Шкода мобільного телефону для дітей наскільки небезпечний стільниковий?

Ми з вами настільки звикли завжди "бути на зв'язку", що навіть не пам'ятаємо та й не хочемо згадувати, як жили років 20 назад без цієї самої зв'язку. Ми стояли в чергах у телефонних будок, завжди мали в кишені дві копійки, напам'ять знали номери телефонів друзів і колег. Але технічний прогрес "підсадив" нас на стільниковий зв'язок, і тепер мобільними телефонами користуються буквально все, починаючи від першокласників і закінчуючи пенсіонерами. Але чи все так добре і благополучно? Чи не ховається в маленькому апараті велика небезпека для нас і, в першу чергу, для наших дітей?

Кому ми зобов'язані появою мобільного телефону

У 30-і роки XX століття поліція Детройта вперше намагалася використовувати для передачі інформації одно-, а потім двосторонній телефонний рухливу радіозв'язок. Під час Великої Вітчизняної війни, в 1943 році, радянський електротехнік-винахідник Бабат Г.І. створив і випробував "прадідуся" сучасного мобільного телефону - монофонія, що працює без проводів.

У 1946 році радянські інженери Шапіро і Захарченко і паралельно з ними американська компанія Bell Laboratories проводили випробування радіотелефонного зв'язку з автомобіля. У 1947 році американці розробили принцип дії мобільної телефонії - шестикутні стільники. А в 1957 році московський інженер Купріянович Л.І. представив співвітчизникам перший телефон, який можна було носити з собою, і базову станцію до нього. Важив він майже 3 кг, працював в радіусі до 30 кілометрів без заміни батарей протягом доби.

Так стартувала ера мобільних телефонів. У Росії стільниковий зв'язок міцно влаштувалася в 1991 році, коли в Санкт-Петербурзі була створена компанія "Дельта Телеком".

Що таке SAR, і для чого він потрібен

Сучасні мобільні телефони стали зовсім іншими. Вони легкі, красиві, компактні, багатофункціональні. Чи не змінилося тільки одне: "мобільник" був і залишається джерелом небезпечного для людини електромагнітного випромінювання. Так як мобільний зв'язок неможливо взяти і викреслити з життя сучасного суспільства, виникла необхідність наочно (в числовому вираженні) роз'яснити людям, що є небезпечні мобільні телефони, а є дуже небезпечні. Для того щоб оцінити шкідливий вплив "мобільників" на організм, був введений спеціальний показник - питомий коефіцієнт поглинання електромагнітної енергії (SAR). Він показує, яка кількість енергії електромагнітного поля (в Ватах) була поглинена одним кілограмом тіла людини за одну секунду.

SAR - це перше, що потрібно поцікавитися при покупці нового стільникового телефону, заглянувши в прикладену до нього інструкцію. Якщо SAR не перевищує 0,2 Вт / кг, у телефону дуже низька опромінюють здатність. Якщо цей показник потрапляє в інтервал 0,2-0,5 Вт / кг - низька, а якщо він більше 0,5, але менше 1,0 Вт / кг - середня. Опромінюють здатність вважається високою у апаратів з SAR, що перевищує 1,0 Вт / кг. На жаль, до сих пір в світі не розроблена єдина методика визначення цього коефіцієнта, тому результати однакових досліджень, проведених в різних лабораторіях, істотно відрізняються один від одного.

Механізм впливу стільникового на організм людини

Вплив мобільного телефону на людський організм складається з двох компонентів: термічного і нетермічний.

Термічне або температурний вплив полягає в здатності апарату нагрівати прилеглі до нього об'єкти. В даному випадку це органи і тканини, особливо ті, в яких міститься велика кількість води: головний мозок, слинні залози, щитовидної і паращитовидної залози, гіпофіз і епіфіз, очі. Під час розмови по телефону, що знаходиться, як правило, завжди у одного вуха, через підвищення місцевої температури розширюються кровоносні судини одного боку голови. Компенсаторно на іншій стороні судини звужуються, викликаючи гіпоксію (дефіцит кисню) тканин.

Нетермічний вплив базується на тому, що "мобільник" генерує низькочастотні електромагнітні хвилі. Частота деяких з них збігається з частотами реєстрованих на ЕЕГ біоелектричних імпульсів в головному мозку, а це загрожує настанням резонансу, наслідки якого передбачити складно. Не виключені судомні напади, психічні розлади тощо.

Не можна не згадати рідкісні, але цілком реальні випадки з життя, коли стільникові телефони вибухали в руках своїх власником, завдаючи їх здоров'ю шкоди різного ступеня тяжкості.

Наслідки першого знайомства дитини зі стільниковим телефоном  

Вперше дитина піддається впливу випромінювання від "мобільника", перебуваючи ще в утробі матері. Для малюка не проходять безслідно пристрасті мами поговорити годинку-другу з подругою, "посидіти" з телефону в соцмережах або, що не виключено, подивитися пропущений по телевізору фільм. А електромагнітне випромінювання в цей час "робить свою чорну справу":

 • "Втручається" в структуру хромосом плода, провокуючи формування вад розвитку та аномалій;
 • викликає звуження периферичних кровоносних судин, через що плід відчуває дефіцит кисню;
 • порушує обмін речовин в клітинах, їм не вистачає кисню, і вони втрачають здатність нормально ділитися;
 • "Розхитує" гормональний фон жіночого організму, наслідком чого може стати викидень;
 • впливає на центральну нервову систему ще не народженого малюка, що може проявитися в майбутньому підвищеною збудливістю, неадекватною поведінкою.

Вагітні жінки, які несуть відповідальність за здоров'я дитини, повинні користуватися стільниковим зв'язком тільки в разі крайньої необхідності.

Дитина і після народження є для електромагнітного випромінювання легко уразливим об'єктом. Чому? Доросла людина - це повністю сформувався організм з надійною системою захисту. Дитячий організм до 16-18 років продовжує зростати і розвиватися. Недосконалість опорно-рухової, нервової, імунної, ендокринної, кровотворної та інших систем в організмі, що росте перетворює дитини в легку мішень для шкідливих факторів навколишнього середовища. Чим молодша дитина, тим вище ймовірність того, що електромагнітні хвилі від стільникового телефону "потраплять в ціль".

Можливі наслідки впливу "мобільника" на дитину:

 • не реагує на виховні заходи, влаштовує істерики, вередує;
 • турбується уві сні, прокидається, а потім не може заснути;
 • скаржиться на головні болі, запаморочення, нудоту вранці, прискорене серцебиття;
 • не може сконцентрувати увагу, швидко втомлюється, у нього часто і різко змінюється настрій;
 • скаржиться на болі в суглобах кисті;
 • часто хворіє на простудні захворювання;
 • скаржиться на погіршення пам'яті, зниження зору, різь і біль в очах.

Численні дослідження і експерименти, що проводяться вченими різних країн, підтверджують, що рано чи пізно в організмі людини, постійно піддає себе впливу електромагнітних хвиль, відбувається наступне:

 • в клітинах головного мозку зростає вміст активних форм кисню, які викликають окисне пошкодження ДНК. А це веде до підвищення ризику розвитку онкологічних захворювань, виникнення почуття втоми і головного болю;
 • зростає ризик розвитку гліоми, однією з поширених первинних пухлин головного мозку;
 • збільшується ризик захворіти на рак слинної залози і на епілепсію;
 • в головному мозку порушується чергування фаз повільного і швидкого сну, періодів неспання і сну;
 • зростає ризик розвитку катаракти і міопії;
 • зменшується щільність кісток в області тіла, постійно контактує з "мобільником";
 • стійко підвищується артеріальний тиск.

Психологічна залежність від стільникового телефону - ще одна проблема дитячого віку. Деякі діти зливаються з апаратом в єдине ціле, не випускаючи його з рук ні вдень, ні вночі. Спроби батьків розлучити чадо з "мобільником" обертаються істериками і навіть нападами люті і агресії. Не допомагають ні вмовляння, ні погрози. І тоді доводиться вдаватися до допомоги фахівців: психолога, психіатра, невролога.

Ще одна небезпека стільникового телефону (особливо дорогого) полягає в тому, що, маючи такий апарат, дитина в будь-який момент може стати жертвою шахрайства. Непорядні люди йдуть на будь-які хитрощі і хитрощі, щоб змусити дитину добровільно віддати "мобільник". У разі невдачі вони здатні застосувати силу і не тільки завдати дитині моральну травму, але і заподіяти фізичну шкоду його здоров'ю.

Чи потрібен мобільний телефон дошкільнику

Бажання батьків завжди знати, де знаходиться їх чадо, як себе почуває, чим займається, цілком природно. Але якщо дитина відвідує дитячий дошкільний заклад, без стільникового телефону він точно обійдеться. У вихователя є номери всіх контактних телефонів для зв'язку з батьками.

Інша справа, якщо часто доводиться залишати дитину під наглядом сусідки або няні. Це чужі люди, як би добре вони не були знайомі з батьками. У цій ситуації можна купити малюкові "мобільник", але тільки спеціальний, не «такий, як у тата". Телефони для дошкільнят за зовнішнім виглядом нагадують яскраві іграшки, мають лише найнеобхідніші кнопки (7 штук): прийом виклику, відбій, кнопка "SOS" і чотири кнопки для зв'язку з батьками та ще двома родичами. Вбудований GPS навігатор - це можливість стежити за тим, де знаходиться дитина. Програмуються подібні "мобільники" за допомогою СМС, тому змінити налаштування малюк не зможе.

Школярі і стільникові

Батьки, відправляючи дитину в перший клас, включають стільниковий телефон в список обов'язкових шкільного приладдя. Лише одиниці з них почують поради купити модель простіше і дешевше, а інші зроблять вибір, виходячи зі своїх матеріальних можливостей. Добре, якщо поцікавляться значенням SAR. Тому сьогоднішній школяр без "мобільника" - це нонсенс. І нема чого нікого переконувати - XXI століття надворі.

Після покупки телефону батьки повинні будь-якими способами донести до дитини, вселити йому, що стільниковий телефон - це засіб зв'язку, а не ігрова приставка і не фотоапарат. Зробити це складно, але необхідно.

Навчити школяра користуватися мобільним телефоном і правильно поводитися з ним повинні теж батьки. Ось ті моменти, на яких вони повинні загострити увагу свого чада:

 • в школі під час уроків, в театрі, в лікарні, в бібліотеці переводити телефон в режим "без звуку";
 • не забувати повертати його в звичайний режим за відсутності обмежень;
 • носити телефон в портфелі, а не в кишені;
 • не користуватися "мобільником" в транспорті;
 • під час розмови не закривати телефон всією долонею, а тримати його трьома пальцями за нижню частину корпусу;
 • розмовляючи з абонентом, перекладати "мобільник" від одного вуха до іншого;
 • не залишати апарат на парті, в коридорі на підвіконні або в будь-якому іншому місці без нагляду;
 • не відповідати на дзвінки з невідомих номерів;
 • під час ходьби не розмовляти по телефону і не писати повідомлення;
 • не давати "мобільник" незнайомцям, навіть якщо вони дуже просять;
 • не носити стільниковий телефон на шийному шнурку;
 • не використовувати бездротову гарнітуру;
 • написати повідомлення замість дзвінка, якщо це можливо;
 • не докладати телефон до вуха під час з'єднання з абонентом;
 • не розмовляти з абонентом довше двох хвилин;
 • вимикати "мобільник" на ніч, прокидатися по дзвінку звичайного будильника;
 • запам'ятати, що чужий телефон - річ недоторканна.

Список рекомендацій величезний, але їх виконання зменшить шкідливий вплив електромагнітного випромінювання на зростаючий дитячий організм.

Залужанская Олена Олександрівна, педіатр