змееголовник

Корисні властивості і застосування змееголовника

Ботанічна характеристика змееголовника

Змееголовник - це унікальне багаторічна рослина, яка має прямостоячий гіллясте стебло довжиною до 80 см і стрижневою тонкий корінь. Його супротивні листя довгастої форми мають зубчастими краями. Красиві фіолетові квітки зібрані в помилкові мутовки по кілька штук і рівномірно розташовані на гроноподібних суцвіттях.

Четирехорешковий плід розпадається на темні насіння, у яких немає періоду спокою: вони без праці проростають відразу після збору. Під час вітру дозрілі насіння висипається з нижніх мутовок. Деякі насіння можуть прорости восени, але під час морозу вони гинуть. Інші ж проростають навесні. Змееголовник можна використовувати у вигляді розсади, оскільки ця рослина покриває землю шикарним зеленим килимом проростків.


Корисні властивості змееголовника

З давніх-давен змееголовник застосовувався не тільки в медицині Тибету, але і в індійській медицині як заспокійливий, в'яжучого, протисудомної та зміцнювальний засіб. Найчастіше його використовують при невралгіях, при прискореному серцебитті, мігрені, зубного болю, а також під час простудних захворювань. Настій представленої трави посилює діяльність усіх органів травлення, збуджуючи апетит. Крім того, ця рослина благотворно впливає на імунну систему людини, виявляє антитоксичну і жовчогінну дію, знижує вміст глікогену в крові і покращує роботу нирок. Крім цього, змееголовник ефективний при ударах і стоматиті, а також для швидкого загоєння гнійних ран. Слід зазначити, що ефірна олія змееголовника має антисептичну, легким проносним і спазмолітичну дію, що дозволяє пригнічувати розвиток патогенних грибів. А найголовніше, що всі мікроорганізми не виробляють до нього стійкості навіть при досить тривалому контакті. Більш того, було відзначено особливу сприятливу дію змееголовника при деяких запальних гінекологічних захворюваннях та дисфункциях.

застосування змееголовника

Нерідко траву змееголовника застосовують для ароматизації напоїв в кондитерській і консервній промисловості. Зелень можна класти в різні літні салати і супи, а також в рибні бульйони. Ця рослина стане пікантним доповненням до будь-яких м'ясних страв. Змееголовник відмінно зберігає свій запах у висушеному вигляді протягом тривалого часу, дозволяючи цілий додавати його в чай, компоти або при консервуванні овочів.

Вважається, що ця трава є одним з найкращих медоносів. Якщо потрібно поселити бджіл в новий вулик, досвідчені бджолярі натирають Змееголовник нові оселі для маленьких трудівниць.

насіння змееголовника

У березні або на початку квітня можна висаджувати насіння змееголовника на розсаду, вони починають цвісти в середині липня, і тільки восени процес цвітіння завершується. Сходи насіння здатні перенести нетривалий похолодання, але не нижче +12 градусів. Або можна висівати насіння в грунт в кінці травня, глибина при цьому не повинна бути більше 1,5 см. Збір насіння виробляють, коли повна їх зрілість спостерігається і на нижній частині суцвіття.

вирощування змееголовника

Після посіву сходи трави з'являються дуже швидко - приблизно через тиждень. Це рослина невибаглива, догляд за ним нескладний і полягає лише в розпушуванні міжрядь і в знищенні бур'янів. Щоб виростити насінники, необхідно в рядках залишати близько 30 см, а для отримання зелені можна вирощувати рослину і в загущених посівах. При цьому вміст ефірної олії не знижується, а врожай трави зростає. Урожай змееголовника може становити до 2 кг.


Змееголовник як медонос

Змееголовник є чудовим медоносом. Він дає бджолам велика кількість нектару і пилку. Максимум нектару квітки змееголовника виділяють, починаючи з розкриття тичинок і до дозрівання маточки. У період, коли немає вітру, квітучі пагони змееголовника випромінюють неймовірний медовий аромат, залучаючи безліч джмелів і бджіл. Відомо, що бджоли легко можуть зібрати з одного гектара посівів не менше 200 кг безбарвного меду досить високої якості. Такий мед відрізняється тонким лимонним запахом. В посушливе літо нектаропродуктивність рослини може знизитися в 2 рази.


змееголовник молдавський

Змееголовник молдавський є холодостійка і невибаглива рослина, яке також можна охарактеризувати як невимоглива до грунту і цілком посухостійка. Щоб прискорити зростання, в початковий період вегетації даної траві потрібно часте зволоження грунту, в іншому випадку вона буде помітно відставати в рості і швидко відцвіте. Цвіте змееголовник молдавський дуже довго, починаючи з липня і до кінця вересня.

змееголовник крупноцветковий

Змееголовник крупноцветковий є багаторічною рослиною, але буває, що вирощується і як однорічна. Як правило, ця трава чудово росте на відкритих ділянках - і в тіні, і на сонці. Такий сорт вимагає пухкої і жирної грунту. Висота куща становить близько 40 см. Розмноження даної рослини здійснюється шляхом посіву насіння. Квітки цього виду змееголовника, як правило, темно-сині. Використовується така трава і в медицині, і в кулінарії, і просто як декоративна рослина. Масло представленої трави нагадує по запаху мелісове, що дозволяє використовувати його також і в парфумерному виробництві.


змееголовник іноземний

Змееголовник іноземний виростає в Сибіру, ​​північно-західної Монголії, північно-західному Китаї. Даний вид воліє щебнисті і кам'янисті південні схили, а також іноді селиться в високогірному поясі. Кореневище рослини товсте і деревенеющее, а висота стебел варіюється від 15 до 65 см. Листя такої трави верхні, сидячі або короткочерешкові, з нерівним краєм. Квітки утворюють верхівкові суцвіття розміром близько 10 см.


змееголовник Рюйша

Змееголовник Рюйша поширений як Сибіру і Казахстані, так і в Східній Європі і Середній Азії. Також зустрічається він і на Далекому Сході. Найчастіше його можна зустріти в сухих сосняках, в степах, на узліссях або в горах. Товсте кореневище доповнено високими стеблами висотою до 50 см. Такий змееголовник часто дивує другий літньо-осінньої генерацією пагонів. Ця невибаглива трава не має періоду спокою.


Протипоказання до застосування змееголовника

Протипоказанням для даної рослини є його і ндівідуальний непереносимість.