лікар ЛФК

Зміст статті:

 • Чим займається лікар ЛФК?
 • Коли необхідна консультація лікаря ЛФК?
 • Які методи лікування використовує лікар ЛФК?
 • Як проходить прийом лікаря ЛФК?
 • Оснащення кабінету лікаря ЛФК

Лікувальна фізична культура або, ЛФК - це методика лікування, яка зводиться до виконання певних вправ, здатних надавати як терапевтичне, так і профілактичний вплив.

Метод базується на природній біологічній функціональної можливості, доступною практично кожній людині - на русі. Кожен комплекс складається з дозованої кількості числа вправ, які виконуються при правильно поставленому диханні.


Чим займається лікар ЛФК?

Обіймати посаду лікаря з лікувальної фізкультури може тільки та людина, яка має вищу медичну освіту і додаткову послевузовскую підготовку під назвою Лікувальна фізкультура.

Лікар даної спеціальності зобов'язаний:

 • Проводити прийом пацієнтів, метою якого буде відновлення, або компенсація функціональних можливостей організму. Контролювати хід лікування і оцінювати його ефективність.

 • Складати індивідуальні комплекси по реабілітації пацієнтів, схеми лікувальної гімнастики з підібраними фізичними вправами.

 • Давати рекомендації пацієнтам щодо виконання ЛФК самостійно і в умовах ЛПУ.

 • Впроваджувати сучасні методи лікувальної фізкультури.

 • Займатися профілактикою захворювань, інформувати пацієнтів щодо правил ЗСЖ, сприяти оздоровленню пацієнтів, що відносяться до різних вікових груп.

 • Надавати медичну допомогу із застосуванням сучасних методів діагностики, лікування і профілактики захворювань в рамках виконання лікувальної фізкультури.

Основний обов'язок лікаря ЛФК, яка найбільш значима для тих, хто прийшов на прийом пацієнтів - допомога йому у відновленні втраченої фізичної форми або фізичних навичок.

Крім того, лікар ЛФК сприяє реабілітації хворих людей, які перенесли різного роду захворювання або травми.

Доктор повинен володіти набором певних знань про фізіології та анатомії людини, про патофізіології. Крім того, доктор повинен володіти основами психології, в тому числі і дитячої, так як пацієнти молодшого віку також можуть потребувати допомоги цього фахівця. Методика виконання лікувального масажу входить до переліку умінь, якими повинен володіти фахівець.

Заняття можуть проводитися як в групах, так і з конкретним пацієнтом в індивідуальному порядку.


Коли необхідна консультація лікаря ЛФК?

Пацієнт в змозі звернутися за допомогою до цього фахівця або за власною ініціативою, або за направленням від іншого лікаря. Найчастіше рекомендують проконсультуватися у лікаря ЛФК неврологи, мануальні терапевти, ортопеди. Однак, не виключено, що до фахівця буде дано направлення від іншого лікаря.

Не варто зволікати зі зверненням до лікаря при виникненні таких ситуацій:

 • Перенесений інсульт (читайте також: інсульт - причини, види, ознаки та наслідки)

 • Отримані травми або перенесені оперативні втручання. 

 • Порушення постави, різні деформації хребта.

 • порушення дихання.

 • Остеохондроз, радикуліт і інші хвороби хребта.

 • Хвороби суглобів, їх тугоподвижность.

 • Надлишкова маса тіла.

 • Психічні розлади.


Які методи лікування використовує лікар ЛФК?

Основний метод лікування цього фахівця - це реалізація методики лікувальної фізкультури. Вона може бути обрана з уже існуючих, або розроблена для конкретного пацієнта індивідуально.

Побудова заняття варіюється, так одному пацієнту необхідно заново навчитися ходити і розробити суглоби, а іншому - відновитися після незначного вивиху. Однак, єдиний принцип, обов'язковий для дотримання кожним хворим - це обов'язкове виконання дихальної гімнастики.

Крім того, лікар ЛФК завжди знаходиться в тісному взаємозв'язку з неврологами, хірургами, невропатологами, кардіологами, ортопедами і вибудовує власну лікувальну методику з урахуванням їх рекомендацій.


Як проходить прийом лікаря ЛФК?

Починається прийом з того, що доктор розпитує пацієнта про те, що його привело на консультацію, з'ясовує основні скарги і вивчає анамнез. Важливий спосіб життя, який веде людина, фізичні навантаження, які він відчуває щодня, умови його праці. В обов'язковому порядку з'ясовується наявність захворювань в хронічній і гострій формі, а також чи були перенесені людиною оперативні втручання.

Після того, як буде визначена проблема і уточнено діагноз, лікар може відправити пацієнта на проходження додаткових обстежень. Це може бути здача стандартних аналізів (ОАК, ОАМ, БАК), так МРТ, рентгенологічне дослідження, КТ, які дають відомості про стан хребта і суглобів.

Коли всі результати будуть отримані, лікар дасть оцінку стану хворого і підбере відповідний саме йому комплекс ЛФК, дасть рекомендації щодо способу життя, харчування, умов роботи і т. Д.


Оснащення кабінету лікаря ЛФК

Варто відзначити, що кабінет цього фахівця дещо відрізняється від звичних кабінетів інших медичних працівників. По-перше, його площа повинна бути не менше, ніж 20 квадратних метрів. На підлозі, де проходять заняття, розташований спеціалізоване килимове покриття.

По-друге, кабінет повинен бути оснащений обладнанням для виконання різних вправ - це шведські стінки, обручі, палиці, м'ячі, апарати для масажу, для розробки хребта, суглобів голеностопа, передпліччя і т. Д. Пацієнт не повинен дивуватися такому оснащенню кабінету лікаря, якщо він прийшов на прийом вперше. Весь інструментарій та апаратура призначена не для розваги, необхідний для виконання лікувальних комплексів, покликаних вирішувати серйозні проблеми зі здоров'ям.