Загадкова природа АСМР що таке брейнгазм і що його викликає

Автономна сенсорна меридиональная реакція (АСМР) - такий термін був запропонований в 2010 році для позначення особливих відчуттів, які людина відчуває в області потилиці у відповідь на вплив певних сенсорних тригерів. Серед назв простіше зустрічаються "оргазм мозку" і "брейнгазм", однак секс в даному випадку ні до чого. Що ж являє собою АСМР, чому її називають оргазмом мозку, що викликає ці відчуття і чи здатні їх відчувати.

АСМР - маловивчений феномен сприйняття

В інтернеті можна нагугліть цілу купу АСМР-відео, що не мають нічого спільного з сексом, проте дозволяють певним людям випробувати приємні відчуття в ділянці потилиці, що спускаються вниз по спині, а іноді - рукам і ногам. Такі приємні мурашки схожі на оргазм, що виникає в потиличній області у відповідь на певні тригери, наприклад:

  • шепіт;
  • певні особливості голосу;
  • перегляд лекцій;
  • спостереження за тим, як людина виконує яке-небудь дію (наприклад, порпатися в сумці, заповнює форму);
  • стриже волосся;
  • проводить руками по гребінці і т.д.

Прикладів певних звуків або дій, що викликають брейнгазм, досить багато - з ними можна ознайомитися в різних вибірках АСМР-відео і, якщо пощастить, знайти свій особистий тригер.

Якщо пощастить, Ви знайдете свій тригер АСМР

Любителі АСМР-відео - люди, здатні відчувати так званий оргазм мозку, відчувають різний спектр відчуттів - від легкого розслаблення до повного щастя. Однак не всі можуть насолодитися цими незвичайними відчуттями - деяких перегляд АСМР-відео ніяк не чіпляє. Причин може бути декілька: невідповідна обстановка (фоновий шум, дискомфорт і т.д.), невідповідний тригер або повна нездатність випробувати брейнгазм.

Справа в тому, що недостатня вивченість феномена АСМР (навіть термін був введений зовсім недавно) не дозволяє зробити будь-які певні висновки з приводу відмінностей між людьми, здатними відчути брейнгазм, і людьми, яким це відчуття невідомо.

Завдяки інтернету АСМР-чутливі люди смоли знайти один одного і об'єднатися в так звані спільноти за інтересами. Деяким людям АСМР-відео дійсно допомагає розслабитися, поринути в сон, позбавитися від тривоги і просто випробувати приємні відчуття несексуального характеру.

Що з приводу АСМР думає наука?

Оскільки охарактеризувати явище АСМР вдалося відносно недавно, інтерес до феномену брейнгазма знаходиться на стадії зростання. Вчені поки тільки планують проводити дослідження, присвячені вивченню особливостей мозку людей, здатних і нездатних відчувати АСМР.

Олександр Рюмін, психіатр-психотерапевт з Таллінна, вважає, що АСМР-відео діє на людей, яким бракує дружби, тепла, уваги, а також на схильних до постійних стресів людей. Він порівнює стан людини, що знаходиться під впливом АСМР-відео, зі станом людини, введеного в транс. Психіатр передбачає, що на здорових, психічно стійких людей такого роду відео не діють.

Порівнюючи ефект АСМР-відео з гіпнотичним, фахівець побоюється, що ні контрольоване фахівцем відеовоздействіе на людину може мати несподівані наслідки. Так, Олександр Рюмін побоюється, що автори відеороликів можуть вдаватися до прийомів нейролінгвістичного програмування і впливати на психіку вразливих людей.

Однак на даному етапі ця інформація не підтверджена, а число любителів АСМР-відео зростає, залучаючи тим самим інтерес наукової громадськості і в який раз доводячи, що людський мозок - штука загадкова і недостатньо вивчена.