зловживання бензодиазепинами

Зловживання, що формується при регулярному прийомі препаратів групи бензодіазепінів, призводить до наркотичної (токсікоманіческой) залежності. Ці психоактивні речовини мають загальне подібне структурний хімічну будову.

Кожному засобу цього класу медикаментів в різному ступені властиві такі ефекти:

 • седативний (заспокійливий, транквилизирующий);
 • снодійний;
 • анксиолитический (усуває тривожність);
 • міорелаксуючий (прибирає надмірне м'язове напруження, як поперечно, так і гладкої мускулатури);
 • протисудомний.

При їх вживанні виникає своєрідне психічний стан, схожий на алкогольному, або барбітурової сп'яніння. Саме воно є причиною, по якій приймає без особливої ​​потреби бензодіазепіни людина намагається знову і знову домогтися цих відчуттів.  Якщо прийом препаратів йде не за призначенням лікаря і без контролю, то при перевищенні певного терапевтичного інтервалу часу виникає психічна та фізична тяга до ліків.

Зверніть увагу: Формується звикання (відсутність очікуваного ефекту від звичних доз) призводить до прийому збільшеної кількості бензодіазепінів.

Загальні дані про Бензодіазепін

Класифікація препаратів цього ряду досить об'ємна, але наше завдання дещо інша - розглянути розвиток хворобливого зловживання цими коштами. Відзначимо лише, що бензодіазепіни бувають трьох видів: короткого, середнього та тривалої дії.

Історія появи першого бензодіазепіну - Хлордіазепоксиду (Лібріум) починається з 1955 року на підставі експериментальних робіт Л. Стернбаха. Через 4 роки був синтезований наступний препарат - діазепам. Завдяки своєму позитивному впливу нова група речовин стала активно використовуватися в багатьох областях медицини. Але вже до 80-х років XX століття медики всер'ёз зіткнулися з масовим розвитком зловживань бензодиазепинами. Стало ясно, що препарати вимагають особливого контролю при призначенні. Незважаючи на триваючі роботи по знаходженню нових видів ліків цієї групи, які не викликатимуть залежності, проблема залишається на тому ж рівні.

Список бензодіазепінів і стандартна дозування наведені в таблиці:

Наркотичний ефект бензодіазепінів заснований на зміні якості гамма-аміномасляної кислоти (ГАМК), посилення її впливу на нейрони, що приводить до протівотревожних і заспокійливому ефектам.

Коли застосовуються бензодіазепіни, особливості ефектів

Препарати призначають при лікуванні психічних порушень на тлі абстинентного синдрому при хронічному алкоголізмі, для попередження і пом'якшення епілептичних припадків, в практиці лікування неврозів. Особливо ці ліки ефективні для усунення панічних атак, тривожних станів, порушень сну.

Слід пам'ятати, що при вагітності, годуванні грудьми і в літньому віці бензодіазепіни дають небажану дію набагато частіше, ніж у інших категорій людей.

Парадоксальні реакції і побічні ефекти

У деяких випадках на тлі прийому, замість очікуваного результату можуть настати:

 • почастішання і посилення судомних проявів;
 • напади агресії, злостивості, імпульсивності;
 • суїцидальні форми поведінки, виражена депресія;
 • сексуальні порушення;
 • проблеми пам'яті, мислення;
 • мовні дефекти;
 • патологічні зміни в кишечнику, втрата апетиту, токсичне ураження печінки.

Розвиток залежності при зловживанні бензодиазепинами

Постійне, безконтрольне зловживання ліками призводить до поступового розвитку звикання. Ефект терапії зменшується. Це змушує пацієнтів підвищувати дозу і кратність прийому медикаментів. Безперервний прийом бензодіазепінів формує психічну тягу і фізичну залежність.

Зверніть увагу: Щоб уникнути психічних ускладнень, слід періодично припиняти прийом ліків, заміщаючи їх іншими, або взагалі нічого не приймаючи.

Пацієнтам слід знати, що ця група речовин здатна лише усунути прояви нездужань, але не вилікувати їх. Щоб піти від хвороби, слід викорінити її причину. Тому, дуже важливо проводити головне "етіотропне" лікування, поки діють бензодіазепіни.

Терапевтичні терміни прийому не повинні перевищувати 2-3 місяці. Якщо за цей час не вдасться усунути причини, що викликали основні прояви хвороби, то після скасування препаратів у пацієнтів розвинеться синдром відміни (повернення страхів, безсоння, тривожності і т.д.), причому можливо в більш сильній формі - синдром рикошету.

При невилікуваних випадках хворі швидко повертаються до основного препарату. Прояви залежності поступово наростають.

У деяких випадках за допомогою бензодіазепінів люди, які беруть наркотики, намагаються піти від їх впливу, пом'якшити наркотичну абстиненцію. Найчастіше це закінчується формуванням нового виду полінаркоманії, а через деякий час - розвитком важкої бензодиазепиновой залежності.

Як проявляється зловживання бензодіазепінами

Для впливу препаратів цього ряду характерно:

 • відчуття повного заспокоєння, сонливості, порушенням координації і замедленностью рухів;
 • наступ в тілі відчуття розслаблення;
 • поліпшення настрою (але можливі його перепади);
 • періодичне розвиток рухової і нецеленаправленной активності;
 • утруднене сприйняття зовнішніх подразників, сповільненість переключення уваги;
 • зниження загальної швидкості психічних реакцій.

Зверніть увагу: Прояв бензодіазепінового сп'яніння більшістю ознак нагадує таке при барбітурати та алкоголь.

При огляді пацієнта лікар звертає увагу на:

 • хиткість при стоянні (особливо в позі Ромберга);
 • пацієнт насилу виконує тонкі операції (взяти ручку, книгу);
 • дизартрические розлади - невиразну, язик заплітається, важке вимова звуків;
 • нав'язливі повтори слів, фраз, рухів;
 • емоційне збіднення, або навпаки, неадекватні реакції (недоречний сміх, неадекватна печаль, тужливість);
 • значне розширення зіниць хворого, блідість шкірних покривів;
 • білий наліт на язиці, сухість шкіри і слизових оболонок;
 • надмірне розслаблення м'язів, втрату їх тонусу, млявість;
 • знижені рефлекси.

Явища поступово наростають, пацієнт через кілька годин засинає. Після пробудження залишається виражена слабкість і емоційний "отупіння". Поступово прояви йдуть.

Постійний прийом ліків формує звикання до ліків, зростає толерантність (малочутливі до звичайних доз). Відсутність звичних відчуттів змушує пацієнтів постійно підвищувати дозу. На перше місце в сп'янінні виходять психічні зміни, а проблеми дискоординации зменшуються. Дози залежних від бензодіазепінів людей можуть багаторазово перевищувати разові і добові.

Синдром відміни, бензодиазепиновой абстиненція

Під час утримання наростають тяжкі відчуття, що вимагають прийому чергової дози. Тобто все більш явним стає синдром відміни. Пацієнт все більш активно починає шукати привід і можливості прийому препаратів.

У залежного з'являється:

 • виражена блідість, млявість, пригніченість;
 • дратівливість з капрізнічаньем і плаксивість, навіть у чоловіків;
 • частота серцевих скорочень різко збільшується, тиск знижується, пацієнт рясно потіє;
 • пальці рук тремтять;
 • зіниці різко розширюються;
 • виражена депресія;
 • порушення сну з жахливими, часто перериваються сновидіннями;

У більш важких випадках можуть виникнути судомні напади, психози з галюцинаторними переживаннями, суїцидні думки і вчинки. У деяких хворих розвивається деперсоналізація.

Зверніть увагу: абстиненція може тривати близько 2-3 тижнів і більше, в залежності від індивідуальних особливостей.

Згодом, протягом зловживання бензодіазепінами ускладнюється психопатизацией і розладами особистості. У пацієнтів виникають виражені проблеми з пам'яттю, порушуються інтелектуальні можливості, настає збіднення емоційного забарвлення, особа набуває масковидное. У людини прогресує егоцентризм, моральні перекоси (весь світ йому щось винен). В рисах характеру проявляється грубість і хамство, байдужість до оточуючих, жорстокість. Розумові навантаження даються важко. Здатність до фізичної праці знижена.

Передозування при зловживанням бензодіазепінів

Передозування бензодіазепінами трапляються в рідкісних випадках. Отруйна дія цих препаратів частіше зустрічається при комбінованому їх застосуванні з алкоголем, наркотиками опіатної групи, антидепресантами трициклічного ряду.

Передозування проявляється:

 • вираженою сонливістю, що переходить в ступор і кому;
 • падінням артеріального тиску;
 • порушенням функцій очних яблук з ністагмом (маятникоподібними рухом);
 • проблемами з промовою;
 • сфінктернимі розладами;
 • зупинкою дихання та серцевої діяльності.

Лікування зловживання бензодіазепінами

Лікування бензодиазепиновой залежності має ряд особливостей. Якщо стан пацієнта дозволяє, то проводити його можна в амбулаторному режимі. Важкі випадки, особливо поєднаної залежності, вимагають умов стаціонару.

Питання про припинення прийому розглядається в індивідуальному порядку. Для правильного підходу необхідно врахувати багато чинників. Оптимальним рішенням буде одномоментне, повне припинення вживання препарату. Хоча деякі наркологи використовують і ступеневу зниження дози. Практика показує, що різкий "обрив" прийому дає більш дієві результати, навіть при високих дозах бензодіазепінів.

У більшості пацієнтів на тлі скасування розвиваються дуже сильні депресії, страх смерті, втрата маси тіла, астенія.

В цьому випадку досвідчений нарколог підбирає необхідний антидепресант. Останні роки дуже добре зарекомендував себе препарат - тріттіко. При його допомозі абстинентний синдром пом'якшується і проходить практично безболісно. Зазвичай вистачає декількох місяців для того, щоб усунути всі негативні прояви абстиненції. Тріттіко діє дуже м'яко і не містить жорстких протипоказань.

Після відходу від антидепресантів доведеться тривалий час усувати наслідки астенії. Для цієї мети найбільш підходять ноотропи. Підбирати їх слід в залежності від домінуючих залишкових явищ. Іноді потрібні ноотропи зі стимулюючим ефектом, іноді - навпаки, з заспокійливою дією. Прийом цієї групи ліків може знадобитися досить тривалий час, так як після бензодиазепиновой залежності залишається виражене пошкодження мнестичних функцій у хворого.

Важливо підтримати діяльність серця (найбільш оптимально - мілдронат), і печінки. Тривалий прийом бензодіазепінів надає виражену навантаження на клітини печінки. Тому застосування гепатопротекторів в короткі терміни усуває токсичний вплив. Із сучасних захищають і очищають від токсинів печінкових ліків можна особливу увагу приділити Гепадифу, як в ін'єкційної, так і в капсульної формі.

Важлива роль відводиться психотерапії. Методики навіювання і переконання, які є основною формою впливу цього методу лікування застосовуються як індивідуально, так і в групових варіантах впливу.

Гіпнотерапія дозволяє закріпити мотиваційні цілі, засновані на відмову від бензодіазепінів.

Після закінчення лікування у психіатрів-наркологів естафету психотерапії беруть психологи. Від їхнього вміння стабілізувати психічні процеси у одужує пацієнта залежить тривалість ремісії.

Лотіни Олександр, медичний оглядач