Замороження зуба все, що потрібно знати пацієнтам

Важливим етапом в лікуванні зубів є їх знеболення, що одночасно полегшує роботу фахівця і знижує інтенсивність неприємних відчуттів для пацієнта. Замороження зуба - це не медичний термін, так в народі називають анестезію / знеболювання зуба.

Що таке "заморозка зуба"?

У стоматології для знеболювання застосовують рідкі засоби, які шляхом ін'єкції вводяться в м'які тканини, що оточують якийсь конкретний зуб (той, над яким необхідно проводити лікувальні маніпуляції). Механізм дії подібних знеболюючих препаратів заснований на значному зниженні провідності і збудливості нервів, по яких проходить больовий імпульс. Результатом такої дії пацієнт в стоматологічному кріслі відчуває себе абсолютно спокійно, не відчуває біль при видаленні нерва або свердління (препарування) зуба.

Ефективність знеболювання залежить не тільки від конкретного речовини, а й від того, яка кількість анестетика було введено в м'які тканини, наскільки близько стоматолог ввів його по відношенню до нервового стовбура. Наприклад, якщо укол знеболюючого лікар проведе в безпосередній близькості до нерва, то в майбутньому може з'явитися постійний біль по ходу нерва, оніміння ділянки щелепи - мова буде йти про придбану невралгії.

Після того, як анестетик починає розсмоктуватися, заморозка відступає, і пацієнт може почати відчувати больовий синдром в місці роботи стоматолога. Такий біль легко знімається тепловими компресами або таблеткою з знеболюючим ефектом.

Види заморозки зубів

Залежно від того, які цілі стоматолог переслідує при введенні знеболюючого засобу, розрізняють місцеву і загальну анестезію. Загальну анестезію (наркоз) в стоматології застосовують тільки в тому випадку, якщо має бути лікувати зуби пацієнтам з психічними відхиленнями, невротичними розладами. Доцільно використовувати загальну анестезію і при необхідності проведення об'ємного втручання або якщо лікувати потрібно зуби у дітей, які просто панічно бояться подібних процедур.

Найчастіше в роботі стоматологів використовується місцева анестезія, яка може поєднуватися з попередніми прийомом заспокійливих засобів (валеріана, настоянка пустирника або півонії) - таке поєднання посилить заморозку.

Знеболення верхньої щелепи дещо відрізняється від цієї ж процедури, що проводиться на нижній щелепі. Пов'язані такі відмінності з особливостями будови кістки:

  • верхня щелепа має пористу структуру, знеболюючу лікарський засіб проникає швидко;
  • нижня щелепа відрізняється щільною структурою, прикрита різними групами м'язів і зв'язками, тому заморозку окремого / конкретного зуба провести неможливо.

Анестезію проводять у місця виходу нервових стовбурів, які йдуть до половині щелепи або до чітко певної ділянки. Нерідко заморожується і зуб, і частина мови, і внутрішня поверхня щоки, що пов'язано з близькістю виходу всіх нервів один до одного.

Спрей для заморозки зубів - що це таке

Анестезія може бути різною по глибині дії, за цією ознакою розрізняють ін'єкційне та аплікаційної знеболення. Замість уколу шприцом для заморозки можуть використовуватися різні гелі та / або спреї. Такі кошти стоматологи наносять на ясна або щоку, через 4 хвилини вже буде досягнуто максимального знеболюючий ефект.

Що варто знати про аплікаційної знеболення:

  1. При використанні спрею або гелю заморожується тільки верхній шар слизової оболонки, якщо знадобиться ввести голку вглиб м'яких тканин, неприємні відчуття пацієнт відчувати все-таки буде.
  2. Категорично заборонено застосовувати спрей для заморозки у пацієнтів дитячого віку (до 5 років), також подібні знеболюючі засоби протипоказані пацієнтам із захворюваннями легенів в анамнезі (зокрема, бронхіальна астма).
  3. Анестезуючі спреї і гелі активно використовуються при лікуванні ясен, для знеболювання виразкових і / або ерозивних утворень ротової порожнини при прогресуючому стоматиті. 

Скільки відходить заморозка зуба

Засіб, який наноситься з метою знеболювання на ясна або щоку, продовжує діяти всього кілька хвилин. Якщо ін'єкцію анестетика роблять для лікування зубів на верхній щелепі, то оніміння буде зберігатися в середньому півтори-дві години. Цей часовий проміжок досить варіативний і залежить від двох чинників:

  • на яку глибину було введено знеболювальний засіб;
  • індивідуальні особливості організму пацієнта - вік, швидкість обмінних процесів, активність функції печінки або нирок.

Дія заморозки зубів на нижній щелепі може тривати аж до 4 годин, може і довше - все залежить від того, який саме зуб стоматолога потрібно знеболити (чим він далі розташований, тим більша доза анестетика буде введена) і як активно організм виводить лікарські засоби.

Зверніть увагу: дію анестезії у різних людей буде відрізнятися за тривалістю, але якщо заморозка жевріє протягом 24 годин, то необхідно звернутися за медичною допомогою до свого стоматологу.

Як зняти заморозку

Стоматологи рекомендують після лікування зубів прикладати теплі компреси на область оніміння. Не можна гріти щоку, якщо пройшло видалення зуба, але докласти прогрітий хустку (наприклад, його можна прасувати гарячою праскою) цілком допустимо. Результатом такого прогрівання буде розширення кровоносних судин, що зумовить швидке виведення введеного знеболюючого лікарського засобу.

Ніякими лікарськими препаратами зняти заморозку, позбутися від оніміння не вдасться. В даному випадку полегшити стан хворого і прискорити процес відновлення допоможе тільки тепло.

Замороження зуба при вагітності

Стоматологи рекомендують проводити лікування зубів на етапі планування вагітності, до настання зачаття. Якщо ж є необхідність пролікувати зуби, то відправлятися до стоматолога найкраще в другому триместрі вагітності. Звичайно, якщо ситуація буде критичною, то лікар надасть необхідну медичну допомогу, але в цьому випадку будуть присутні певні ризики, що стосуються внутрішньоутробного розвитку плода.

Заморожування зуба вагітній жінці проводять з використанням найбільш сучасних лікарських засобів, у складі яких відсутня адреналін - це речовина здатна викликати значне підвищення артеріального тиску і скорочення матки. Лікування зубів під час вагітності проводять з використанням виключно нетоксичних лікарських препаратів, стоматологи вважають за краще уникати травматичного втручання, а деякі складні процедури і зовсім проводять в умовах стаціонару (пацієнтка буде перебувати під постійним медичним контролем, їй зможуть, при необхідності, надати першу допомогу).

Анестезія зубів при грудному вигодовуванні

Багато матусі бояться відвідувати стоматолога і лікувати зуби із застосуванням знеболюючих засобів під час грудного вигодовування. І зовсім даремно! Нічого небезпечного для здоров'я малюка в таких лікувальних процедурах немає - дія введеного знеболюючого речовини направлено конкретно на місце уколу, воно не вводяться в кров і тому для мами токсичність препаратів мінімальна. Стоматологи рекомендують мамі, що годує перед відвідуванням стоматолога погодувати малюка, підготувати молоко для наступного годування - таким чином вірогідність попадання знеболюючої речовини в організм немовляти наближається до нуля.

Зверніть увагу: обов'язково потрібно враховувати алергію у мами і малюка, яка може бути присутнім в анамнезі. Якщо така є, то прикладати до грудей дитину потрібно буде тільки через 4 години після того, як повністю відійде заморозка.

Лікування і видалення зубів - процедури малоприємні, в деяких випадках анестезія не примха пацієнта, а необхідність. Якщо заморозка зуба була проведена грамотно, якісно, ​​то вона протримається кілька годин, а під час проведення лікувальних маніпуляцій пацієнт взагалі не буде відчувати будь-яких неприємних відчуттів. Застосування анестезії конкретно в стоматології дуже поширене, її починають робити дітям з 3-4-річного віку. Слід пам'ятати, що онімілі тканини дуже легко травмувати навіть м'якими предметами, тому прийом їжі стоматологи рекомендують починати тільки після того, як заморозка повністю зникне.