Зловживання катиноном розвиток залежності і лікування

Алкалоїд катинон (норефедрон) відноситься до класу психотропних сполук амфетамінового ряду. Сировиною для отримання цієї речовини є африканські чагарники ката. У Російській Федерації юридично віднесений до "Списку I", в який входять сильнодіючі психоактивні речовини, в тому числі - і віднесені до наркотиків. Катинон менш токсичний і дію його виражено в меншій мірі, ніж у амфетаміну. Застосування цього алкалоїду викликає залежність.

Отримують речовина кустарним способом з медичних препаратів, що містять ефедрин. В саморобні наркотичні засоби додається перманганат калію і оцет. Саме марганець є причиною особливого виду катинонового енцефалопатії - важкого ускладнення цього виду залежності.

Загальні відомості

Ката - історичний і древній вид рослини, який застосовувався жителями Африки і Аравійського півострова протягом тисячоліть. В даний час близько 20 мільйонів представників цих регіонів як і раніше "жують" його для підвищення настрою і поліпшення фізичного самопочуття. Особливо прийом ката популярний у 2 половині дня, коли у людини накопичується втома і відчуття голоду, їх ця рослина усуває з великим успіхом. Ката в цих країнах не заборонена. Так що можна нерідко бачити з листям ката водіїв, вчителів, лікарів і представників інших професій, від яких залежать люди. Звичка вживання ката поширилася і на інші країни, з більш жорсткими законами по відношенню до цього психоактивному речовини.

На тлі дії катинону у людини підвищується настрій, він відчуває прилив сил і енергії. Постійне застосування цього наркотику викликає залежність, вимагає постійного підвищення дози.

Зверніть увагу: Найбільш важке токсичний вплив виявляється на мозок. У хворого розвивається токсичний варіант енцефалопатії.

Механізм наркотичного впливу

Катинон змінює нормальний обмін і функціональні можливості нервових медіаторів - допаміну, адреналіну, норадреналіну, серотоніну. Катинон включається в ланцюг передачі нервових імпульсів і сприяє їх активізації. Цим обумовлене основне стимулюючий вплив на ЦНС. Катинон надає дію і на периферичну нервову систему.

Які ефекти викликає катинон, способи застосування речовини

Катинон вводиться в звичайній дозі, яка становить близько 200 мг, ін'єкційно. Приймають його через ніс (інтраназально), через рот (перорально).

Класичним способом прийому ката є скочування рослини "в м'ячик", закладання за щоки і пережовування. При цьому сік листя звільняється, з нього в організм надходить катинон. Всмоктування відбувається через слизову щік, шлунка і тонкого кишечника.

 "Прихід" від внутрішньовенного способу введення вельми рясний по силі і різноманітності відчуттів - "удар в голову". Одномоментне дію триває близько 4 - 5 годин. Пік дії настає через 1,5 - 2 години після початку застосування.

У пацієнта виникають:

 • виражене відчуття радості - ейфорія з балакучістю;
 • надмірне фізичне і психічне активність;
 • бажання спілкування з людьми і активної участі в усіх темах розмови;
 • надмірна потреба філософствувати, мудрувати;
 • приємне поколювання в шкірі;
 • посилення лібідо і сексуальне збудження;
 • придушення бажання прийому їжі;
 • підвищення артеріального тиску, почастішання ритму серця і дихання;
 • розслаблення гладкої мускулатури органів;
 • виражена сухість слизових оболонок рота, носа;
 • порушення зору - двоїння, нечітке бачення навколишнього світу.

Зверніть увагу: Бажання повторити отримані відчуття стає початком розвитку психічної і деякої фізичної залежності.

синдром відміни

Дуже скоро, при регулярному застосуванні катинону, у пацієнта розвивається синдром відміни з елементами абстинентів явищ.

Він проявляється:

 • вираженою млявістю, апатією, депресією;
 • головним болем і різко зниженим фоном настрою;
 • посиленням дратівливості;
 • часткової, або повної втратою апетиту;
 • безсонням;
 • вираженим бажанням прийняти дозу, яке займає всю увагу пацієнта.

Формування психічної та фізичної залежності

Деякі наркологи заперечують розвиток фізичної залежності від зловживання катиноном. Але психічна тяга є у всіх хворих.

Після закінчення дії наркотичної речовини (сп'яніння), у який брав його людини в дуже незабаром починає формуватися важкий дискомфорт з уже описаними вище скаргами синдрому відміни. Сила цих неприємних відчуттів наростає разом зі стажем споживання катинону.

Тяжке стан змушує хворих збільшувати дозу і кратність прийому наркотичної речовини. Формується важкий варіант залежності.

При ін'єкційної формі кількість введень з 1 - 2 разів збільшується до 3 - 8-ми раз на добу. У окремих індивідуумів кратність прийому наркотику досягає 25 на добу.

важливо: Тяга до катинону настільки сильна, що будь-які самостійні спроби піти від залежності без лікування практично безуспішні.

У дуже рідкісних випадках хворим вдається зробити це самостійно, та й то, на початкових стадіях хвороби.

Періодичне вживанням речовини дуже швидко переростає в систематичне, ще й завдяки досить слабкого наркотичному дії. Це також стає причиною швидкого нарощування дози і кратності прийому.

Слід зазначити, що ціна наркотику досить невисока. На цій підставі споживачами катинону часто стають малозабезпечені та асоціальні люди, у яких відсутня мотивація до здорового способу життя. Вони вважають за краще жити сьогодні, під "кайфом", не замислюючись про наслідки і майбутньому.

Передозування

Надмірне отримання наркотичної речовини може супроводжуватися швидким розвитком декомпенсації. У легких випадках у хворих розвиваються порушення сприйняття. Ці епізоди самостійно проходять протягом 3-4 годин. У більш серйозних випадках артеріальний тиск падає, свідомість на тлі ілюзій і галюцинацій швидко згасає, настає зупинка серцевої діяльності. Стан вимагає негайних реанімаційних заходів.

Ускладнення при тривалому зловживанні катиноном

Регулярний ін'єкційний прийом наростаючих доз речовини призводить до злоякісного варіанту токсичної енцефалопатії. Початкові прояви цієї патології вдається спочатку прибирати новим введенням чергової дози. Але хвороба прогресує. Що міститься в кустарному препараті перманганат калію стає причиною посилення неврологічних розладів, які проявляються через кілька місяців регулярного наркотизації.

У хворого розвиваються патологічні проблеми пов'язані з:

 • порушенням ходи (похитування), раптовою зміною ритму ходьби, утрудненням зупинки і дискоординацией;
 • проблемами мови - нечіткістю вимови і заговорюванням. Голос стає невиразним і тихим;
 • поступовим прогресуванням важких рухових порушень (утруднення будь-якого виду руху);
 • тремтінням пальців рук;
 • збіднінням рухів мімічної мускулатури (маскообразное особа);

При первинному огляді зовнішній вигляд пацієнтів залишає враження їх психічну неповноцінність. Але особливість марганцевої енцефалопатії полягає саме в незначному пошкодженні інтелектуальних можливостей, зі збереженням критичного ставлення до себе. З клінічної точки зору цей вид ускладнення нагадує своєю картиною хвороба Паркінсона.

При огляді кінцівок катинонового ін'єкційних наркоманів звертають на себе увагу "дороги" - специфічні позначки ін'єкцій препарату. Наркоманам доводиться вводити речовину в стегнові і пахвові вени. Саме в цих місцях звертають на себе увагу рубцеві зміни, які отримали назву "шахт".

Наявність ін'єкційних слідів допомагає лікареві під час первинної діагностики відрізнити катинонового залежність від хвороби Паркінсона. Відсутність абстинентів скарг дозволяє диференціювати пристрасть до катинону від опіоїдної наркоманії.

Зверніть увагу: В результаті розвивається недуги хворий стає інвалідом.

Лікування зловживання катиноном

Передозування вимагає посиленої дезинтоксикационной інтенсивної терапії (Глюкоза, Реосорбілакт, Реамберін) в токсикологічному відділенні.

Терапія залежності проводиться амбулаторно, або стаціонарно в спеціалізованих наркологічних відділеннях. Відсутність чітко вираженого абстинентного синдрому дозволяє відразу сконцентрувати зусилля по лікуванню залежності на психотерапії.

Застосування методів навіювання, переконання, гіпнозу, раціональної терапії, когнітивної і поведінкової психотерапії дозволяють прибрати психічну залежність і сформувати установки на здоровий спосіб життя.

При наявності енцефалопатії пацієнтам призначають:

 • сірковмісні препарати для усунення токсинів (унітіол, тіосульфат);
 • ноотропи (пірацетам, ноотропіл). Ці медикаменти рекомендуються довго і у великих дозах. Тільки при такій схемі вдається частково зробити позитивний вплив на потерпілий мозок;
 • ліки, що покращують мозковий кровообіг (циннаризин, кавінтон);
 • транквілізатори, для стабілізації психіки;
 • снодійні, з метою нормалізації сну;
 • протисудомні, при пароксизмальних нападах;
 • вітамінний комплекс;
 • фізіотерапію (ЛФК, водні процедури, лікувальні грязі).

Незважаючи на активну терапію вилікувати таких пацієнтів не представляється можливим. Все, що вдається досягти - деякий поліпшення їх стану, і уповільнення прогресу хвороби.

Прогноз при зловживанні катиноном несприятливий. Хворі часто стають інвалідами, навіть при адекватній терапії.

Лотіни Олександр, медичний оглядач