алкоголю. Що знаходиться в цьому стані людина не може зупинятися на малих, або середніх кількостях випитого. Тяга до спиртного нестримна, в деякому роді її можна назвати насильницькою. Пацієнта під час ексцесу перестає хвилювати абсолютно все: робота, сім'я, проблеми, здоров'я, обов'язки. Є тільки одна мета - досягнення стану сильного сп'яніння. Від початку запою до його закінчення практично не буває тверезих проміжків.

короткочасні запої

Заспівай, що триває 2-3 дні, іноді трохи довше - 5-7 діб, характерний для кінця I і початку II стадії. Ця форма може поєднуватися з одноденними епізодами сп'яніння. На відміну від більш важких різновидів запою, короткочасна форма може перериватися з причин гострої потреби на роботі або іншим моментам, наприклад відсутності коштів.

Абстинентний синдром виражений слабо. Деякі наркологи відносять цей варіант до "помилковим" запоїв. Кількість алкоголю, прийнятого в запойной фазі, може варіювати. В середньому воно дорівнює 0,5-0,7 літрів міцних спиртних напоїв. Початок короткочасного запою хворий намагається з метою виправдання приурочити до якоїсь події, щоб не "афішувати" виникла тягу. Найчастіше мова йде про "розслаблення" в кінці робочого тижня - на кінець п'ятниці, суботи та неділі. Вранці в понеділок протверезілий приступає до своїх обов'язків.

При короткочасних формах запоїв поки ще не розвивається десоціалізацію. Похмілля протікає на тлі прийому розсолу, мінеральної води, "шипучки".

Зверніть увагу: Короткочасний запій можна перервати створенням зовнішніх обставин - скандалом, необхідністю якогось участі питущого в терміновому справі і т.д. Такий стан речей може зберігатися роками.

Але хвороба поступово прогресує, наростають явища деградації. Поетапно короткочасні запої заміщуються тривалими, "істинними".

тривалі запої

Головною рисою справжніх запоїв є циклічність. У кожного пацієнта є своя тривалість ексцесів і світлих проміжків між ними. У міру прогресування алкоголізму запої коротшають, а тверезі "смуги" навпаки - збільшуються. Істинний запій триває найчастіше кілька днів. Інтервал між двома запійними фазами набагато більше за часом, ніж сам запій. Світлий проміжок може бути від декількох тижнів до декількох місяців. Наприклад - "квартальне" пияцтво, при якому проміжок між запоями становить 3 місяці.

Початку запою передують нервово-психічні зміни - психомоторне занепокоєння, апатія, депресія, дратівливість, тривожність і т.д. Раптово розвивається виражене потяг до алкоголю. Про такого хворого близькі кажуть - "як з ланцюга зірвався". Що страждає алкоголізмом людина п'є дуже багато. З ранку, як правило, доза невелика. У другій половині дня, ближче до вечора пацієнт випиває основну дозу, сп'яніння при цьому досягає апогею. Особливо - в перші дні запойного стану. Деякі алкоголіки можуть випити 3 і більше літрів міцного алкоголю за стуки. Захисний блювотний рефлекс відсутній. Під час запою хворі практично нічого не їдять і не п'ють. Їх перестає турбувати власна зовнішність, чистота. Запойнік найчастіше сидить або лежить удома, нікуди не виходить.

Кількісний і ситуаційний контроль втрачається повністю. У другій половині запою доза починає зменшуватися. При утриманні розвивається важкий абстинентний синдром, який хворий поспішає зняти подальшої дозою алкоголю. У запущених формах захворювань це відбувається, в тому числі, і в нічний час. Хворі страждають безсонням, періодично "провалюючись" в кошмарні сновидіння, які не дають їм відпочинку і відновлення сил. Можуть виникати періодичні галюцинаційні переживання.

До кінця запою настає дезадаптація організму, виражена інтоксикація є головним чинником зменшення тяги. В "хід" йдуть слабкі алкогольні напої. П'ючий під час запою повністю втрачає працездатність. Завершення алкогольно-запойного ексцесу призводить до загострення хронічної патології.

Запій припиняється поверненням блювотного рефлексу (аверсійний синдром). Хворий не може переносити навіть вид спиртного. Іноді відсутня можливість пити навіть воду.

У пацієнта розвиваються і спостерігаються:

 • уповільнені рухи;
 • хитка хода;
 • тремтіння у всьому тілі і особливо руках,
 • напади стенокардії, порушення ритму серця;
 • печінкова недостатність з болем у правому підребер'ї і епігастральній (шлункової) області;
 • відкриваються зарубцевавшиеся виразки кишкового тракту;
 • розвиваються неврологічні патології.

До блювоті приєднується пронос. На 3-4 добу після виходу з запою особливу небезпеку становить можливий розвиток алкогольного психозу (білої гарячки).

Кілька днів зберігається виражене астенічний стан з повною непереносимістю алкоголю. Поступово огиду до спиртних напоїв йде.

У проміжках між запоями хворі ведуть звичайний спосіб життя, не вважають себе такими, що п'ють і залежними. У цей час у багатьох настає компенсаторний підйом сил, покращене настрій. Однак, поволі, психічна залежність дає про себе знати спогадами, розповідями, очікуваннями. Алкогольна деградація поступово робить свою справу. Після кожного запойного епізоду особистість людини змінюється, примітивізується, ущільнюється. Згодом це починають помічати оточуючі.

Зверніть увагу: У певної групи хворих є стійкість до спиртного. Під час запою вони примудряються зберігати працездатність, незважаючи на значну алкоголізацію.

псевдозапоі

Варіант періодичного зловживання алкоголем, який зумовлює не патологічні внутрішні причини (механізми), а зовнішні чинники, називається ситуаційним, або псевдозапоі.

Ця група пацієнтів добре визначалася за часів СРСР, коли велика кількість людей працювало на великих промислових виробництвах і підприємствах, на яких двічі на місяць видавали гроші - аванс і зарплату. Саме в ці дні прилеглі "півнухі" наповнювалися робочими, які встигали за 2-3 дня "пропити" частина зароблених ними грошей. Але адміністративні впливу, домашні скандали, інші обставини швидко переривали алкоголізацію. Подальша тверезість трималася до наступної получки.

Щось схоже на псевдозапоев можна спостерігати і в наш час під час відпустки, великих свят, торжеств і т.д. Псевдозапоі можуть тривати довше, ніж справжні форми цієї патології. Стан пацієнтів не досягає такого ступеня тяжкості, як при справжніх варіантах. Саме тому псевдозапоі тривають більш тривалий час. Циклічність повністю відсутня. Псевдозапой може повторитися через тиждень після закінчення попереднього, а може бути відсутнім півроку і довше. У деяких випадках вбачаються поєднання ознак обох варіантів, в цьому випадку диференціальна діагностика утруднена.

В даний час в наркології розподіл запоїв за видами практично не застосовується, з причини своєї неактуальність. Звертається увага на всіх страждають від цього і стан питущого.

діпсоманія

Діпсоманія - варіант періодичного зловживання алкоголем у людини, яка не є алкоголіком.

Дипсоманії передує наявне тривожний стан у пацієнта, депресія, проблеми зі сном, інші психічні розлади. Діпсоманщікам під час прийому алкоголю часто супроводжує бажання цілеспрямовано поїздок (дромоманія), розбещене сексуальну поведінку. Цей вид запою може тривати як кілька днів, так і кілька тижнів. Ряд дослідників вважає його комбінацією психічної патології, що є у пацієнта на тлі прийому алкоголю.

Виведення із запою

Виведення з запоїв відноситься до найбільш частих видів наркологічної допомоги. Лікування проводять амбулаторно, вдома і в стаціонарі.

Терапевтичний комплекс включає:

 • дезінтоксикаційну кошти - сульфат магнію, вітаміни групи В, тіосульфат натрію, розчини амінокислот, плазмозамінники, реосорбілакт.
 • симптоматичну терапію - за показаннями призначають стимулятори серця, спазмолітики, коронаролітики, гепатотропні препарати.
 • заспокійлива терапія - бромовие мікстури, настій пасифлори.
 • Снодійні ліки і мікстура Попова (Для профілактики білої гарячки).
 • транквілізатори - феназепам, мепротан.
 • м'які нейролептики (При галлюцинаторной настороженості і психопатоподібних порушеннях).
 • Препарати з анаболічним ефектом - пірацетам, пиридитол.
 • Немедикаментозні способи очищення організму - лазерне опромінення крові, кишковий лаваж, плазмаферез.

Ефективним методом допомоги при запої є гіпертермія, здатна швидко зняти абстинентні явища і потяг до алкоголю.

Для зняття тяги використовується блювотний-сенсибілізуюча терапія. Потрібний ефект досягається комбінацією ліків, що викликають блювоту, і препаратів, несумісних з алкоголем. Це призводить до формування умовного рефлексу відторгнення спиртних напоїв.

Після виведення з запою рекомендується продовжити лікування, пройти остаточний вид лікування - кодування, реабілітаційний курс з психотерапією.

прогноз

Перспективи питущого людини залежать від стадії алкогольного процесу, стану психічного і фізичного здоров'я хворого. Люди, які страждають алкогольними запоями, набагато більше схильні до ризику отримання інфарктів, інсультів, неврологічних ускладнень. Результат лікування залежить від усвідомлення своєї хвороби і бажання позбутися від зловживання алкоголем.

Лотіни Олександр, медичний оглядач