Злоякісна пухлина

Злоякісна пухлина - це вкрай небезпечне для життя будь-якого організму освіту, яке складається з злоякісних клітин. Процес розвитку пухлини супроводжується безконтрольним діленням клітин, які здатні проникати в сусідні тканини і відправляти метастази в інші органи, розташовані вдалині.

Злоякісна пухлина характеризується наступними трьома ознаками:

 • Пухлина продукує атипові клітини, тобто ті клітини, які відрізняються від тканин або органів з яких вони походять;

 • Для пухлини характерний клітинний поліморфізм, в ній будуть міститися юні клітини, що мають різнорідне будова;

 • Пухлина відрізняється автономним зростанням, тобто її розподіл організм не в змозі контролювати самостійно.

В даний час вивченням злоякісних пухлин займається така галузь медицини, як онкологія. В зарубіжних країнах ця наука називається канцерологіей.

Згідно зі статистикою, злоякісні пухлини дуже часто стають причиною загибелі людей, займаючи друге місце в світі серед всіх причин смертності населення. Випереджають цю патологію тільки серцево-судинні захворювання. Підраховано, що кожен рік 6 млн чоловік піддаються онкологічних хвороб і 5 млн з цих людей щорічно гинуть. Чоловіки хворіють в 1,5 рази частіше, ніж жінки. Залежно від статі часто різниться і місце розташування пухлини злоякісної природи. Так, у чоловічого населення найбільш уразливими органами вважаються легкі, простата, шлунок, пряма і товста кишка. Жінки більше схильні до пухлин молочної залози, матки, шлунка, шкіри, кишечника (прямий і товстої кишки).

Зміст статті:

 • Причини утворення злоякісної пухлини
 • Симптоми злоякісної пухлини
 • Види злоякісної пухлини
 • Стадії розвитку злоякісних пухлин
 • Діагностика злоякісних пухлин
 • Лікування злоякісних пухлин
 • Відповіді на популярні питання
  • Видно чи пухлина на УЗД, рентгені і флюорографії?
  • Чи може доброякісна пухлина перейти в злоякісну?
  • Чи болить ракова пухлина при натисканні?
  • Чи буває пухлина кісткового мозку?

Причини утворення злоякісної пухлини

Сучасні онкологи вважають, що причини утворення злоякісної пухлини множинні і неможливо виявити будь-якої один чинник, що призводить до формування патологічного утворення. Дослідження, результати яких були опубліковані в журналі Nature, вказують на те, що найчастіше на розвиток злоякісної пухлини впливає зовнішнє середовище, ніж спадковість. За останні 30 мутацій клітин, що призводять до розвитку пухлини, були ретельно оцінені і проаналізовані. У підсумку, результати показали, що не більше 30% цих мутацій відбулися через внутрішні чинники, а близько 70-90% безпосередньо залежали від впливу шкідливих факторів саме зовнішнього середовища. Серед таких: прийом алкоголю, куріння, негативний вплив на організм ультрафіолетового та іонізуючого випромінювання, деякі віруси.

Отже, сучасна онкологічна поліетіологічекая теорія виділяє наступні причини розвитку злоякісних пухлин:

 • Вплив на організм хімічних канцерогенів. Причому цей вплив виявляється як місцево, так і на організм в цілому. Наприклад, у сажотрусів розвивається пухлина мошонки, у курців пухлини легенів, у людей, що працюють з азбестом пухлина плеври і т. Д.

 • Вплив на організм фізичних канцерогенів. До фізичних канцерогенів відносять два види радіації: іонізуюче випромінювання (промені рентгенівські, гамма-промені, атомні частки), а також вплив ультрафіолетових променів, які провокують розвиток карциноми шкіри.

 • Генетичні причини, що викликають розвиток злоякісних утворень. Не слід повністю відкидати факт того, що невелика частина пухлин з'являється у людей в результаті наявності генетичної схильності. Так, пухлина молочної залози у дівчаток, чиї матері перенесли аналогічне захворювання, зустрічається частіше в три рази, ніж в популяції в цілому. Це ж стосується пухлин товстої кишки, пухлини ендокринної залози. На даний момент часу доведена і відстежено генетичний зв'язок з 50 різновидами пухлин.

 • Залежність розвитку злоякісних пухлин від географічної зони проживання людини. Поки науково цей феномен не пояснений, але встановлено, що географічні фактори роблять певний вплив на розвиток онкології у населення, що проживає на одній території. Вчені вважають, що вплив надають такі чинники, як: особливості харчування, клімат, екологічна обстановка та ін.

 • Вплив онкогенних вірусів. Не слід виключати інфекційні чинники, які здатні спровокувати розвиток злоякісної пухлини. Доведено, що гепатит В може провокувати пухлину печінки, вірус герпесу другого типу призводить до пухлин шийки матки.

Однак, вчені вказують на те, що одного з перерахованих факторів недостатньо для того, щоб у людини розвинулася злоякісна пухлина. Необхідне поєднання декількох причин, а також порушення в роботі імунної системи людини.

Крім поліетіологічною теорії, що вказує на причини розвитку злоякісних пухлин, існують і інші теорії їх походження, серед яких:

 • Імунологічна концепція передбачає, що навіть найменший збій в роботі імунітету здатний привести до формування пухлини. Прихильники цієї теорії вважають, що якщо імунітет не знищив хоча б одну мутовану клітку, то з неї може розвитку пухлина.

 • Вірусна теорія існує ще з 1946 року і вказує на те, що до трансформації здорових клітин в пухлинні призводять віруси, що потрапили в них. Однак, на даний момент часу доведено патогенний значення лише декількох вірусів.

 • Концепція зародкових зачатків вказує на те, що пухлини розвиваються з дрімаючих клітин, які залишаються в зародку. Під впливом ряду факторів вони починають рости і розвиватися. Однак, доведено, що ця теорія може бути застосована виключно для дісембріональних пухлин.

 • Концепція роздратування, яка була популярна в 19 столітті, стверджує, що пухлина формується в тих місцях організму, які максимально піддаються травматизації.

 • Ще одна теорія зводиться до того, що пухлина - це результат регенеративних процесів, які виникають для того, щоб усунути негативний вплив канцерогенів. Ця концепція носить назву регенераційно-мутаційної.

Проте, повноцінно дати пояснення причин виникнення всіх злоякісних пухлин не в змозі жодна з перерахованих теорій. Тому найбільш популярною залишається саме поліетіологічним концепція.


Симптоми злоякісної пухлини

Якщо розглядати симптоми злоякісної пухлини, то конкретні її прояви будуть залежати від того, де вона знаходиться і які тканини залучені в патологічний процес. Характерною особливістю всіх злоякісних онкологічних утворень є прогредиентное наростання симптомів. Онкологами виділені загальні симптоми для всіх пухлин, що мають злоякісну природу:

 • Синдром малих ознак. Цей синдром вперше був описаний Савицьким А. І., який в 1947 році давав характеристику злоякісної пухлини шлунка. Потім ці симптоми були доповнені і узагальнені. Отже, ранніми проявами онкології є інтоксикація організму і його виснаження. Хоча не виключено, що ці ознаки злоякісної пухлини можуть виникнути і в більш пізній період хвороби.

  Хворий починає швидше влаштовувати, розвивається невмотивована слабкість і стомлюваність. Паралельно страждає апетит. Відсутність бажання споживати їжу, призводить до схуднення. Для пухлини шлунка характерно відраза до м'яса. Прогресує анемія, підвищується рівень ШОЕ в крові.

  Ще один симптом, який повинен насторожувати хворих - це підвищення температури тіла, яке неможливо пояснити.

 • Синдром "плюс-тканина". Цей синдром характеризує виникнення нової тканини на тій ділянці, де її бути не повинно. Тобто в організмі з'являється пухлина, що є для нього не характерним. Часто її вдається промацати під час стандартного обстеження. У ряді випадків навіть глибокі пухлини піддаються пальпації, особливо в тому випадку, якщо вони розташовуються в черевній порожнині або в заочеревинному просторі. Допомагають в їх виявленні і інші діагностичні методики.

 • Синдром атипових виділень. Завжди злоякісні пухлини призводять до появи виділень, які не характерні для здорового організму. Це можуть бути кровотечі при пошкодженні пухлиною кровоносних судин. Їх локалізація залежить від того, де саме вона розташовується. Не виключено шлункова і маткова кровотеча, відхаркування кров'ю, поява крові в сечі або калі і т. Д.

  Крім того, організм реагує на наявність пухлини запаленням її навколишніх тканин. Це буде виражатися в появі слизових, або гнійних виділень. Природно, що місце запалення залежить від того, де знаходиться пухлина.

 • Синдром дисфункционального розлади органу

  Розлад роботи органів безпосередньо залежить від місця розташування пухлини:

  • Поразка кишечника провокує його непрохідність.

  • Поразка шлунка призводить до різноманітних диспепсичним розладів: до відрижки, блювоти, печії та ін.

  • Поразка стравоходу ускладнює прохідність їжі по ньому, призводить до порушення ковтання.

  • Поразка головного мозку провокує нудоту, головний біль, психічні розлади.

  • Поразка молочної залози призводить до западання соска, болів, збільшення лімфатичних вузлів.

  • Поразка матки приводить до порушення менструального циклу, до неможливості зачаття і т. Д.

  • Поразка яєчників провокує гормональний дисбаланс в організмі.

  • Ураження нирок провокує проблеми з сечовипусканням, гіперкальціємію, анемію, набряки та ін.

виникненню метастаз

Клітини, які відділяються від утворює їх злоякісної пухлини, потрапляють різними шляхами в сусідні органи і тканини. Осідаючи там, вони починають процес власного розподілу, продукуючи нові клітини і формуючи дочірні пухлини. Найчастіше метастази схожі за будовою з первинною пухлиною, але в рідкісних випадках можуть бути більш агресивними.

Метастази можуть поширюватися за наступними шляхами: лімфогенний (превалює), гематогенний, імплантаційний, лікворному, поширення по міжтканинних щілинах. У ряді випадку спостерігається змішаний шлях поширення метастаз. Встановлено, що для різних пухлин характерні різні шляхи і частота метастазування. Наприклад, пухлина гортані дає метастази рідко, а ось пухлина легенів найчастіше вже поширилася по організму при первинному її виявленні.


Види злоякісної пухлини

Розрізняють такі види злоякісних пухлин: карцинома або рак, які відбуваються з епітеліальних клітин і саркома, яка розвивається з сполучної тканини і її підвидів. Тому для позначення злоякісних утворень використовують суфікс "- карцинома", або "- саркома", наприклад, остеосаркома, ангіасаркома і т. Д.

Отже, види злоякісної пухлини:

 • Карцинома (основа - епітеліальні клітини).

 • Меланома (основа - меланоцити).

 • Саркома (основа - сполучна тканина).

 • Лейкоз (основа - трансформовані клітини кісткового мозку).

 • Лімфома (основа - лімфатична тканина).

 • Тератома (основа - клітини зародка).

 • Гліома (основа - гліальні клітини).

 • Хоріокарцігома (основа - плацентарна тканина).


Стадії розвитку злоякісних пухлин

Вітчизняні онкологи працюють з класифікацією, в яку входять чотири стадії розвитку злоякісних пухлин.

Вони виглядають наступним чином:

 • Для першої стадії характерна чітка локалізація освіти, яке розташовується на обмеженій ділянці і не проростає в орган. На цій стадії пухлини метастазів не дають.

 • Пухлина другій стадії розвитку має великі розміри, але за межі органу не виходить. Метастази можуть бути, але визначаються вони тільки в поруч розташованих лімфатичних вузлах.

 • На третій стадії розвитку пухлини, вона має великі розміри, запускаються процеси розпаду. Реєструється проростання в стінку органу. Пущені множинні метастази в поруч розташовані лімфатичні вузли.

 • На четвертій стадії розвитку пухлини спостерігається її проростання в поруч розташовані тканини. До цієї ж стадії відносять будь-які утворення, які дають віддалені метастази.

Хворому стадію виставляють одноразово, і вона зберігається за ним до кінця життя. Стадію не змінюють, навіть якщо не настає рецидиву захворювання. Не слід плутати стадії розвитку пухлини з клінічними групами, які присвоюються хворим. Їх також існує чотири, але вони можуть змінюватися в залежності від стану людини. Створені ці групи для зручності обліку людей з онкологічними хворобами.


Діагностика злоякісних пухлин

Діагностика злоякісних пухлин вибудовується на огляді хворого, який пред'являє ті чи інші скарги. Якщо є підозра на онкологічний процес, пацієнта направляють на консультацію до онколога. Він, у своїй роботі використовує такі методи:

 • Лабораторна діагностика. У неї входить аналіз крові, визначення ферментів і проведення спеціальних проб.

 • Імунологічна діагностика. У імунологічну діагностику входить визначення моноклоальних тел, які продукують гібридоми. Крім того, проводять імунологічну діагностику онкомаркерів, кількість яких при наявності в організмі злоякісної пухлини різко зростає. Для певних органів специфічні свої онкомаркери, наприклад, для пухлини печінки і яєчок використовується онкомаркер альфа-фетопротеїн, для визначення пухлини молочної залози використовується онкомаркер карциноембріональний антигену і т.д.

  В арсеналі лікарів є також маркери, які дозволяють визначити, з якої тканини складаються метастази, якщо материнський вогнище пухлини залишається виявленим.

 • Інструментальні діагностичні методики. Інструментальні методи обстеження будуть залежати від того, яку саме пухлина підозрюють у пацієнта.

  Це можуть бути такі діагностичні процедури, як:

  1. Колоноскопія, ФГДЕС, бронхоскопія - ендоскопічні методи обстеження.

  2. УЗД.

  3. КТ.

  4. Контрастне або стандартне рентгенологічне дослідження.

  5. радіонуклідна діагностика.

  6. МРТ.

  7. термографія.

 • Верифікація онкологічного діагнозу. Для підтвердження злоякісної пухлини проводять цитологічне дослідження, яке дозволяє уточнити діагноз у 92% випадків. У нього входять паркан пункції, проведенні біопсії, паркан мазка-відбитка і скарифікація.

  Гістологічне дослідження дозволяє визначити ймовірність наявності злоякісної пухлини в 99,8% випадків. Для проведення гістологічного дослідження проводять біопсію, тобто взяття зразка тканини у хворого з метою її подальшого вивчення. Тканина може бути висічена, забрана пункційним методом, або можливо тотальне видалення пухлини з її подальшим вивченням.

  Біопсія не проводиться при меланобластома, так як будь-яке пошкодження цього виду пухлини здатне спровокувати її прискорене зростання.

 • Проведення диференціальної діагностики. Злоякісна пухлина відрізняється від доброякісного утворення великою швидкістю зростання, горбистої поверхнею, підвищеною щільністю. Найчастіше такі пухлини нерухомі, не мають чітких меж і пов'язані зі шкірою. При цьому лімфатичні вузли збільшені, але залишаються безболісними.


Лікування злоякісних пухлин

Лікування злоякісних пухлин виключно оперативне. Можливе проведення гормональної терапії, але показанням для цього є наявність гормонозалежних пухлин.

Крім того, лікування злоякісних пухлин може проводитися за коштами хіміотерапії, променевої терапії та імунотерапії. Всі ці методи можуть бути застосовані як окремо, так і в поєднанні один з одним. Хіміотерапія і імунотерапія не здатні позбавити хворого від метастаз, так як ставляться до системних методів лікування.

Отже, варіанти операцій при наявності злоякісної пухлини наступні:

 • Радикальна терапія. Пухлина вирізують разом з органом, який вона вразила. Крім того, видаляють поруч розташовані лімфатичні вузли і клітини. Операції не проводять при виявленні пухлини четвертої стадії.

 • Паліативна терапія. Якщо операцію виконати неможливо, то хворому продляют життя і покращують її якість за допомогою паліативного лікування. Пухлину видаляють, але лімфатичні вузли залишають. На них впливають іншими методами, наприклад, променевою терапією. Це допомагає на час впоратися з хворобою.

 • Симптоматичне хірургічне втручання. Це терапія спрямована на усунення основного симптому, який несе пряму загрозу життю хворого, наприклад, виникла кишкова непрохідність. Пухлина при цьому не прибирають з організму.

Що стосується променевої терапії, то джерелом випромінювання можуть бути рентгенівські промені, гамма-промені, альфа- і бета-промені. Добре відгукуються на проведення променевої терапії лімфосаркоми, рак шкіри, гортані, бронхів, стравоходу, шийки матки. Доза і режим опромінення для кожного пацієнта підбирається в індивідуальному порядку. Можливе проведення внутрішньопорожнинного, внутритканевого і зовнішнього опромінення. Слід знати, що променева терапія не може пройти для організму людини безслідно. Вона практично завжди пов'язана з низкою ускладнень. Про це лікарі в обов'язковому порядку консультують кожного пацієнта.

Хіміотерапія зводиться до лікарського впливу на пухлину. Домогтися цього вдається за допомогою застосування різних препаратів.

Її призначають за наступними показниками:

 • У комбінації з іншими методами лікування;

 • До проведення операції з метою підвищення ефективності майбутнього втручання;

 • Як паліативна методики.

Для виконання хіміотерапії використовують такі препарати, як: цітостатіткі (Вінбластин, Ембіхін, Циклофосфан та ін.), Протипухлинні антибактеріальні препарати (Доксорубіцин, Мітоміцин, Мітоксантрон та ін.), Антиметаболіти (Меркаптопурин, пентостатином та ін.), Гормональні препарати (вони підбираються з урахуванням місця локалізації пухлини), препарати платини (Платідіам, Цисплатин та ін.), інші кошти.

Імунотерапія також включає в себе кілька різновидів, серед яких: неспецифічна імунотерапія (ефект буде досягнутий не завжди), місцеве застосування вакцин, введення клітин, що володіють цитостатичних і цитотоксическим ефектом, введення білків (гемопоетичні фактори росту), специфічна імунотерапія (введення протиракових вакцин і сироваток ).


Відповіді на популярні питання

 • Видно чи пухлина на УЗД, рентгені і флюорографії? Всі ці методи обстеження здатні "побачити" наявність того чи іншого освіти, але стверджувати, що це саме злоякісна пухлина за даними тільки УЗД, рентгенографічного дослідження або флюорографії, неможливо. Буде потрібно проведення додаткових діагностичних методик.

 • Чи може доброякісна пухлина перейти в злоякісну? Так може, причому відбувається цей процес досить часто і називається малигнизацией.

 • Чи болить ракова пухлина при натисканні? Болі при натисканні на ракову пухлину з'являються лише на пізніх стадіях її розвитку.

 • Чи буває пухлина кісткового мозку? Такого поняття, як пухлина кісткового мозку не існує, але атипові клітини здатні вражати кістковий мозок. У цьому випадку лікарі говорять про онкозахворювання мієлоїдній (кровотворної) тканини.