Механізм саморуйнування що відбувається при системний червоний вовчак

Серед всіх ревматологічних захворювань системний червоний вовчак - одне з найбільш важких. Поширеність її становить в середньому 150 випадків на 100 тис. Населення. Найчастіше системний червоний вовчак дебютує у віці 15-25 років, при цьому у жінок воно зустрічається в 15 разів частіше, ніж у чоловіків.

Загальновідомо, що в основі маніфестації системного червоного вовчака у вигляді мультисистемного ураження органів-мішеней лежить порушення толерантності до власних антигенів клітинних ядер, цитоплазми і мембран, що призводить до утворення характерних для цього захворювання антинуклеарних антитіл.

Не дивлячись на те, що патогенез цього патологічного стану до кінця не відомий, багато патофізіологічні механізми розвитку системного червоного вовчака являються вивченими досить добре. Більш докладно про них читайте на в цій статті.

Порушення Т-, В-клітинних механізмів регуляції імунної відповіді виникають при системний червоний вовчак

У патогенезі розвитку системного червоного вовчака центральне місце належить порушенню регуляції імунологічної відповіді. Велике значення мають дефекти функціонування лімфоцитів. Властиві для системного червоного вовчака порушення Т-, В-клітинних механізмів регуляції включають:

  1. Т-клітинні дефекти: пригнічення СD8 + -супрессорной регуляції імунологічної відповіді є однією з основних причин порушення толерантності до аутоантигенам і патологічної продукції аутоантитіл плазматичними клітинами;
  2. По-клітинні дефекти: патологічне підвищення абсолютної кількості і функціональної активності В-лімфоцитів обумовлено такими механізмами:
    • патологічним сприйняттям регулюють цитокінів В-лімфоцитами: збільшення їх чутливості до стимулюючих сигналів на тлі пригнічення здатності Т-хелперів до супресії В-лімфоцитів;
    • дефектами В-клітинних рецепторів, що призводить до розпізнавання аутоантитіл.

Порушення в сфері перерахованих вище складових імунної системи призводять до розвитку даного аутоімунного захворювання.

Читайте нас в Telegram.

Причини розвитку аутоімунної агресії при системний червоний вовчак

Патофізіологічні механізми розвитку аутоімунної агресії при системний червоний вовчак сьогодні до кінця не вивчені, і являють собою один з найбільш важливих питань сучасної ревматології. Можливими причинами появи аутореактівних антитіл є:

  1. Порушення селекції дозрівають Т-лімфоцитів, що призводить до виходу з тимуса - центрального органу імунної системи, де відбувається диференціація Т-лімфоцитів - аутоагрессивних клітин в загальний кровотік;
  2. Гіперактивація В-лімфоцитів у відповідь на стимулюючі цитокіни і сигнали Т-хелперів;
  3. Зниження продукції толерогенниє білків клітин.

Ці патологічні процеси є основними, але далеко не єдиними причинами порушення толерантності імунної системи людського організму до власних антигенів, і це питання продовжує бути метою багатьох наукових досліджень з огляду на його актуальності для сучасної ревматології.

Чому лікарям необхідно орієнтуватися в питаннях патогенезу системного червоного вовчака

Незважаючи на те, що патогенез розвитку системного червоного вовчака до кінця не вивчений, розуміти основні аспекти розвитку даного захворювання повинні лікарі всіх медичних спеціальностей зважаючи на актуальність цього патологічного стану в наш час.

Для системного червоного вовчака характерне ураження всіх органів і систем людського організму, що є причиною різноманітних проявів на етапі маніфестації захворювання.

Знання патофізіологічних механізмів розвитку системного червоного вовчака є необхідною умовою грамотного призначення ефективної схеми лікування цієї патології. Спасибі, що Ви залишаєтеся с. Читайте інші цікаві статті на сайті в розділі «Дерматологія».

Можливо, Вас зацікавить також: Системний червоний вовчак: чому важлива своєчасна терапія