Зубний біль при гаймориті як лікувати, як зняти

Гайморит - це різновид синуситу, яке характеризується запаленням верхньощелепних пазух. З даним захворюванням ЛОР-лікарям доводиться стикатися найчастіше. Один з провідних клінічних ознак патології - це біль, що іррадіює в зуби, чоло і перенісся. Якщо болить зуб при гаймориті, то потрібно терміново потрапити на прийом до отоларинголога, і лікувати захворювання, що стало першопричиною; в іншому випадку рецидиви будуть виникати періодично.

Чому виникає біль в зубах при гаймориті

Коли хворого часто турбує зубний біль, швидше за все, мова йде про одонтогенною різновиди захворювання. Патогенна мікрофлора поширюється з вогнищ інфекції в ротовій порожнині. В цьому випадку необхідно починати терапію з санації всіх хворих (уражених карієсом і ін. Захворюваннями) зубів.

Патологія здатна протікати як гостро, так і хронічно. Як правило, на перегородки гайморової пазухи переходить запалення з інфікованих тканин першого або другого моляра верхнього зубного ряду.

симптоматика

Біль, що характеризується високим ступенем інтенсивності, як правило, локалізується з одного боку. Одним з частих ознак одонтогенною форми патології стає утруднене носове дихання і витікання слизу з домішкою гною. Якщо своєчасно не провести діагностику, і не прийняти комплексних адекватних заходів з лікування гострої форми захворювання, вона може перейти в хронічну і привести до дуже тяжких ускладнень.

Між клінічними ознаками форм гаймориту різниці практично немає.

Для гострої форми захворювання характерні:

  • загальне нездужання, фізична слабкість;
  • гарячкова реакція;
  • погіршення або повна відсутність нюху;
  • запальна набряклість в зоні носа;
  • зниження або повне зникнення апетиту;
  • цефалгія;
  • неприємний запах з рота;
  • безсоння;
  • сонливість в денний час;
  • зубні болі, інтенсивність яких зростає при тиску на причинний зуб.

Біль при різних формах гаймориту може бути як висхідній, так і низхідній. при висхідній формі джерелом ураження є хворі зуби, від яких патогенна мікрофлора піднімається до пазусі. при низхідній - первинним осередком інфекції є саме гайморова пазуха. Якщо спочатку з'явилися болі в зубі, то, швидше за все, мова йде про висхідному механізм поширення інфекції.

діагностика

В ході постановки діагнозу важливо виявити не тільки форму захворювання, але і причинний зуб. Загальний огляд, як правило, малоинформативен. При хронічній формі лікар може візуально виявити наявність поліпів або кірочок.

Пацієнту обов'язково потрібно рентгенографія або комп'ютерна томографія.

Як зняти зубний біль при гаймориті?

Якщо болять зуби при гаймориті, лікування проводиться виключно в стаціонарних умовах в зв'язку з високою небезпекою розвитку ускладнень. На початковому етапі стоматолог здійснює санацію всіх хронічних вогнищ запалення в порожнині рота. Після завершення процедур лікуванням пацієнта займається ЛОР-лікар.

важливо

Оскільки зубний біль здатна розвиватися і при деяких інших різновидах гаймориту, в першу чергу слід лікувати основну патологію.

Внаслідок високої небезпеки ускладнень потрібна госпіталізація пацієнта в профільне відділення лікувального закладу. На початковому етапі хворого обстежують і лікує стоматолог, який усуває повністю запальний процес у ротовій порожнині. Після санації ротової порожнини фахівці приступають до лор-терапії. За свідченнями проводиться перепломбування причинного зуба або його екстракція. Крім цього, пацієнтові призначають регулярні промивання гайморової пазухи антисептиками та антибіотиками широкого спектра дії. Процедура виконується за допомогою проколу під місцевою анестезією - тампон, змочений в розчині анестетика (наприклад, лідокаїну), за допомогою тонкого шпателя вводиться в носові ходи. Додатково проводять реґіонарну блокаду другої гілки трійчастого нерва, иннервирующей все стінки верхньощелепної пазухи.

Етіологічна терапія вимагає санації ураженої області, яка досягається фармакологічними засобами, призначеними як перорарально, так і парентерально. Медикаментозне лікування передбачає призначення НПЗЗ для зняття болю і купірування запального процесу, імуномодулятори та імуностимулятори, антибактеріальні та антигістамінні фармакологічні засоби. Хороших результатів допомагає добитися промивання носа за допомогою катетера.

Якщо консервативні методики найближчим часом не дають очікуваного результату, здійснюється пункція гайморових пазух. Виконується прокол для подальшого створення свища для відтоку гною. В ході процедури здійснюється примусова евакуація гнійного вмісту, промивання камери і внутрішньовенне введення антибіотиків. Симптоматична терапія в даній ситуації передбачає призначення потужних сучасних анальгетиків.

народні методи

Самолікування становить небезпеку для хворого. Серед рецептів народної медицини немає коштів як зняти зубний біль при гаймориті. В даному випадку вам допоможе тільки кваліфікована медична допомога і неухильне дотримання приписів лікаря. Не слід забувати про ретельну гігієну порожнини рота і профілактичному відвідуванні стоматолога хоча б раз на півроку.

профілактика

Заходи щодо попередження розвитку гаймориту передбачають ранню діагностику, заходи, спрямовані на регулярне очищення носової і ротової порожнини, а також своєчасну терапію ГРВІ, фізичну активність, повноцінне харчування, а холодну пору року - додатковий прийом вітамінно-мінеральних комплексів.

ПЛІС Володимир, стоматолог, медичний оглядач