Замучила безсоння? Пора звернутися до ендокринолога

За даними багатьох досліджень порушеннями сну страждає практично кожен третій житель нашої планети. Інсомнія, або безсоння, як нерідко називають це патологічний стан, являє собою дефіцит кількості сну і його якості, коли у пацієнта збивається режим сну і неспання. Називати цей стан безсонням, за великим рахунком, некоректно, оскільки пацієнт не страждає повною втратою сну. Але проблеми з засипанням, тривалістю сну і його якістю бувають настільки глибокими, що значно знижують якість життя пацієнта і вимагають корекції за допомогою лікаря.

Якими причинами можна пояснити безсоння

В основі розвитку безсоння, як вважають деякі фахівці, може лежати певна схильність організму, в результаті якої, при впливі на нього несприятливих факторів, порушується режим сну. Так, однією з важливих причин безсоння може стати порушення гормонального фону - зокрема, зниження рівня естрогену в організмі. Це підтверджується скаргами багатьох пацієнток, що наблизилися до періоду перименопаузи - з віком стає все важче заснути, а сон виявляється чуйним, коротким і не дозволяє повноцінно відпочити. Порушенням сну, пов'язаних з гормональною перебудовою, нерідко страждають жінки після пологів, хоча зазвичай вони приписують безсоння втоми від догляду за малюком.

Інші причини, за якими у хворих може порушуватись режим сну і неспання, розвиватися безсоння, можна розділити на кілька груп:

  • неврологічні - депресія, надмірне психічне напруження, неврози;
  • соматичні - захворювання, які викликають підвищену тривожність у нічний час (артеріальна гіпертензія, серцеві хвороби, хронічні болі);
  • захворювання нервової системи (інсульт, епілепсія, пухлини мозку);
  • особливості способу життя - робота в денні та нічні зміни, зловживання кавою, часта зміна часових поясів при переїздах, робота з постійним сильним шумом і вібраціями.

Пацієнти, які страждають инсомнией, скаржаться на зниження активності і порушення робочого ритму, погіршення пам'яті, порушення уваги.

Різні види класифікації безсоння і їх застосування

Безсоння, або инсомнию, визначають за рядом ознак і класифікують, виходячи з її тривалості, частоти епізодів, поєднання з іншими захворюваннями і інших чинників. Така класифікація дозволяє найбільш точно визначити характер безсоння і вибрати оптимальну схему лікування.

Так, наприклад, инсомнию поділяють на ситуаційну і постійну, розвивається на тлі відомих причин (неврозів або соматичних хвороб) або нез'ясованих обставин. За тривалістю перебігу инсомния буває транзиторною (кілька ночей), короткочасної (не довше ніж тижні) і хронічної (більше трьох тижнів). За ступенем вираженості безсоння класифікують на важку (не спиться щоночі), середню (часті порушення сну) і легку (з рідкісними епізодами).

Симптомами безсоння, які вимагають лікарської допомоги, можуть бути такі відхилення в характері сну:

  • період засинання може розтягнутися до півтори години, при укладанні з ліжко бажання спати пропадає, проявляється рухова активність, голова повна важких думок, з'являється боязнь ліжку і страх від того, що сну не буде;
  • сон дуже неглибокий і порушується при найменшому зовнішньому раздражителе, після чого дуже проблематично заснути знову, спонтанне пробудження часто походить від нічних кошмарів, прискореного серцебиття, синдрому неспокійних ніг;
  • після пробудження вранці залишається розбитість і сонливість, прокинутися важко, протягом дня зберігається дратівливість, погана працездатність, а вдень заснути не вдається навіть за ідеальних умов для сну.

Лікування безсоння передбачає, перш за все, поліпшення гігієни сну і. по можливості, усунення причин розвитку инсомнии. Можливо рекомендувати психотерапію, фототерапію. Застосовуються при необхідності снодійні засоби, седативні препарати, які допомагають пацієнту заспокоїтися і продовжити час сну, запобігти часті пробудження. При необхідності на короткий час можна призначити транквілізатори, щоб знизити тривожність пацієнта. Хворий повинен чітко розуміти, що лікарська терапія безсоння - це тимчасовий захід, що допомагає нормалізувати сон, але при цьому важливо усунути причину інсомнії.