Заїди в куточках рота

Зміст статті:

 • Що таке заїди в куточках рота?
 • Причини заїди в куточках рота
 • Тріщини від заїду в куточках рота
 • Як лікувати заїди в куточках рота?

Що таке заїди в куточках рота?

Заїда - це термін не медичне, а побутової. Але він дуже щільно увійшов в лексикон не тільки звичайних людей, а й медичних працівників. Заїду можна віднести до нікому симптому, в основі якого лежить поява дефекту шкіри в куточку рота, що супроводжується запальними змінами тканин в зоні ураження і оточуючих ділянок. Природно, що безслідно для людини це протікати не може. І хоча подібний стан не несе ніякої небезпеки, але приносить певний дискомфорт. Особливо це актуально при тривалому перебігу процесу.

Взагалі, такий нешкідливий симптом, як заїду, не завжди повинен розглядатися однозначно. Адже при нормальному стані організму вона не виникає. Отже, іноді вона може виступати якоїсь "маленької вершиною великого айсберга". Це означає, що заїду може бути не тільки самостійної незначною проблемою, але і другорядним ознакою різних захворювань в момент їх виникнення або загострення. Про це більш детально йтиметься в інших розділах статті.

Тут же, доцільно вказати, з якими термінами асоціюється заєда в медичних колах. Їх можна почути на прийомі у стоматолога, дерматолога або терапевта. До них відноситься: ангулярних стоматит, кутовий стоматит, щелевидное імпетиго. Вони не повинні викликати ніяких фантазій в голові у пацієнта з приводу тяжкості свого стану, який звернувся за допомогою в зв'язку з маленькою, хоч і настирливої ​​заїдемо. Подібні терміни - це одне і те ж стан.

У своєму розвитку заєда в куточку рота проходить цілий ряд послідовних стадій. Все починається з освіти невеликого бульбашки, заповненого маленькою крапелькою рідини. Вона може бути прозорою або кілька мутнуватої. Зазвичай під час розмови або під дією зовнішніх чинників відбувається розрив бульбашки з оголенням невеликий ерозивно поверхні на шкірі або слизовій оболонці області куточка рота. Незабаром відбувається її збільшення, і вона покривається скоринкою.

Клінічні прояви заїди зводяться до таких ознак:

 1. Почервоніння шкіри з намоканням, або невелика ранка в області куточка рота;

 2. Постійний свербіж і дискомфорт в зоні запалення;

 3. Поява болю при відкриванні рота;

 4. Поява глибоких тріщин.

Відео: що таке заїди? Чим можна їх швидко вилікувати?


Причини заїди в куточках рота

Безпосередніми винуватцями освіти заїди в куточках рота є мікроорганізми. Інших причин немає і бути не може. Інша справа, чому ці мікроби раптом провокують ураження шкіри саме в області куточка рота. Відразу варто обумовити, що з представників мікробного світу тільки два види здатні викликати заїду. Це стрептококова і грибкова інфекція. З першої групи найбільш активним при даному стані є епідермальний стрептокок, з другої - гриби дрожжеподобного типу з роду кандида.

Саме вони здатні викликати запальне ураження верхніх шарів шкіри, яке носить обмежений характер. З огляду на, що обидва цих мікроба відносяться до умовно патогенної мікрофлори, що живе на поверхні шкіри кожної людини, для їх активізації з подальшим утворенням заїди необхідні певні умови.

Заїда, як самостійний симптом

 1. Користування немитим посудом;

 2. Вживання немитих овочів і фруктів;

 3. Постійне облизування губ, куточків рота і застій слини;

 4. Порушення правил гігієнічного догляду за ротовою порожниною;

 5. Видавлювання прищів і розчісування шкіри в зоні куточків рота;

 6. переохолодження

Заїда, як прояв хвороб

 1. Залізодефіцитна і інші види анемії;

 2. Захворювання печінки;

 3. гіповітаміноз;

 4. Цукровий діабет;

 5. Імунодефіцитні стани (зниження імунітету);

 6. Тривале підвищення температури тіла;

 7. Курси гормонотерапії глюкокортикоїдами, імунодепресантами, цитостатиками.

На деяких моментах серед причин розвитку заїди варто зупинитися окремо, так як це важливо при виборі методу лікування. В першу чергу, варто відзначити специфічні закономірності щодо збудника, який викликав заїду. Ізольовані заїди провокує частіше стрептокок, в той час, як грибкове ураження завжди носить поширений характер з паралельним ураженням куточків рота, губ і ротової порожнини.

Фактори розвитку заїди

Що стосується механізмів розвитку заїди під дією причинних факторів, то можна сказати наступне. Безпосереднім патологічним агентом, який викликає ураження шкіри в куточку рота, є мікробний фактор. Але реалізація патогенних властивостей цих мікроорганізмів можлива виключно під дією провокуючих чинників, які викликають або пошкодження шкіри в місці майбутньої заїди, або зниження імунного нагляду. У першому випадку, незахищена шкіра певний час просто не здатна протистояти стрептококів і грибків поки не відбудеться її відновлення. Тоді виникає заєда, як самостійна проблема.


Тріщини від заїду в куточках рота

Сама по собі заєда приносить помірний дискомфорт людині, якщо її протягом нічим не ускладнюється. В першу чергу, це стосується освіти глибоких хворобливих тріщин в куточках рота. Такий процес набагато важче вдається усунути в зв'язку з наявністю порівняно більшого раневого дефекту і запалення прилеглих ділянок шкіри.

Отже, лікувальний процес затягується на більш тривалий час у порівнянні з лікуванням неускладненій заїди. Механізм утворення тріщин в місці ураження досить простий. Освічена заєда в куточку рота може розвиватися двома шляхами. При першому, ураження шкіри мікробами носить поверхневий характер і правильне лікування такого процесу призводить до швидкого його купірування.

Якщо не дотримуватися правил догляду за такою заїду, або вона спочатку починає прогресувати, зачіпаючи більш глибокі шари шкіри, то рано чи пізно все закінчиться утворенням тріщини в куточку рота.

Якщо її глибина сягає рівня розташування лімфатичних капілярів, це призводить до появи виділень з ранки, які поширюючись на навколишнє шкіру, викликають її ущільнення і пересушування. Вона стягується і втрачає свою еластичність. Коли відбувається її розтягнення при прийомі їжі, сміху, розмові, шкіра розривається.

Результатом усіх описаних процесів, які замикають своєрідне зачароване коло, є утворення заїди-тріщини в одному або обох куточках рота. Найважчим ускладненням подібного локального процесу є перехід запалення на сусідні ділянки шкіри в ділянці ураження. Як результат - утворення нових тріщин з їх об'єднанням в одну ранку, покриту скоринкою і супроводжується постійним мокнутием. Якщо не будуть вжиті необхідні заходи, то процес буде поступово розширюватися з трансформацією в досить велику рану.


Як лікувати заїди в куточках рота?

Лікувальний процес при заїдаючи в куточках рота залежить від безпосередньої причини їх виникнення. Він включає в себе локальну (місцеву) терапію і загальні заходи. Починати завжди варто з місцевих впливів на заїду. Вони можуть бути представлені народними методами і засобами традиційної сучасної медицини. В першу чергу, варто зупинитися на найбільш улюблених методах серед всіх, хто стикається з цією проблемою. Природно, що кожен бажає позбутися від неї, як можна простіше.

По темі: Як швидко позбутися від заїди?

Лікування в домашніх умовах

Першими на допомогу приходять підручні засоби народної медицини. Улюбленими і перевіреними методами з цього розділу є:

 1. Прикладання до заїду вушної сірки. Спосіб лікування, хоч і не зовсім естетичний, але дуже дієвий;

 2. Подрібнити листя подорожника на кашкоподібного масу до виходу соку. Отриманою сумішшю змащувати тріщини;

 3. Приготувати суміш з бджолиного меду і свинячого жиру 2: 1. Використовувати для зволоження шкіри в куточках рота;

 4. Застосування натуральних рослинних масел у вигляді примочок або простих натирань. Добре допомагає масло чайного дерева, оливкова, шіповніковое;

 5. Прикладання свежеразрезанних шматочків часнику до заїду. Надає прекрасний протимікробний ефект;

 6. Для боротьби з заїдемо грибкового походження добре підходить промивання ранок концентрованим содовим розчином або його сумішшю з вітаміном В12.

Інші народні засоби від заїди

Медикаментозне лікування

При типовому перебігу заїди показана виключно локальна терапія. До таких препаратів належать:

 1. Стоматидин. Гарне антисептичний засіб, що застосовується для полоскання рота і для примочок на заїди. Надає однаково хороший протимікробний ефект на стрептококи та грибки;

 2. Метрогил дента. Представлений збалансованою сумішшю метронідазолу і хлоргексидину біглюконат. Завдяки такому складу повністю перекривається весь антибактеріальний спектр щодо можливих патогенних мікробів, що живуть в ротовій порожнині і на шкірі навколо рота;

 3. Бепантен і Д-пантенол. Застосовуються в основному на стадії загоєння ранок. Їх використання повинно передувати нанесення антибактеріальних локальних препаратів або одночасна їх комбінація;

 4. Тетрациклінова мазь. Можна використовувати її прості жирні форми, а можна наносити і очну мазь. Остання не викликає неприємного печіння і дуже добре переноситься;

 5. Слабкі глюкокортикостероїди з антибіотиками. Показані при виражених запальних змінах. Найбільш поширені мазі: гиоксизон, Тримістин, тридерм;

 6. Припікання заїди розчинами антисептичних барвників: фукорцин, йод, зеленка. Після цієї процедури обов'язково зволожити шкіру будь-яким масляним розчином або кремом.

 7. Клотримазол. Протигрибковий крем. Показаний у разі виключно грибкових уражень шкіри куточків рота. При стрептококових заїдаючи ефекту не приносить.

Відео: 2 кроки лікування заїду за 4-7 днів (переклад):


загальнозміцнюючий лікування

Якщо на тлі використання локальної терапії не вдається досягти загоєння заїди, це говорить про серйозні проблеми зі здоров'ям. Виникає необхідність проведення детальної діагностики і загальнозміцнюючий лікування.

Вона містить в собі:

 1. Вітамінні препарати: аскорбінова кислота у високих дозах, аевіт, токоферолу ацетат, полівітамінні комплекси (дуовіт, витрум, мульти-табс);

 2. Протигрибкові препарати і антибіотики за показаннями (флуконазол, Аугментин);

 3. Імуномодулятори та загальнозміцнюючі засоби;

 4. Лікування основного захворювання, яке стало причиною утворення заїди.

Тільки чіткий і послідовний підхід до деяких дрібниць може допомогти розібратися в їх дійсне походження і швидкому усуненні. Не варто зупинятися на півдорозі після лікування заїди. Найкраще здатися фахівця для елементарного обстеження. Це запобіжить повторному виникненню даної проблеми.