зловживання амфетаминами

Амфетаміни - хімічні сполуки, в ряду яких знаходиться як сам амфетамін, так і аналогічні йому похідні речовини - метамфетамін, катинон, ефедрин, MDA, "Екстазі", DOB та інші. Всі вони мають психоактивних дією з вираженими наркотичними ефектами. Деякі з цих речовин знайшли застосування і в медицині при лікуванні психічних відхилень. При тривалому застосуванні викликають залежність.

Складові частини амфетамінів відомі з глибокої давнини. Ефедра застосовувалася в китайській медицині. Листя ката - використовувалися африканськими народами як відновлюючого кошти після важких захворювань.

Рік відкриття амфетаміну - 1887. Німецький учений румунського походження Л. Еделяну виділив його в ході хімічних експериментів. На психоактивну дію сполуки звернув увагу американський біохімік Г. Аллес. Амфетамінового солі стали застосовуватися в медичній практиці лікування депресій, хвороби Паркінсона, для зниження маси тіла.

Стимулюючий ефект амфетамінів став використовуватися в арміях Німеччини, Японії, США. Особливо під час Другої світової війни.

Пік популярності припав на 60-е, з початком масового виробництва дизайнерських амфетамінів.

Виробництво цих психоактивних речовин вийшло на масовий рівень, саме тоді медики звернули увагу на розвиток наркотичної залежності від них. Згодом виробництво і споживання цих наркотиків почала зменшуватися, заміщаючи іншими, але не втратило актуальність і в наші дні, особливо в країнах Європи.

Зверніть увагу: В 90-х роках минулого століття найпопулярнішим амфетамінового стимулятором став "Екстазі", під виглядом якого часто споживалися сурогати, що стали популярним засобом на всіляких молодіжних зборах.

Як діють амфетаміни, форми прийому, дози

Психотропну дію цієї групи психоактивних речовин обумовлено тим, що вони викликають скупчення в синаптичних щілинах нервових волокон (місцях передачі імпульсів) великої кількості катехоламінів (медіаторів - передавачів сигналів). Зокрема - дофаміну, серотоніну і норадреналіну. Процес цей дуже складний.

У підсумку, у людини приймає амфетаміни, розвиваються:

 • психостимулирующее дію;
 • галюциногенний ефект;
 • емпатогенние прояви.

Ця тріада становить основний комплекс наркотичних очікувань пацієнта.

Наркомани застосовують амфетаміни у вигляді порошку, таблеток з логотипами, капсул, сиропів. Розчин вводять в вену. З кристалічної форми готують курильні суміші "лід". Часто їх приймають перорально (через рот) або з використанням ефекту всмоктування через слизову носа (інтраназальний шлях).

Доза чистого амфетаміну становить від 5 мг до 20 мг. Дія триває близько 4-6 годин, максимум 24 години.

Які відчуття у людини викликають амфетаміни

Прийом амфетаміну залежними людьми має ряд особливостей. Бажання відчувати звичні відчуття змушує вживати наркотик циклічним способом. Перша доза дає сильний, але короткочасний ефект. Зазвичай не більше кількох хвилин. Як тільки відчуття йдуть, наркоман приймає наступну "порцію". Потреба в нових дозах змушує хворого повторювати прийоми через кожну годину (іноді через 3-4 години). Цикл триває 2-3 діб. Після повного пересичення пацієнт починає виходити з циклу. Завершальний період триває близько 10 години.

Зверніть увагу: Наркотизація закінчується тривалим і глибоким сном протягом доби, а іноді і більше.

Введений в вену амфетаміновий стимулятор дає ефект через кілька секунд. Інші способи прийому викликають наркотичну дію через кілька хвилин. Застосування всередину вимагає більш високих доз. У печінки наркотик розпадається і виводиться з організму нирками протягом декількох діб.

На тлі застосування наркотичних речовин у пацієнта розвиваються:

 • загострення уваги і концентраційних здібностей;
 • покращене настрій;
 • поліпшення пам'яті і прискорення розумових процесів;
 • йдуть сумніви і горе, їх місце займають впевненість і відчуття внутрішнього комфорту;
 • руху набувають різкість, швидкість і точність;
 • мова стає швидкою, чіткою.

При цьому звертає на себе увагу (на тлі вживанні високих доз) розвиток зовнішнього занепокоєння, відсутність потреби у сні. Може розвинутися дрібне тремтіння в кінцівках і тілі. При індивідуальної чутливості іноді виникає паніка і психоз. Явища передозування можуть симулювати клініку шизофренічних розладів. У деяких пацієнтів розвивається стереотипне зациклення на повторних діях, які можуть спостерігатися не одну годину.

Надмірне напруження симпатичного відділу нервової системи викликають у споживачів амфетамінів:

 • почастішання серцевих ударів - тахікардію;
 • скачки артеріального тиску, іноді до небезпечно високих значень;
 • різке збільшення розмірів зіниці - мідріаз;
 • підвищення температура тіла, при цьому хворого сильно морозить;
 • пересихання слизових оболонок рота, носа, глотки.

Ознаки та прояви передозування амфетаминами

Дія великих доз є підвищену небезпеку для серця. У хворого розвивається виражене серцебиття, відбувається спазм артерій. На цьому тлі різко підвищується артеріальний тиск. Якщо процес зачіпає коронарні (внутрішньосерцеві) судини, то може розвинутися стенокардичні біль, а порушення живлення серцевого м'яза іноді призводить до інфаркту міокарда.

Процес звуження артерій в головному мозку може спровокувати ішемічний інсульт, крововилив.

Амфетаміни, перебуваючи в крові в надмірній кількості, нерідко стимулюють розвиток метаболічного ацидозу (стану, при якому в крові накопичуються отрути - нелеткі кислоти, кетонові тіла і т.д.). Найчастіше виникає гостра ниркова недостатність, порушення згортання крові.

важливо: Амфетаміни володіють прямим нейротоксическим дією, викликаючи пошкодження клітин мозку.

Розвиток залежності від амфетаміну

Систематичний прийом амфетамінів поступово формує розвиток психічного виду залежностейі. З кожною новою "порцією" бажання прийняти наркотичний препарат стає все гостріше. У більшості випадків психічний образ тяги розвивається через 2-3 тижні щоденного вживання амфетамінових стимуляторів.

Самостійна відмова (без лікування) викликає непереборну тягу повернутися до звичної дозі. Це стан, якщо не надавати пацієнту допомогу, може тривати кілька тижнів. Потім залежність поступово відступає. Але небезпека рецидиву (повернення бажання наркотизації) буде зберігатися роками.

Серед вчених-медиків до цих пір ведуться наукові дебати з приводу наявності або відсутності амфетамінової фізичної залежності. Однозначно всі фахівці прийшли до висновку про те, що у хворих, які починають приймати амфетаміни, формується синдром відміни. Він з'являється як у наркоманів, які тривалий час користуються наркотиками, так і у тих осіб, які вживають їх протягом короткого терміну.

Синдром відміни проявляється:

 • наростаючою втомою без видимих ​​причин;
 • сонливістю в денний час;
 • депресивним станом;
 • відчуттям голоду (в зв'язку з компенсаторною реакцією організму на обмеження харчування під час вживання амфетамінів).

Доведено, що амфетамінового стимулятори, що володіють вираженим галюцинаторні дією, не викликають залежності.

Тривалий прийом амфетамінів призводить до того, що хворі сильно худнуть. Вигляд у них тьмяний, сірий, виснажений. Шкіра блідо-сірого кольору. Особа з загостреними рисами, запалими щоками.

Наркотик руйнує імунну систему. В результаті цього, у пацієнтів виникають часті інфекційні хвороби і рецидиви. На гострі прояви нашаровуються хронічні патології. Людина поступово втрачає фізичне і психічне здоров'я. Може знижуватися слух і погіршуватися зір.

Зверніть увагу: Велика доза здатна викликати специфічний амфетаміновий психоз.

Його особливість полягає в збереженні ясного свідомості. Психоз проявляється збудливістю, наростаючим відчуттям тривоги і страху. Пацієнт напружений, у нього періодично виникають напади ілюзорних розладів і галюцинацій. Особливо часто розвиваються тактильні розлади (маревний паразитоз). Хворий відчуває повзання по тілу комах та інших паразитів. У цьому випадку доводиться проводити відмінну діагностику з гострою фазою шизофренії.

Лікування залежності від амфетаміну

Лікування необхідно в разі отруєння наркотиками (передозуванням) і, для позбавлення від залежності.

Інтоксикація знімається в токсикологічних або реанімаційних відділеннях стаціонарів, бажано наркологічного, або психіатричного профілів. При необхідності хворого необхідно фіксувати. Ця потреба виникає у випадках неспокійного поведінки пацієнта, з можливістю нанесення шкоди, як собі, так і оточуючим. Інтенсивна терапія включає масивну детоксикацію з використанням ізотонічного розчину, глюкози (в якості розчинників). Знешкоджуючою наркотик і продукти обміну дію має Реосорбілакт. Якщо потрібно детоксикація із захистом печінки і серця, то особливо рекомендується внутрішньовенне крапельне введення Реамберін.

Явища психічного збудження знімаються бензодіазепіновимі транквілізаторами (діазепам). При судомної настороженості застосовуються магнезія, барбітурати, пропофол.

У більш серйозних випадках - при галюцинаціях в хід йдуть нейролептики (дроперидол, галоперидол та інші).

При вираженій гіпертермії (високій температурі) хворого слід швидко охолодити. Для цього використовують вологі укутування, грілки та інші ємності з холодною водою, якими обкладають пацієнта.

Необхідними ліками нормалізується артеріальний тиск. При аритмії підбирається необхідний антиаритмический комплекс.

Стан хворого при активній детоксикаційної і антипсихотичної терапії нормалізується дуже швидко. Іноді за кілька годин.

Зняття залежності від амфетамінів проводять в наркологічних клініках.

При потребі (прийом великих доз і тривала наркотизація) пацієнтам рекомендована детоксикація.

Наркотик скасовують одномоментно. Розвиток вираженого синдрому відміни полегшують транквілізаторами і антипсихотиками.

Як і при передозуванні, призначається патогенетична і симптоматична терапія (відновлення і нормалізація серця, функцій мозку, печінки).

Зверніть увагу: Основу лікування амфетамінової залежності становить психотерапія. Цей вид допомоги проводиться з першого дня надходження хворого в клініку.

Дуже важливо домогтися мотивації пацієнта до одужання. Далеко не всі вважають себе хворими. Завдання роз'яснення суті проблеми вирішують психіатри в сприянні з психологами. Переконатися пацієнта в тому, що у нього є хвороба, переходять до другого мотиваційному етапу - настрою пацієнта на здорове життя.

Методи, що застосовуються для психотерапії осіб зі зловживанням амфетаминами:

 • навіювання наяву і в гіпнотичному сні. Застосовується як індивідуально, так і в групі;
 • переконання під час групових сеансів терапії;
 • лікування за допомогою стимуляції естетичних почуттів (вміле застосування методу дозволяє домогтися дуже високих результатів за допомогою літератури, музики, живопису). Пацієнти на цих сеансах відкривають в собі нові смисли життя, ставлять цілі.

Після закінчення лікування дуже добре, якщо лікар і пацієнт приходять до єдиної думки про необхідність кодування. У разі лікування зловживання амфетаминами, найбільш підходить кодування методом Довженка.

Виписка з клініки не є повною гарантією того, що у вилікувати не виникне рецидив (повернення залежності). Тому, закріпити отриманий ефект лікування найкраще в реабілітаційному центрі.

Грамотне лікування дозволяє домогтися гарних ремісій (періодів тверезості) і позитивного прогнозу.

Лотіни Олександр, медичний оглядач