Зловживання кетаміном кетамін як наркотик, розвиток залежності

Кетамін - лікарський засіб, що застосовується в медицині з початку 60-х років XX століття. Препарат послужив відкриттям нової ери загального знеболювання при короткочасних і екстрених хірургічних, гінекологічних втручаннях, а також для полегшення проведення болючих методів інструментальної діагностики. Особливо у випадках, що мають обмеження для застосування барбітуратів і препаратів опіоїдної групи. Позитивна дія ці ліки надавало і у випадках бронхоспазму. Завдяки супутнім психоделічним ефектів, в середовищі залежних людей поширилося зловживання кетаміном.

У препарату є аналоги, які найбільш відомі під назвами - калипсол, кетанест, кеталар.

Загальні відомості

При застосуванні у багатьох хворих ліки викликає збудження і наплив галюцинаторних візій. Ці побічні ефекти особливо сильно проступають у пацієнтів, що мають наркотичну та алкогольну залежність.

У середовищі наркоманів кетамін здобув популярність завдяки книгам М. Мур і Г. Аллтоуніана, які барвисто описали дію препарату на підставі власного досвіду.

У практиці ці ліки застосовується на театрах військових дій локальних воєн, а також у ветеринарній медицині.

В СРСР цей медикамент з'явився з 80-х років минулого століття. А З 90-х років він починає активно поширюватися як наркотичний Психоделічне засіб. У 1998 році офіційно зарахований до розряду наркотиків в Росії.

Застосування кетаміну супроводжувалося низкою гучних кримінальних скандалів.

Зверніть увагу: особливої ​​популярності цей препарат отримав в молодіжному середовищі завдяки своїм "яскравим" переживань на тлі "великовагового" опію і дорогого кокаїну.

Як діє на людину кетамін

Ефекти препарату засновані на його виборчому гальмуванні окремих ділянок кори головного мозку і таламуса. При цьому він затримує швидкість функцій лімбічної системи і гіпокампу (викликаючи перекручення усвідомлення відчуттів). Зазначені процеси призводять до розладів зв'язків між відділами, особливо середнього мозку і таламуса. У медицині цей стан називається диссоциативной анестезією (при якій настає виражене зміна свідомості людини). Кетамін має вплив на опіоїдні рецептори, викликаючи знеболювання і відповідні аналогічні псіхоеффекти. Впливаючи на холінергічні рецептори, речовина сприяє розширенню бронхів і розвитку специфічного делириозного стану.

Дози, залежність і зловживання кетаміном

Серед наркоманів, що застосовують цю речовину, найбільш популярний внутрішньом'язово метод введення. Він вважається особливо ефективним за рахунок "оптимального" поєднання дози і тривалості наркотичного ефекту. Внутрішньовенне застосування викликає більш яскраву ейфорію, але яка триває значно менше (до 30-60 хвилин), ніж при внутрішньом'язовому введенні (декілька годин).

До більш рідкісним відноситься інтраназальний (вдихання) і пероральний (вживання всередину) способи наркотизації.

Початкові дози в середньому рівні 0,5-0,6 мл 5% розчину кетаміну. Поступово формується толерантність (стійкість) змушує пацієнта підвищувати дозу в кілька разів.

Як було зазначено вище - основні споживачі кетаміну - підлітки. Початковий прийом наркотику відбувається в групі. Основний мотив - наслідувати тим, хто вже випробував його действие. Групова форма наркотизації - початковий період формування залежності. Саме в них часто відбувається комбінація наркотичних засобів і ефектів.

Ідуть з групи тільки ті, хто випробував небезпечний стан для життя або здоров'я.

Для решти, перебування в умовах мікроколективу стає єдиним очікуваним в життя стимулом. Без звичного оточення, і без наркотичного засобу підліток починає відчувати нудьгу, психічний дискомфорт, емоційну нестійкість. Батьки, на жаль, помічають зміна поведінки своїх дітей занадто пізно завдяки тому, що дія кетаміну встигає закінчитися протягом декількох годин. Додому юнак або дівчина потрапляють вже в нормальному (умовно) стані.

Рекомендуємо прочитати: Як розпізнати дитини наркомана: ознаки вживання наркотиків

Зверніть увагу: Так як на препарат потрібні матеріальні засоби, то підлітки починають красти гроші у батьків, і в інших місцях.

Якщо в цей момент групу встигають зловити на фактах наркотизації і злодійства, визначити і ізолювати лідера, то це спілкування може припинитися, як і прийом наркотику.

У тих, хто продовжує приймати психоактивну речовину, поступово розвивається і зміцнюється психічна та фізична залежність. Колишні дози вже не дають ефекту, наркотизація переходить на систематичний рівень. Підлітки починають прогулювати заняття, навчання, втрачають інтерес до звичайного життя. Їх увагу займає тільки одне бажання - прийом наркотику.

Часто вся група переходить на більш важкі наркотики. В цьому випадку склад юних наркоманів зменшується до кількох людей з уже вираженим ступенем пристрасті.

Прояв п'янкого дії при зловживанні кетаміном

Кетаміновой сп'яніння розподіляється на три-чотири фази:

  1. Дія наркотику проявляється через 5-10 хвилин після потрапляння в організм (Розглянемо найпоширеніший - внутрішньом'язово метод введення). Тривалість 1 фази 2-3 хвилини. У пацієнта виникають: релаксація (виражене розслаблення), заспокоєння, легка і приємна запаморочення, своєрідні смакові відчуття.
  2. Тривалість цієї фаза обмежена 2-4 годинами. У цьому стані пацієнтом відчувається фізичний і психічний підйом, настрій поліпшується. У тілі виникає легкість, легкість, гнучкість, деяка дереалізація, яку наркомани називають "невагомістю". Пацієнтам здається, що власне тіло змінюється в розмірах і об'ємі.
  3. Ця фаза розвивається в разі прийому великої дози кетаміну. Сп'яніння 2 фази поступово йде і заміщується дратівливістю, слабкістю. Хворі виглядають втомленими, мляво відповідають на питання, у них загальмовані всі реакції. Виникає відчуття відсутності власного тіла (діморфофобія). Розвивається психічна дереалізація, підозрілість, ідеї переслідування і боязнь. Дані прояви супроводжуються ілюзорно-галюцинаторні переживаннями, баченням картин, слуханням музики. При огляді хворі бліді, зіниці виражено розширені, координація порушена, частота серцевих скорочень збільшена на 20-30 ударів, артеріальний тиск стійко збільшено.
  4. Завершується фаза триває 1-2 години, і характеризується різко зниженою чутливістю, яка іноді взагалі відсутня. З'являється нудота, виражена слабкість, пік координаційних порушень. Поступово все явища йдуть.

Зверніть увагу! При регулярному прийомі перша фаза практично відсутня, або відчувається кілька секунд. Прояви другої і третьої фази зливаються разом.

Через кілька місяців пацієнти навчаються прийомам наркотичної саморегуляції. Вони усувають відчуття страхів, направляють галюцинації, полегшуючи, чи повністю усуваючи негативні відчуття від кетаміну.

У тверезі моменти розвивається постійна форма неуважності, розгубленості, страждає увагу, функції пам'яті. Мислення втрачає логічність, глибину. Хворі морально опускаються. Зовні вони втрачають у вазі, на огрубілою шкірі з'являються патологічні висипу. Підвищений артеріальний тиск дає поштовх розвитку головних болів. Пацієнти страждають від тахиаритмий (виражених серцебиття).

Зверніть увагу: На тлі позбавлення кетаміну у наркоманів чітко проступають абстинентні прояви.

Синдром відміни (абстиненція)

Відсутність психоактивної речовини викликає у пацієнтів:

  • безсоння, страхи;
  • запаморочення, головний біль, тремтіння в тілі і пітливість (вегетативні порушення);
  • стан загального нездужання і дискомфорту;
  • тягнуть і ниючі болі в м'язах, які дуже пригнічують хворих.

Зовсім всіляко шукають можливість наркотизації, випрошуючи і вишукуючи під будь-якими приводами кошти на препарати. Абстинентний синдром триває від доби, до двох тижнів.

Лікування зловживання кетаміном

На початкових етапах прийому наркотичної речовини спеціального лікування не потрібно. З метою роз'яснень можливих наслідків справляються досвідчені педагоги і психологи. У деяких випадках можуть знадобитися індивідуальні заняття з підлітком і сімейна психотерапія.

У більш запущених випадках необхідне втручання наркологів. Амбулаторне лікування має на увазі медикаментозну терапію наявних розладів психіки (із застосуванням антидепресантів, транквілізаторів). Розлади з боку серця (збільшення частоти серцевих ударів і підвищений тиск) усуваються індивідуальним підбором необхідних медикаментів.

Зверніть увагу: При несприятливих соціальних умовах в оточенні, патологічному психічному тлі потрібно стаціонарна терапія.

 У клініці проводиться ретельне фізичне обстеження і головне - психологічне дослідження і корекція.

У стаціонарі є ширші можливості в плані застосування раціональної та групової психотерапий. Поведінкова корекція, естетотерапія, оздоровлюючі сеанси гіпнозу дозволяють добитися хорошого ефекту. З лікуванням в цих випадках поспішати не слід для того, щоб максимально за часом обмежити повернення пацієнта в звичайну середу.

Найкращим рішенням буде продовження відновлення в реабілітаційному центрі з подальшою зміною місця проживання, роботи та навколишнього соціуму.

У важких випадках зловживання кетаміном потрібно масивна медикаментозна терапія з детоксикацією, застосуванням нейролептиків (при психотичних розладах). На виході з гострих проявів потрібно відновлює лікування ноотропами.

Прогноз при зловживанні кетаміном

Результат залежності визначається віком пацієнта, стажем, оточенням і якістю психокорекції, лікування. Вчасно проведена терапія дозволяє домогтися гарної ремісії або навіть повного лікування, за умови довічного відмови від наркотику.

Слід пам'ятати, що в разі тривалості періоду залежно більше 1 року, у хворих розвивається серйозний психоорганический синдром, що погано піддається зворотному розвитку. Якщо стаж наркотизації перевищує 3-4 роки, то у хворих розвивається виражена деменція, деградація з десоциализации, моральної спустошеністю, грубістю, байдужістю до себе, оточуючих, втратою мети життя. Крім кетаміну та інших наркотиків таких хворих вже практично нічого не турбує. В цьому випадку психоактивну речовину перестає давати відчуття. Хворі приймають його заради підтримки осудної стану або переходять на більш важкі види наркотичних препаратів. У цьому випадку прогноз несприятливий.

"Кетаміновой село" Китай, відео BBC:

Лотіни Олександр, медичний оглядач