Азбука шкіри для косметолога (Частина 2) будова дерми

Шкіра людини складається з трьох основних шарів: епідермісу, дерми і гіподерми. У попередній статті докладно розповів про будову епідермісу - самого зовнішнього шару шкіри, який ми бачимо неозброєним оком. У сьогоднішньому матеріалі мова піде про дермі - найважливіше шарі шкіри, від стану якого безпосередньо залежить її зовнішній вигляд. Косметологів важливо добре знати будову дерми для того, щоб розуміти роботу зволожуючих, anti-age і багатьох інших засобів і процедур для шкіри. Тільки володіючи цими знаннями фахівець може ефективно допомогти кожному своєму пацієнту.

Особливості будови дерми - основного шару шкіри

Дерма - це каркас шкіри людини. Саме в ній знаходяться такі важливі структури, про які говорить весь світ естетичної медицини, і які забезпечують пружність, зволоженість, гладкість, сяйво, здоров'я і красу нашої шкіри в цілому - колаген, еластин і гіалуронова кислота.

Активні компоненти більшості косметичних засобів не можуть проникнути в дерму при зовнішньому нанесенні, і ефективним методом їх доставки в середній шар шкіри є ін'єкційні методики.

Естетист, які хочуть опанувати цими методами і правильно, безпечно і ефективно використовувати їх для своїх пацієнтів, перш за все, повинні розібратися в особливостях будови дерми.

Будова дерми:

  • особливості будови дерми: сосочковий і сітчастий шар;
  • фібробласти і продукти їх синтезу - основа будови дерми.

Особливості будови дерми: сосочковий і сітчастий шар

Будова дерми дещо відрізняється від будови епідермісу. Дерма також має шарувату структуру, але на відміну від епідермісу, у неї тільки два шари:

  • сосочковий шар - це тонкий верхній шар дерми, який отримав свою назву завдяки сосочкам, вдающимся в епідерміс. Саме за рахунок сосочків підвищується площа взаємодії між дермою і епідермісом і забезпечується харчування останнього. Корисні речовини з кровоносних судин нижнього шару дерми проходять через сосочковий шар, потім через базальну мембрану - шар міжклітинної речовини, що розділяє епідерміс і дерму, і тільки потім потрапляють в верхній шар шкіри. Крім того, сосочки створюють характерний малюнок шкіри, саме тому кожна людина має унікальний відбиток пальців;
  • сітчастий шар - це товстий нижній шар дерми, в якому знаходиться безліч важливих структур: кровоносні і лімфатичні судини, нервові рецептори, сальні і потові залози, коріння нігтів, цибулина, канал і корінь волоса, а також м'язи, що піднімають волоски. Крім того, саме в сітчастому шарі знаходяться клітини фібробласти, які можна назвати «серцем» нашої шкіри.

Фібробласти і продукти їх синтезу - основа будови дерми

Фібробласти - це основа будови дерми, а саме її товстого сітчастого шару. Вони розташовані в міжклітинному речовині дерми і головною їх функцією є виробництво колагену, еластину і гіалуронової кислоти, а також їх руйнування за допомогою певних ферментів.

Кожен з продуктів синтезу фібробластів виконує свою важливу функцію для шкіри:

  • колаген - це білок, що складається з безлічі амінокислот, з'єднаних в ланцюжки, які, в свою чергу, формують 3 нитки, перекручені між собою як спіраль або пружинка. Волокна колагену не розтягуються, але можуть згинатися, тому колаген забезпечує шкірі міцність;

  • еластин - це також білок, що складається з амінокислот і утворює нитки, але еластинових волокна тонші, менш міцні, здатні до розтягування і забезпечують пружність і гнучкість шкіри;

  • між волокнами колагену і еластину знаходиться гелевидний речовина, що складається з гликозаминогликанов. Останні, в свою чергу, складаються з білків і вуглеводів, і головним з них є саме гіалуронова кислота. Її молекули утворюють мережу з осередками, куди гіалуронова кислота притягує і утримує величезну кількість вологи. Саме так формується гель, який також забезпечує пружність шкіри.

Для того, щоб розуміти процеси старіння шкіри, естетист повинні знати, що з віком знижується активність фібробластів, сповільнюються процеси синтезу колагену, еластину і гіалуронової кислоти, але швидкість їх утилізації залишається колишньою.

Саме тому з віком шкіра стає сухішою, втрачає свою пружність і еластичність, і на ній утворюються зморшки. Будова дерми - це основа дерматокосметології, якій повинен опанувати кожен фахівець естетичної медицини. Більшість косметологічних anti-age процедури на сьогоднішній день спрямовані на відновлення достатньої кількості колагену, еластину і гіалуронової кислоти в дермі. Спасибі, що вибрали, пропонуємо вам прочитати також інші матеріали в розділі «Косметологія».

Читайте також:

Азбука шкіри для косметолога (Частина 1): будова епідермісу,

Азбука шкіри для косметолога (Частина 3): будова гіподерми