Загадки людського організму як утворюються камені в жовчному міхурі

Серед населення розвинених країн планети однією з найбільш актуальних проблем є патологія шлунково-кишкового тракту, зокрема, захворювання жовчного міхура, які діагностуються практично у 20% населення. Такі шкідливі фактори, як куріння, алкоголь і важка їжа, наприклад, фаст-фуд, не можуть не позначитися на нормальній роботі кишечника. У великому відсотку випадків жовчний міхур, який першим реагує на важку їжу, тривалий час справляється зі значними навантаженнями, але через час може "відповісти" організму такою патологією, як утворення каменів в жовчному міхурі. Інформація про те, як відбувається утворення твердих камінчиків з рідкої жовчі і які фактори цьому сприяють, є актуальною для кожної людини, тому що жовчнокам'яна хвороба може розвинутися у кожного з нас.

Що таке жовч і навіщо вона нам потрібна

Жовч є ​​ізотонічну рідина, за складом схожу на плазму крові. Більш ніж на 80% жовч складається з води, близько 12% становлять жовчні кислоти, 4% фосфоліпіди і менше одного відсотка відводиться на холестерин. Крім того, в жовчі в незначній кількості присутні такі компоненти, як білки, електроліти, прямий білірубін і навіть слиз. Щодня в організмі здорової людини виробляється близько півлітра жовчі. Ця рідина виконує наступні важливі для організму функції:

 • емульгує жири, тобто сприяє їх змішування з водою;
 • допомагає нормальній роботі ліполітичних ферментів підшлункової залози;
 • сприяє процесам всмоктування жирних кислот і холестерину в кишечнику;
 • стимулює моторику кишечника;
 • перешкоджає розвитку процесів гниття в кишечнику.

Іншими словами, жовч є ​​своєрідним інструментом, що допомагає кишечнику справлятися з переварюванням важкої жирної їжі. Холестерин сам по собі практично не може розчинятися у воді, в цьому йому допомагає жовч, а саме такі важливі її компоненти, як жовчні кислоти і фосфоліпіди лецитин.

Види каменів в жовчному міхурі: класифікація за складом

Сам по собі жовчний камінь є кристалічною структурою, яка утворюється шляхом злипання компонентів жовчі, і може мати різну форму і розмір. Більше 80% всіх каменів в жовчному міхурі є холестеринів, тобто такими, які в більшій мірі складаються їх холестерину, і в незначній кількості містять солі кальцію, протеїни та інші компоненти. Близько 20% становить другий тип каменів в жовчному міхурі - коричневі або чорні пігментні камені, що складаються, перш за все, з билирубината кальцію і менш ніж на 10% з холестерину. Досить рідко зустрічається змішаний тип каменів.

Фактори, що сприяють утворенню каменів у жовчному міхурі

Для того щоб зрозуміти механізм утворення каменів в жовчному міхурі, необхідно, перш за все, виділити основні фактори, що впливають на цей процес. Виділяють наступні основні чинники освіти холестеринових і змішаних каменів в жовчному міхурі:

 • надмірна вага організму;
 • пасивний спосіб життя, гіподинамія;
 • вживання в їжу висококалорійних, багатих на холестерин продуктів;
 • спадкова схильність;
 • цукровий діабет;
 • прийом деяких препаратів, таких як клофибрат або пероральні контрацептиви;
 • захворювання тонкого кишечника;
 • аномалії жовчного міхура.

Утворення пігментних каменів сприяють такі чинники, як:

 • алкогольний цироз печінки;
 • наявність хронічних інфекційних процесів в жовчному міхурі;
 • гельмінтози;
 • хронічний гемоліз;
 • похилий вік.

Механізм утворення холестеринових і змішаних каменів

Першим етапом утворення холестеринових каменів у жовчному міхурі є підвищена секреція холестерину в жовч, що відбувається під впливом перерахованих вище факторів. Далі перенасичена холестерином жовч починає кристалізуватися, чому сприяє муціновий глікопротеїн, який міститься в слизу жовчного міхура. Крім того, процесу освіти холестеринових каменів сприяють моторні порушення жовчного міхура, які зустрічаються практично у кожної другої людини. Наприклад, тільки аномалії жовчного міхура виявляються більш ніж у 20% населення всієї планети.

Механізм утворення пігментних каменів в жовчному міхурі

Освіта пігментних каменів в жовчному міхурі характерно для людей, які проживають в східних країнах, що пояснюється частими інфекціями жовчного міхура і гельмінтозами, зустрічаються у жителів цих країн. Під впливом цих факторів в жовчі підвищується концентрація некон'югованого білірубіну, який має властивість осідати й утворювати пігментні камені. Некон'югований білірубін також може сплавлятися в жовчному міхурі і утворювати своєрідне гніздо для формування змішаних і холестеринових каменів у жовчному міхурі.

Як запобігти утворенню каменів в жовчному міхурі

Таким чином, стає зрозумілою висока частота народження жовчнокам'яної хвороби, особливо, у жителів розвинених країн. Швидкий ритм життя змушує людей відповідати, вживати швидку шкідливу їжу "на ходу" замість корисної їжі, приготовленої вдома, не залишає часу для активного відпочинку і занять спортом. А саме ці моменти є ключовими для здоров'я людини. Запобігти утворенню каменів в жовчному міхурі допоможе правильна їжа і здоровий, активний спосіб життя. А уважне ставлення до свого здоров'я та своєчасне звернення за медичною допомогою допоможе зберегти молодість і здоров'я організму на довгі роки.