Зловживання МДМА (екстазі) ознаки, наслідки, лікування залежності

МДМА (Метілендіоксиметамфетамін) - напівсинтетичне хімічна сполука, що входить до групи амфетамінів, що володіє психоактивними властивостями. У складі таблетованих форм воно отримало назву - Екстазі (Моллі, Адам і т.д.) Ця наркотична речовина популярно і поширене серед молоді більшості країн світу, його можна назвати одним з лідерів серед "клубних" психоактивних речовин. МДМА за популярністю займає третє місце після канабіноїдів і кокаїну.

У світовому науковому співтоваристві і пресі досі ведуться дебати щодо питань шкоди, завданої МДМА. Препарат віднесений до групи наркотиків, які приймаються тільки з цілями отримання задоволення і офіційно в медицині не застосовуються. У порівнянні з іншими наркотиками Екстазі найбільш нешкідливий, але має високі нейротоксическими властивостями. Саме ця якість призвело до того, що в більшості країн його виробництво, поширення і застосування входить в розряд кримінальних злочинів.

Зверніть увагу: особливу небезпеку МДМА представляє в поєднанні з іншими наркотичними речовинами.

Наукові дослідження та поширення МДМА

Роком появи МДМА вважається 1912. Німецький учений-хімік А. Кёлеш синтезував нову речовину при спробах знайти ефективний препарат, що застосовується для поліпшення згортання крові. Психоактивні властивості цього з'єднання були виявлені лише в 50-х роках XX століття. Масове захоплення наркотиком починається з 1976 року, після робіт американського хіміка А. Шульгіна.

Ряд лікарів починає застосовувати МДМА в практиці психотерапії для підвищення ефекту сугестивності у пацієнтів. Після 1980 року цим препаратом користувалося вже більше 1000 лікарів різних клінік Заходу. Речовина отримує одне зі своїх назв - "Адам", в зв'язку з його властивостями, які сприяють виникненню у людини стану відкритості, невинності, простоти і наївності. Лікарі, які практикують застосування "Адама» не робили зі своїх робіт сенсаційних заяв. Одна з причин "скритності" - боязнь повтору заборони ЛСД, який став предметом загального "культу", вийшовши за межі клінічного застосування.

Але втримати "в секреті" ефекти МДМА вченим не вдалося, і препарат у великій кількості "хлинув" в світ молодіжної клубної субкультури. Першою жертвою нового наркотику стала Америка, саме в ній і з'являється його нова назва "Екстазі". Потім препарат проникає в Європу, і стає надбанням широких мас в усьому світі.

Боротьба з наркотиком починається в США з 1984 року за ініціативою DEA - американської організації, яка веде боротьбу з проблемами наркоманії. Після численних політичних і наукових дебатів за участю прихильників і противників, МДМА був заборонений. Згодом, заборона поширився і на інші країни.

Але вжиті заходи виявилися малоефективними. Екстазі заповнив наркоринок, і став псіхосімволом музичного руху ейсід-хауз, що йде з Англії по всьому світу. Десятки тисяч молодих людей виявилися активними споживачами наркотику, витісняючи прийом алкоголю і куріння сигарет. Підпільні лабораторії поставили процес виробництва Екстазі на потоковий метод. Таблетки придбали свій "вид" зі специфічним клеймом.

Популярність наркотику росла до 2003 року. З'являлися все нові "модифікації" препарату, в яких змінювалися складові інгредієнти. Після низки скандалів в США був прийнятий закон RAVE 2003 по боротьбі з Екстазі. Але певною користі він не приніс.

З кінця 2016 року американське Управління з нагляду за медикаментами (FDA) дало дозвіл на клінічні випробування МДМА за участю 230 пацієнтів. За їх результатами буде вирішуватися питання про можливе включення цього з'єднання в офіційний список дозволених медичних препаратів для лікування хвороби Паркінсона, аутизму, стресів і т.д.

Зверніть увагу: Останні роки число споживачів Екстазі в світі досягало позначки від 18 до 28 мільйонів.

З чого виробляють МДМА

Сировиною для отримання наркотичного препарату МДМА служить масло - Сафрол, яке є похідним кори коренів сассафрас, чагарнику сімейства лаврових рослин. Для виробництва наркотику застосовується ванілін, піперональ, пирокатехин. Синтез наркотичного препарату не вимагає дорогого устаткування і спеціальних лабораторій.

Види зловживання МДМА та дози

Вироблений наркотик застосовують у вигляді:

 • таблеток Екстазі;
 • порошків "Моллі" і "Манді";
 • капсул;
 • розчинів;
 • куріння кристалів з марихуаною (рідко);
 • введення речовини в носові отвори;
 • ін'єкцій;
 • ректального методу.

Середня разова доза - 120 мг. Вона може варіювати від 50 до 1000 мг. В останні роки почастішали випадки прийому комбінованих препаратів (з наявністю інших наркотиків). Тому наркотичний ефект і побічна дія може значно відрізнятися від дії чистого Екстазі.

Найбільш поширений спосіб застосування МДМА у вихідні, 3-4 рази на місяць. Іноді протягом тижня людина, що приймає наркотик, доповнює діючу дозу.

Механізм дії і формування залежності

Дія Екстазі починає розгортатися через півгодини після прийому. Наркотик робить найпотужніше вплив на медіатори нервової системи, зокрема на виділення великої кількості серотоніну, дофаміну, норадреналіну, ацетилхоліну. МДМА сам здатний зв'язуватися з рецепторами, на які діють ці медіатори, і викликати наркотичний ефект.

Пік дії настає через 2 години. Через 3-7 годин після прийому, на тлі симптоматичного "плато", настає плавне зниження проявів дії. Залишкові явища можуть спостерігатися протягом 10 діб після прийому дози.

Фізичної залежності МДМА не викликає, а ось психічна - досить відома.

Прояв наркотичної дії

Людина, яка приймає Екстазі, потрапляє під владу психічних змін. Цей наркотик поєднує в собі дію галлюциногена, емпатогена, психостимулятора і психоделіка.

Явно відзначаються такі прояви:

 • розкутість і простота встановлення відносин. Під дією наркотику людина, що прийняла його, легко входить в контакт з усіма. Дружелюбність і відкритість виходять на перший план, хоча є деяке порушення функцій мови;
 • наявні комплекси, що викликають закритість спілкування йдуть, "розпрямляються". Прийняв Екстазі не відчуває ніяких внутрішніх перешкод;
 • наростає потреба в людському спілкуванні та уваги;
 • події і чужі проблеми стають об'єктом сильного власного переживання (емпатія);
 • в душі наростає відчуття внутрішньої гармонії, навколишній світ здається досконалим і позбавленим недоліків;
 • сприйняття набуває яскравість, барвистість;
 • переважають емоції радості, підвищеного настрою.

Зверніть увагу: У деяких випадках замість ейфорії можуть розвинутися негативні прояви.

Психотичні ефекти супроводжуються деякими фізіологічними особливостями.

 Часто виникають:

 • зорові порушення сприйняття (роздвоєння і нечіткість);
 • сухість слизових рота, носа;
 • аритмія, викликана почастішанням серцевої діяльності, прискорене дихання, підвищення цифр артеріального тиску;
 • втрата апетиту з нудотою;
 • пітливість і втрата рідини організмом;
 • відчуття поколювання шкіри, "мурашки";
 • косоокість, розширення зіниць;
 • проблеми сечовипускання;
 • дискоординація рухової здатності;
 • спазм жувальної мускулатури і скрегіт зубами;
 • виражене підвищення температури тіла.

Синдроми відміни і побічні ефекти після зловживання МДМА

Скасування МДМА після тривалого прийому супроводжується рядом патологічних змін в організмі.

Найбільш характерні такі:

 • видима втрата маси тіла, фізичне і психічне виснаження;
 • апатія, депресивний стан, безглуздого і дратівливість;
 • виражене занепокоєння;
 • нав'язливі страхи і думки;
 • неможливість сконцентруватися, зниження пам'яті;
 • розвиток галюцинаторних переживань.

Тривале зловживання МДМА може спровокувати захворювання печінки, крововиливи в сітківку ока, гіпертонічну хворобу, яка ускладнюється інсультами та інфарктами. Впливу на кров характеризуються розвитком проблем згортання.

На тлі зловживання МДМА настає гіпонатріємія (втрата іонів натрію). Цей стан призводить до постійного бажання отримувати і підвищеній потребі в воді. У пацієнта може розвинутися "водне отруєння". Розвинуте стан провокує розвиток ниркової недостатності, проблем серцево-судинної системи, порушення обміну речовин.

Зверніть увагу: Серед причин смертності осіб, які зловживали Екстазі - гіпонатріємія знаходиться на першому місці.

Підвищення температури тіла може досягати критичних цифр. Гіперпірексія (підйом температури вище 42 ° C) призводить до відмови роботи головних органів, приводячи до летального результату. Дана причина займає друге місце серед смертельних випадків прийому МДМА.

Передозування Екстазі

Передозування Екстазі - чергова причина смертельного результату після гипонатриемии і гіпертермії. Звичайна разова доза не може стати причиною важких ускладнень. Конкретного значення, яке може викликати смерть від передозування не існує. Ця доза вельми варіабельна. Загальноприйнято, що такою вважається прийом кількості наркотику в межах від 50 до 100 мг на 1 кг ваги людини.

Деяким людям властива спадкова підвищена чутливість до МДМА, яка може привести до ускладнень.

Рідко, на тлі великих доз, може розвинутися алергічна реакція, що протікає з набряком Квінке, анафілактичним шоком.

Лікування при зловживанні МДМА

Позбавлення залежності від Екстазі проводиться в спеціалізованих наркологічних лікарнях. Основний упор робиться на психотерапевтичні форми зцілення.

важливо: При гострих формах передозування хворі потребують спеціалізованої детоксикаційної терапії, яку проводять в токсикологічних відділеннях, в реанімації, або палатах інтенсивної терапії.

Невідкладні заходи при гіпертермічному синдромі спрямовані на зниження температури.

Водне отруєння знімається внутрішньовенним введенням сольових розчинів.

У психотерапії беруть участь наркологи, психіатри, психологи.

Лікування проводиться за планом, до якого включено:

 • мотиваційні бесіди, завданням яких є роз'яснення пацієнтам суті хвороби, їх стану, яке розвинулося в результаті тривалої наркотизації. Мотивація стимулює бажання жити здоровим життям;
 • навіювання і переконання. Раціональна терапія проводиться індивідуально, груповими методами і з залученням родичів;
 • застосування гіпнотерапії, що дозволяє зняти підсвідомі патологічні вогнища хвороби, замістити їх формуванням нових, активно діючих центрів в мозку, які будуть домінувати над свідомістю людини;
 • кодіровочние методики, в основі яких лежить придушення можливої ​​психічної тяги до наркотику. Кодування включає формування установки, яка при спробі застосування МДМА викличе різке відторгнення наркотику на фізичному рівні.

Після проходження основного курсу лікування в наркоклініці найкращим варіантом для пацієнта буде продовження відновлення в рекомендованому реабілітаційному центрі.

Прогноз при грамотно проведеному лікуванні слід очікувати сприятливий. Важливо не допускати рецидивів зловживання МДМА та заміни цього виду залежності на інший. З профілактичною метою видужують пацієнтам рекомендуються періодичні відвідування нарколога і психолога, а також психологічні заняття та тренінги.

Лотіни Олександр, медичний оглядач