зловживання фенілпропаноламіном

З кожним роком виникають якісь нові види наркоманії, адже залежні люди пристосовуються синтезувати наркотичні речовини звідусіль. Наприклад, не так давно, приблизно на початку ХХІ століття, виникла фенілпропаноламіновая наркоманія. Фенілпропаноламін - це субстанція, яка входить до складу деяких комбінованих протизастудних засобів. Виявилося, що ця речовина здатна викликати наркотичний ефект.

Особливості фенілпропаноламіновой залежності

Фенілпропаноламін - це альфа-адреноміметик, виявляє судинозвужувальну дію. Звуження судин сприяє зменшенню набряку і зниження вироблення слизового секрету. Саме тому фенилпропаноламин додають до складу деяких протизастудних засобів, він сприяє усуненню нежиті. Фенілпропаноламін містять такі препарати як "Колдакт", "Колдар", а також "Ефект".

важливо! У Росії Фенілпропаноламін входить до Списку IV Переліку наркотичних і психотропних речовин.

Як показали експериментальні дані, сам по собі фенилпропаноламин не викликає розвитку залежності. Однак при нескладної його обробці наркомани синтезують іншу речовину - катинон, яке і надає наркотичну дію. Такий катинонового наркотик, синтезований кустарним шляхом, отримав назву "мулька". Фенілпропаноламіновая наркоманія поширена серед підлітків. Як правило, наркотик готують і вживають в невеликих компаніях.

Симптоми фенілпропаноламіновой наркоманії

Катинон викликає наркотичне сп'яніння, схоже з ефедроновой. Але катинон за ступенем вираженості наркотичного ефекту, а також його тривалості значно поступається ефедронові. Катинонового сп'яніння проявляється психостимулирующим ефектом. Однак на відміну від ефедроновой сп'яніння підвищення рухової та сексуальної активності не спостерігаються.

Катинонового сп'яніння протікає в дві фази. перша фаза - це період "приходу", і триває вона у початківців наркоманів близько трьох-шести хвилин. Сп'яніння виникає швидко: вже під час введення "мульки" або ж відразу після ін'єкції. Як описують наркомани, в цю фазу по тілу прокочується тепла хвиля, з'являються відчуття легкості і невагомості. Виникають почуття блаженства і радості. Хворий закриває очі і цілком зосереджується на що виникли приємні відчуття. Характерно, що після фази "приходу" відчуття кайфу не розвивається.

друга фаза проявляється психостимулирующим дією. Залежний відчуває як у нього покращився настрій, немов прибуло багато енергії і сил. В голові виникає безліч "цікавих" ідей і думок, про які неодмінно хочеться розповісти. Але при цьому такі бесіди мляві і малозмістовні. Як правило, в катинонового сп'янінні хворі досить пасивні. Вони дивляться телевізор, слухають музику, курять або готують нові порції наркотика. У початківців наркоманів ця фаза триває близько п'яти-шести годин.

Ознаками катинонового сп'яніння є:

  • Бліде, гипомимично особа, сухі губи;
  • Скляні очі, млява реакція зіниць на світло;
  • Порушення координації, тремор рук;
  • Почастішання серцебиття;
  • підвищення артеріального тиску.

По закінченню наркотичного впливу катинону виникають слабкість, сонливість і пригніченість.

На етапі "прилучення" до наркотику людина вводить "мульку" двічі-тричі на добу. Через три-чотири тижні постійного вживання, у міру розвитку звикання, наркотичний ефект стає менш вираженим і короткочасним. Це спонукає хворого вводити наркотик набагато частіше, а саме до чотирьох разів за добу.

Уже через 1,5-2 місяці щоденного вживання у хворого формується синдром відміни. Якщо наркозалежному не вдається прийняти вранці наркотик, у нього виникають пітливість, рясне слинотеча, безсоння, депресивний настрій, ламають біль у всьому тілі. Ці всі неприємні симптоми спонукають людину прийняти чергову дозу. Так формується якийсь поручні круг, коли хворому потрібно приймати наркотик, щоб позбутися від дискомфортних відчуттів. І розірвати це порочне коло можна тільки звернувшись до нарколога за лікуванням.

наслідки фенілпропаноламіновой наркоманії

Надзвичайно швидко, вже через два-три місяці постійного вживання "мульки" формуються неврологічні порушення, спричинені токсичним ураженням нервової системи. Порушення проявляються в дискоординации, хиткості ходи, розладі мови. Виникають ознаки токсичної енцефалопатії.

Страждає і психічна сфера людини. Вірним супутником стає слабкість, розбитість. Відзначаються зниження інтелекту, пам'яті, людина стає бездіяльним. Хворі некритичні до себе, не визнають себе хворими.

Вживання фенилпропаноламина призводить до розвитку міокардіодистрофії. Наркотик викликає порушення серцевого ритму, що може привести до смерті.

лікування залежності

Для боротьби з фенілпропаноламіновой залежністю хворого поміщають в наркологічний диспансер. Перший етап лікування полягає в очищенні організму від шкідливих речовин - дезінтоксикації. Також проводять відновне і загальнозміцнюючий лікування.

Тільки лише медикаментозного лікування недостатньо. Для усунення психічної залежності хворому показана психотерапія, оптимально - в умовах реабілітаційного центру.

Григорова Валерія, медичний оглядач