Зловживання анаболічними стероїдами наслідки прийому і шкоду стероїдів, методи лікування залежності

Анаболічні стероїди - лікарські препарати, які використовуються в медицині при різних патологіях, викликаних порушенням білкового обміну, а також надмірними втратами основних солей. Найчастіше мова йде про захворювання травної системи, загальному виснаженні при важких і тривалих патологіях.

На їх здатність до нарощування м'язової маси звернули увагу люди, що займаються різними видами спорту, особливо бодібілдери. Але, крім позитивного впливу, виявилося, що анаболіки створюють і ряд істотних проблем для здоров'я. Одна з небезпек, що підстерігають людини криється в зловживанні анаболічними стероїдами, переважно на пристрасть, психічної залежності.

Які препарати відносяться до анаболічних стероїдів

Всі медикаменти, що входять в цю групу, містять в своєму складі чоловічі статеві гормони - андрогени.

Самі застосовуються анаболіки:

 • Метандростенолон (син. - Неробол, Ванабол);
 • Феноболин (син. - Нероболил, Унабол);
 • Ретаболил (син. - Аболон, Еуболін);
 • Силаболін.

Яке дію анаболіки надають на людський організм

Стероїди здатні затримувати азот, кальцій, калій, сірку і фосфор. За рахунок цього вони впливають на білковий обмін, викликаючи посилений ріст м'язової тканини і розвиток сили при регулярних навантаженнях. При цьому анаболіки зменшують жирові депо організму.

Зверніть увагу: Без фізичної активності цей ефект спостерігається лише в незначній мірі.

Прийом препаратів має:

 • загальнозміцнюючу дію;
 • поліпшує загальний стан і самопочуття;
 • тонізуючий ефект;
 • підвищенням зниженого апетиту;
 • регенераційні дією (ранозагоювальну);
 • зменшенням збудливості кори головного мозку (помірний ейфорізуючу ефект і седативну дію).

В яких випадках призначають анаболічні стероїди

У практиці клінічної медицини ефекти цих ліків знайшли застосування при трофічних виразкових процесах, хронічних запально-дегенеративних патологіях в кишечнику, печінці, підшлунковій залозі. В тому числі, їх прийом надавав знеболюючий ефект. Деякі анаболіки здатні регулювати обмін ферментів (трипсину, амілази).

Побічні дії і ускладнення

У дітей і підлітків зловживання анаболічними стероїдами викликає уповільнення процесу зростання, аж до повного припинення. На шкірі часто розвивається вугрі, волосяний покрив на голові стає рідкісним, з'являються вогнища облисіння (алопеції).

Чоловіки, які тривалий час застосовують ці медикаменти, можуть втратити здатність до зачаття дітей, за рахунок порушення структури і функціональної активності сперматозоїдів. Гнітюче дію на тканини яєчка призводить до зменшення їх розміру. Часто розвивається гінекомастія - незворотне зростання грудних залоз за жіночим типом.

У жінок, навпаки, йде процес маскулінізації (формування структурних чоловічих форм). Грубіє голос, починається ріст волосся на обличчі та тулубі, збільшується в розмірах клітор.

Зловживання анаболічними стероїдами призводить до проблем з печінкою (виникає токсичний гепатит, цироз). Цей процес проявляється розвитком печінкової недостатності. Ураження підшлункової залози викликає панкреатит та цукровий діабет. Шкіра набуває грубість, спостерігається підвищене виділення секрету потових і сальних залоз.

Зверніть увагу: Пригнічення функцій імунної системи сприяє розвитку інфекцій дихальних шляхів. Мікропорізи, травми і рани довго не гояться, піддаються утворення ерозій і виразок.

Серце, за рахунок непропорційно посиленого зростання збільшується в розмірах, викликаючи порушення харчування м'язи і розвиток некротичних вогнищ з швидким формуванням ішемічної хвороби, нападів стенокардических болів і інфарктів. На цьому тлі описані багаторазові випадки раптової зупинки серця з летальним результатом.

Часто, у пацієнтів, що вживають анаболіки, травмується зв'язкового-сухожильний апарат за рахунок непропорційної навантаження на них, створюваних потужними м'язами.

Препарати приймають всередину, ін'єкційно в м'язову тканину, або в вену.

Зверніть увагу: Анаболічні стероїди застосовуються у вигляді циклів з перервами між ними.

У разі всмоктування речовини в шлунку і кишечнику, позначається більш сильніше деструкційних вплив на клітини печінки. При цьому стероїди швидко виводяться, що важливо при можливому допінг-контролі. Внутрішньовенне введення менш токсично для печінки. Але часто непрофесійно зроблений укол і порушення правил стерильності викликає у пацієнта запалення вен (флебіти), тромботичні ускладнення, зараження інфекціями, включаючи ВІЛ.

Розвиток залежності від зловживання анаболічними стероїдами

Стероїди не володіють прямим психоактивних ефектом. Не відмічено і пряму шкідливу дію на центральну нервову систему і клітини мозку.

Зверніть увагу: Все люди, які беруть ці препарати, особливо нема з лікувальною метою отримують своєрідну залежність від них. Особливо молодь, спортсмени, які використовують стероїди для досягнення спортивних результатів і для формування структури свого тіла.

Слід зазначити, що основні групи споживачів анаболіків в даний час вже не є професійними спортсменами. З 70-х років минулого століття ліки, що володіють анаболической активністю, були віднесені до класу допінгів, що значно скоротило їх застосування у спортсменів, що проходять міжнародні змагання. Але в аматорській сфері, а також серед культуристів стероїди займають як і раніше важливе місце.

Культ тіла, домінуючи над здоровим способом життя, призводить до безконтрольного прийому препаратів з однією лише метою - самозамилування, самозвеличення, нікому варіанту нарцисизму. Психіка людини перебудовується, моральні критерії спотворюються. Здоров'я йде на другий план. Цей феномен особливо шкідливий в юному віці, коли бодібілдінгом починають займатися юнаки з комплексами неповноцінності. У них часто проявляється потреба випередити свій вік і розвиток. Завищена планка поставленої мети стає недосяжною для власних можливостей і несе негативні наслідки для здоров'я.

Розвивається виражена залежність від стероїдів. У механізмі її розвитку, крім особистісних мотивів відіграє велику роль і психологічна взаємоіндукція.

У соціальній поведінці залежних людей починають переважати агресивні форми спілкування, упертість, конфліктність, тенденції до спірного вирішенню ситуацій. За будь-якого приводу може виникнути спалах роздратування. При спільному спілкуванні таких індивідуумів часто виникають насильницькі дії, що супроводжуються ризиком.

синдром відміни

Відмова від стероїдів означає в цьому випадку втрату особистісної орієнтації, цілей. Припинення прийому препарату розцінюється як рух назад, фізична і психічна деградація.

Не дивно, що якщо з яких-небудь причин залежній людині доводиться залишати прийом анаболіків, то у нього спостерігаються характерні скарги. Описані нижче прояви розцінюються як перша фаза синдрому відміни, і тривають близько одного тижня.

У пацієнтів розвиваються:

 • емоційні перепади, апатія і субдепрессівние стану;
 • психози, які в літературі описані як "стероїдні";
 • болю в суглобах;
 • закладеність носа і набряки слизових;
 • підвищення температури, яке не має під собою ніяких причин;
 • суїцидальні нахили на тлі пригнічення психіки.

Друга фаза синдрому відміни може протікати кілька місяців, найчастіше півроку.

Для неї характерні:

 • порушення сну;
 • астенія, стомлюваність, думки про власну неповноцінність;
 • втрата апетиту, з видимим схудненням;
 • думки і бажання повернення до прийому анаболічних стероїдів.

Синдром відміни може розвинутися у спортсменів і в період між циклічним прийомом. Щоб його не допустити, пацієнти змушені використовувати невеликі дози в проміжку між циклами. Другий мотив межцікліческого прийому - недопущення зниження анаболічного ефекту. Природно, що таке ставлення ще більше посилює залежність і підсилює ускладнення.

лікування залежності

Наявна залежність вимагає допомоги психіатричного профілю. Найбільш ефективно її можуть надати фахівці наркологи. У більшості випадків не потрібне лікування в стаціонарі. Крім ситуацій з суїцидальними епізодами, думками, психозами. У цьому випадку за пацієнтами перший час терапії необхідний спеціальний контроль.

Припинення прийому анаболічних стероїдів може бути одномоментним, або поступовим. Варіант відмови розглядається індивідуально, враховуючи всі особливості конкретного хворого, його вік, звички, характер, темперамент, анаболічний стаж.

При емоційної нестійкості, холеричний тип поведінки потрібні заспокійливі препарати. Визначається тривалість, доза і кратність прийому транквілізаторів. У разі виражених депресивних станів - підбирається антидепресант.

Зверніть увагу: Основу терапевтичного впливу становить психотерапія.

З пацієнтами ведуться повторні роз'яснювально-мотиваційні бесіди, в яких наголос робиться на методи переконання. Коли початковий етап нерозуміння між пацієнтом-лікарем буде подолано, а хворий усвідомлює повноцінно свою проблему, тоді можна буде переходити до практики навіювання. Цій меті найкраще відповідає гіпнотичний вплив.

Велике значення відіграє рольова терапія, раціональні форми переконання. Особливо в групах, в яких присутні учасники, що знаходяться на різних етапах лікування, від початківців, до вже звільнилися від залежності. Перші отримують потужну підживлення побаченого ними результату, а другі закріплюють свій успіх бажанням надання допомоги людям з аналогічною проблемою.

Дуже важливо знайти можливість збереження пацієнтами фізичної активності та підтримка форми.

Агресивні типи мислення вимагають участі психолога, здатного за допомогою естетичних видів впливу допомогти людині знайти свою справжню сутність, "задавлену" зловживанням анаболічних стероїдів.

З профілактичною метою в подальшому пацієнтам слід періодично проходити консультацію психолога та немедикаментозні види підтримуючої терапії - ЛАЗЕРОПУНКТУРИ, голкотерапію. Прогноз після кваліфікованого лікування сприятливий.