Загадки нашого організму чому у людини чотири групи крові

Уявіть собі, що організм людини - це автомобіль. Серце - це його двигун, ноги - колеса, а кров - це бензин. Машина може бути абсолютно новенької і справній, але якщо бензобак порожній - вона нікуди не поїде. Приблизно так само і кров є найважливішою рідиною в організмі людини, яка виконує життєво важливу функцію - транспорт кисню в кожну клітинку нашого організму. Визначення групи крові - це, мабуть, один з перших аналізів, який проводиться дитині. Ви напевно зможете прямо зараз відповісти, яка у Вас група крові, але чи замислювалися ви, чому на таку велику кількість людей на планеті груп крові припадає лише чотири? Відповідь на це питання читайте прямо зараз на .

Групи крові людини: чому їх чотири

Кров - це сполучна тканина, яка представляє собою приблизно 5-6 л рідини, що циркулює по кровоносних судинах людського тіла. Кров має дві основні складові: рідку частину, тобто плазму, і формені елементи: еритроцити, лейкоцити і тромбоцити. Приблизно 6-8% маси тіла дорослої людини складається саме кров.

Групи крові вперше були відкриті в 1901 році австрійським вченим Ландштейнером, але нарахував він їх в той час всього три.

Проте, невеликий недолік не завадив вченому отримати Нобелівську премію за своє відкриття. А шість років потому вже чеський лікар Янську першим виділив ще одну, четверту групу крові. Чому ж у людини їх всього чотири?

Групи крові:

  • дитина може успадкувати свою групу крові від батьків;
  • чинники, які визначають групу крові;
  • чому ж вчені нарахували всього чотири групи крові.

Дитина може успадкувати свою групу крові від батьків

Група крові - це постійна ознака, який виникає у людини у внутрішньоутробному періоді, передається у спадок і не змінюється протягом життя, навіть під впливом патогенних факторів. Група крові визначається набором генів, які дитина отримує з материнської та батьківської хромосомою. Успадкувати дитина може три антигени: А, В і О. Хромосома, яку він отримує від матері або від батька, може мати тільки один ген. Таким чином, від батьків дитина отримує два гена, від яких і залежить, яка з чотирьох груп крові у нього буде. Успадкувати можна тільки ті антигени крові, які є у батьків.

Фактори, які визначають групу крові

Здавалося б, якщо група крові успадковується від батьків, то у дитини вона повинна бути або такою ж, як у матері, або такий же, як у батька. Але часто буває так, що у всіх членів сім'ї з чотирьох, наприклад, людина - група крові різна. У чому ж секрет? Кожна група крові має свої особливості, які визначаються наявністю агглютиногенов і аглютинінів. Агглютіногени - це антигени, які беруть участь в процесі склеювання клітин крові. Таких антигенів є два: А і В. Аглютиніни - це антитіла, розташовані на поверхні еритроцитів, і виконують реакцію аглютинації. Їх також є два - альфа і бета. На підставі цього і виділяють саме чотири групи крові:

  1. Перша група: дитина успадковує від матері і від батька ген О. агглютіногеном немає, але є обидва агглютинина;
  2. Друга група: дитина успадковує гени А і О. Є тільки агглютиноген А і агглютинин бета;
  3. Третя група: дитина успадковує гени В і О. Є тільки агглютиноген В і агглютинин альфа;
  4. Четверта група: дитина успадковує гени А і В. Є агглютіногени А і В, але немає аглютинінів.

 

Чому ж вчені нарахували всього чотири групи крові

На сьогоднішній день існує декілька основних методів визначення груп крові, які виконуються в медичних лабораторіях з використанням спеціальних хімічних речовин. Чому великому вченому Ландштейнеру не вдалося свого часу побачити четверту групу крові - залишається загадкою. Але однозначно можна сказати одне: в 1901 році австрійський лікар був впевнений в тому, що груп крові існує всього три.

Відповідь на питання "Чому груп крові всього чотири?" досить проста: тому що на сьогоднішній день наука змогла довести наявність тільки чотирьох груп крові.

Час від часу з'являються припущення про те, що груп крові існує набагато більше. І хто знає, які дивовижні загадки природи вченим ще доведеться розгадати в майбутньому.