Зловживання холинолитическими засобами

Будь-які ліки може бути і панацеєю, і отрутою. Дійсно, медикаменти допомагають людині боротися з наявними захворюванням, їх раціональне застосування в такому випадку істотно покращує якість життя. Однак нераціональне використання медикаментів здатне завдати серйозної шкоди організму. Деякі лікарські засоби (зокрема холінолітики) в надмірних дозах викликають ейфорію і галюцинації, через що ними починають зловживати люди, які шукають нових і небезпечних вражень.

холіноблокуючу препарати

Холинолитики досить давно застосовуються в медицині. Деякі з них можуть викликати ейфорію, через що їх використовують наркозалежні люди. Крім того, холінолітики викликають галюциногенний ефект. Галюцинації можуть носити страхітливий або навпаки приємний характер. Молоді люди сприймають галюцинації як якісь пригоди і діляться своїми враженнями з "товаришами". Однак подібні експерименти зовсім не проходять безслідно і залишають болючий слід на особистості і здоров'я.

Наркомани використовують такі групи холинолитических коштів:

 1. Атропіносодержащіе препарати (Атропін, Скополамин, Дурман);
 2. Антигістамінні засоби (Димедрол);
 3. Протипаркінсонічні засоби (циклодола).

Зловживання холинолитиками поширене переважно серед підлітків. Це вік, коли хочеться нових переживань і яскравих відчуттів, а поруч завжди може виявитися "добра людина" пропонує прийняти "нешкідливу таблетку". Залежність до холінолітиками формується досить швидко, незабаром людина починає експериментувати і шукати інші речовини. Так, зловживання холинолитиками в багатьох випадках стає трампліном для переходу на більш сильні наркотичні речовини, зокрема героїн.

Зловживання антипаркінсонічними препаратами

Антипаркінсонічні ліки застосовуються для лікування хворих з екстрапірамідними порушеннями. Як правило, антипаркинсонические препарати використовуються залежними людьми в тандемі з іншими наркотичними речовинами. Найбільш часто використовують такий препарат як циклодола, причому вживають його у великій кількості.

Гостра інтоксикація циклодолом протікає в чотири фази:

 1. ейфорична;
 2. Звуженої свідомості;
 3. галлюцинаторная;
 4. фаза виходу.

Через двадцять-тридцять хвилин після вживання циклодолом розвивається ейфорична фаза інтоксикації препаратом. Для цієї стадії характерне підвищення настрою, все навколо здається насиченим і яскравим, а проблеми - неіснуючими. Людина стає балакучим, рухомим. Така поведінка з боку нагадує легке алкогольне сп'яніння. Триває ця стадія близько сорока хвилин.

Наступна фаза - звуженої свідомості проявляється сонливістю, зануреною у власні переживання. Наркозалежний відчуває якусь невагомість. Можуть змінюватися відчуття власного тіла, нерідко хворим здається, немов душа покинула тіло. Також навколишні предмети можуть змінювати форму, розміри.  

При цьому розумові процеси сповільнюються, людина невпопад відповідає на питання і не доступний до осмисленого розмови. Цей стан може тривати близько двох годин і змінюється галлюцинаторной фазою. При великому дозуванні спожитого циклодолом галлюцинаторная фаза може розвинутися дуже швидко без попередніх двох стадій.

Поступово у людини втрачається відчуття орієнтації в часі і просторі, хворий занурюється в пучину галюцинацій. Спочатку виникають елементарні галюцинації: спалахи перед очима, якісь клацання, оклики. Потім виникають яскраві зорові галюцинації, в уяві хворого розгортаються цілі сцени.

Як правило, зміст галюцинацій обумовлено реальними подіями, які передують вживання наркотичної речовини. Так, якщо напередодні чоловік з кимось сварився або з ним трапилися неприємні події, тоді галюцинації будуть наповнені тривогою і хворому здається, ніби якісь люди його переслідують, хочуть побити і т.д. Характерна калейдоскопичность галюцинацій, тобто зорові образи швидко змінюються, однак повторюються по багато разів. Галлюцинаторная фаза може тривати близько двох-чотирьох годин.

Поступово галюцинації тьмяніють, хворий починає відчувати важкість у тілі, сильну втому. Дуже тягне на сон, але заснути неможливо. Через вісім-десять годин стан приходить в норму.

Зловживання антигістамінними засобами

Димедрол - це антигістамінний препарат, який створений для боротьби з алергією. Це старий медикамент, для якого характерно побічну дію на нервову систему. Така дія проявляється у вигляді снодійного і седативного ефектів.

Для отримання наркотичного ефекту наркозалежні приймають препарат в надмірних дозах або ж заважають його з алкоголем. Клінічна картина схожа з такою, яка виникає при зловживанні циклодолом. Зорові галюцинації також характеризуються калейдоскопичностью. Знову таки попередня обстановка впливає на характер галюцинацій. Однак при дімедроловий сп'янінні на відміну від ціклодолового на висоті делірію втрачається критичне мислення щодо галюцинацій, тобто людина сприймає виникають образи за реальність.

Зловживання атропіносодержащімі препаратами

В даний час токсикоманія атропіносодержащімі ліками зустрічається дуже рідко. Представник цієї лікарської групи - Атропін в терапевтичних дозах активно застосовується в медицині. А ось великі дози цього медикаменту викликають галюцинації.

У стані наркотичного сп'яніння хворий зосереджений на своїх переживаннях, вигукує уривчасті фрази. Людини долають зорові галюцинації різного змісту.

Вживання атропіносодержащіх препаратів також супроводжується такими ознаками:

 • Сухість в роті;
 • Нечітке зір;
 • Прискорене серцебиття;
 • Порушення координації рухів.

Зловживання атропіносодержащімі препаратами може призвести до смерті через зупинку дихання. Характерно, що пригнічення дихання відбувається навіть при дозуванні препарату ненабагато перевищує терапевтичну.

Наслідки зловживання холинолитиками

При тривалому вживанні холинолитических препаратів, зокрема циклодолом, відбуваються грубі порушення в психіці. Неминуче знижується пам'ять і увага, мислення сповільнюється. Навчання і виконання робочих обов'язків стають неможливими. Людина стає грубим, розвивається емоційна тупість. Дуже характерно тривожно-депресивний настрій з суїцидальними тенденціями. Такі зміни неминуче призводять до соціальної дезадаптації людини.

Зовнішній вигляд хворого також змінюється: на тлі блідого обличчя візуалізуються червоні щоки і губи. М'язовий тонус підвищений, з'являються посмикування м'язів, тремор рук. Хода стає специфічною - хворий пересувається на випрямлених ногах з прямою спиною і відведеними в сторону руками. Це все наслідки ураження нервової системи.

принципи лікування

При гострій інтоксикації холинолитическими препаратами, яка часто супроводжується делірієм, хворого госпіталізують в наркологічний стаціонар. Для усунення гострих психічних порушень пацієнтові вводять нейролептичні засоби. Також застосовують антихолінестеразні медикаменти (Фізіостігмін, Прозерін). Після призначають дезінтоксикаційну терапію, а також симптоматичне лікування. Коли гострий період хвороби купейний, приступають до психокорекції.

Григорова Валерія, медичний оглядач